Trečioji karantino savaitė: darbuotojai atleidžiami dešimtimis ir šimtais

Prasidėjus trečiai karantino savaitei, vis daugiau įmonių susiduria su sunkumais. Nors Vyriausybė ir ministerijos žadėjo darbuotojams ir verslui pagalbą, daug kas jos nebesulauks.

Užimtumo tarnybos duomenimis, nuo kovo 16 d., kai buvo paskelbtas karantinas apie grupės darbuotojų atleidimą jau pranešė 7 įmonės.

Kol kas daugiausia, net 370 darbuotojų, praneša atleisianti bendrovė „Getjet Airlines“. Užsakomųjų skrydžių, orlaivių nuomos paslaugas teikiančioje įmonėje buvo per 1,9 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių.

Kaune įsikūrusi daniško kapitalo minkštų baldų gaminanti bendrovė „Theca Furniture“ pranešė atleidžianti 87 darbuotojus. Atlyginimų vidurkis įmonėje – 1,4 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių.

Vandens statinių statyba „Nodama“, kuriai kovo 28 d. pradėtos bankroto procedūros, iš viso atleidžia 50 darbuotojų.

Pagal Darbo kodeksą Užimtumo tarnybai privalu iš anksto pranešti, kai atleidžiama 10 ir daugiau darbuotojų mažesnėse įmonėse ir kai atleidžiama 10 proc. ir daugiau darbuotojų didesnėse įmonėse.

„Sodros“ duomenimis, nuo kovo 16 d. Lietuvoje buvo nutraukto sutartys su 17,6 tūkst. darbuotojų. Tai yra, atleista 4,1 tūkst. daugiau žmonių nei priimta per tą patį laikotarpį.

„CreditInfo Lietuva“ pastebi, kad Lietuvoje ne tik mažėja užimtų darbuotojų, tačiau tuo pačiu metu gerokai smuko naujų įmonių steigimas.

Pavyzdžiui, kovo 24 d. Lietuvoje buvo įregistruota vos 16 naujų įmonių. Šis skaičius yra mažiausias šiemet – pvz., per pirmus du mėnesius mažiausias vieną dieną registruotų naujų įmonių skaičius buvo sausio 2 d., kai registruotos 34 įmonės.

REKLAMA

Minėtos bendrovės duomenimis, šiuo metu itin padidėjo įmonių vėlavimo atsiskaityti rizika. Jeigu metų pradžioje žemai rizikai buvo priskiriama 58 proc. bendrovių, tai dabar tokių vos 34 proc. Aukštos ir aukščiausios vėlavimo rizikos įmonių padidėjo nuo 16 proc. iki 27 proc.

„CreditInfo Lietuva“ vertinimu, didžiausią bankroto riziką dabar patiria restoranai, viešbučiai ir transporto įmonės.

Priemonės startuoja, kada pinigai – neaišku

Pirmadienį energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pranešė daugiau informacijos, kokios pagalbos iš valdžios institucijų gali tikėtis verslas.

Siekiant padėti smulkiajam ir vidutiniam verslui, patiriančiam sunkumų dėl koronaviruso, ir sumažinti skolinimosi naštą, nuspręsta kompensuoti 100 proc. palūkanų paskolos ar lizingo mokėjimų atostogų laikotarpiu (iki 6 mėn.) nepriklausomai nuo finansų įstaigos tipo, skolinimo sandorio tipo, paskolos paskirties bei paskolos gavėjo veiklos pobūdžio.

Taip pat pakeisti palūkanų kompensacijų mokėjimo terminai – palūkanų kompensacija įmonėms bus mokama ne kas ketvirtį, o kas mėnesį. Palūkanos bus kompensuojamos nuo karantino paskelbimo pradžios – nuo kovo 16 d. iki metų pabaigos suteiktoms paskolų „atostogoms“. Pati priemonė startuos šios savaitės pabaigoje.

Įgyvendinant Vyriausybės patvirtintą ekonomikos skatinimo ir koronaviruso plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą, be jau esamų ir naudojamų 356 mln. eurų, „Invega“ garantijoms teikti papildomai dar skirta 470 mln. eurų. 

Taip pat bus išplėstas finansų įstaigų, kurios teiks paskolas, sudarys lizingo ar faktoringo sandorius su portfelinėmis garantijomis, ratas. Šios finansinės priemonės bus teikiamos smulkiosioms ir vidutinėms bei didelėms įmonėms, kurios patyrė sunkumų dėl koronaviruso. Ši priemonė startuos kitą savaitę.

Kada tiksliai pinigai pasieks įmones, nėra aišku. Pranešti apie prastovas ir pretenduoti į subsidijas darbuotojų atlyginimams įmonės galės nuo balandžio 5 d.


Rašyti komentarą...
V
Virga
2020-03-30 13:55:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip gali atleisti 370 darbuotoju, jei gu ši firma deklaruoja 355 dirbančius ?
Atsakyti
0

M
Mastantis
2020-03-30 14:11:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Grigori ten rusijoj turi labai protinga Prezidenta ir turi suvirenitete,..O lietuvoja nera tokio buvo karta liaudis issirinkusi tai tuoj nueme apsmeize , paskiau liaudis nusivyle dabar nebalsuoja o vistiek kazkaip gaunasi ,o grybauskaite neaisku is vis kas balsavo viska sugriove zmones pavarge nuo darbu juk pasmus nebent jai kartu tada gal ......
Atsakyti
0

N
Nu jo
2020-03-30 15:18:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geriau darbuotojus atleist ir sie darbo birzoj uzsiregistruotu, tai bent ismoka didesne gaus. Nei valstybe duos vidutine ir neaisku kada. Taip kad galvokit, kas labiau apsimoka, o ne burnokit cia...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (18)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų