TVF: nuo pandemijos labiausiai nukentės nuo paslaugų sektoriaus priklausomos ekonomikos

Nors COVID-19 pandemija sukėlė ekonominę krizę visame pasaulyje, tačiau didžiausią žalą patiria šalys, kurios smarkiai priklauso nuo tokių paslaugų sektorių kaip turizmas, antradienį pareiškė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vyriausioji ekonomistė Gita Gopinath.

Nepaisant žalos masto, finansų rinkos kyla, greičiausiai todėl, kad atsiribojusios nuo pasaulio įvykių, tinklaraščio įraše teigė G. Gopinath.

„Pirmą kartą po Didžiosios depresijos, nuosmukį 2020-aisiais patirs ir išsivysčiusios, ir besivystančios šalys, – pažymėjo TVF atstovė. – Ankstesnės krizės, nepaisant jų masto ir sunkumo, apimdavo mažesnius pasaulio segmentus“.

Ir nors dauguma krizių suduoda stiprų smūgį gamybos sektoriui dėl mažėjančių investicijų, besivystančiose ir išsivysčiusiose šalyse smarkiau nukenčia paslaugų sektorius, pridūrė G. Gopinath.

Kinijoje, kuri pirmoji atšaukė karantiną, „paslaugų sektoriaus atsigavimas atsilieka nuo gamybos sektoriaus, nes tokios paslaugos kaip atvykusiųjų apgyvendinimas ir kelionės susiduria su lėtu paklausos atsigavimu“, pažymėjo G. Gopinath.

Pasak TVF atstovės, atsižvelgiant į tai, kad vartotojų paslaugų poreikis kurį laiką nebuvo patenkintas, tai gali lemti greitą atsigavimą. 

„Visgi sveikatos krizės sąlygomis paklausos atsigavimas nėra garantuotas, nes vartotojai gali pakeisti išlaidų elgseną siekdami sumažinti socialinę sąveiką, o dėl neapibrėžtumo namų ūkiai gali nuspręsti smarkiau taupyti“, – mano G. Gopinath.

Tai ypač svarbu ekonomikoms, kurios smarkiai priklauso nuo turizmo.

TVF pareigūnė taip pat atkreipė dėmesį į „ryškų finansų rinkų nukrypimą nuo realiosios ekonomikos“, kurį galbūt paskatino didžiulio masto vyriausybių ir centrinių bankų reakcija į susiklosčiusią padėtį.

Vis dėlto G. Gopinath perspėjo, kad rinkose gali įvykti „ūmių korekcijų“, jei pasirodys prastų naujienų, susijusių su ekonominiais duomenimis ar sveikatos apsaugos klausimais.

REKLAMA

Ir net šalims pradėjus švelninti karantiną, „išlieka didelis neapibrėžtumas dėl atsigavimo kelio“.

Tarptautinis valiutos fondas turėtų paskelbti atnaujintą pasaulio ekonomikos apžvalgą birželio 24 dieną, kuri, G. Gopinath teigimu, „tikėtina, atspindės dar blogesnius augimo tempus, nei buvo prognozuota anksčiau“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų