Tolimųjų reisų vairuotojas: „Kanada – tai šalis, kurioje išsunkia iki paskutinio kraujo lašo“

 Praėjusią savaitę Ventspilyje vykusiame transportininkų asociacijų forume aptarta Rusijos krizė, vėluojantys atlyginimai, bei kiti klausimai, tarp kurių – ir planuojamos Lietuvos Darbo kodekso pataisos. Susitikime dalyvavęs Lietuvos profesinių sąjungų federacijos „Sandrauga“ (toliau – LPSF „Sandrauga“) pirmininkas Kęstutis Juknis sutiko pasidalinti žiniomis apie tai, kas šiuo metu aktualiausia vairuotojams Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, bei atsakyti į klausimą, ar tikrai už Atlanto - žolė žalesnė.

Estija – reikalavimai kelti atlyginimus ir pirmoji kolektyvinė sutartis

Estijai atstovavęs transporto profsąjungų pirmininkas Jaan Hendrik Toomel pasakojo, kad pagrindinė šios šalies problema, su kuria susiduria vairuotojai yra tai, kad Estijos transporto policija netikrina sunkvežimių vairuotojų darbo ir laiko apskaitos režimo.

Ruošiamės artimiausiu laiku pasirašyti kolektyvinį susitarimą dėl visų Estijoje autobusų vairuotojų atlyginimų. Vairuotojų vidutinis atlyginimas 700 eur. ir 2015 m. planuojame, kad jis būtų 880 eur. Krovininio transporto vairuotojų vidutinis atlyginimas yra 520 eur.

REKLAMA

Estijos Logistikos centre sujungus dvi kompanijas, ruošiamasi pasirašyti kolektyvinę sutartį. Įdomu tai, kad Estijoje tai bus pirmas kartas.

Latvija – į AIR Baltic nukreipti pikti žvilgsniai

Latvijos transporto ir paslaugų sferos profsąjungos pirmininkas Jurij Kalninš kalbėjo, kad Latvijos vairuotojams - priešingai negu Estijos - atlyginimai nesikeičia. Šiuo metu jie sudaro apie 350 eur., o minimalus atlyginimas 320 eur. Daugelio transporto bendrovių vairuotojų atlyginimai priklauso nuo parduotų bilietų ir su kintamojo atlyginimo dydžiu tesiekia 450 eur.

Aviacijos AIR BALTIC profsąjungos pirmininkas paminėjo, kad dirba 1500 darbuotojų, o profsąjungai priklauso 500 darbuotojų. Vyksta kolektyvinės derybos dėl kolektyvinės sutarties. Kai bebūtų keista, AIR Baltic profsąjungos teigimu, pilotų atlyginimas tesiekia 310 – 500 eur., nors Valstybė valdo 90% akcijų. Aišku su viršvalandžiais kai kurie pilotai uždirba ir iki 1500 eur. Tačiau situacija šioje bendrovėje vertinama kaip viena problematiškiausių, o bendrovė – jei nebus rastas susitarimas - sulauks ir streikų.

Kanada – šalis, kurioje „išsunkia iki paskutinio lašo“

Vairuotojas iš Latvijos Dzintars Gertmanis pasidalino savo patirtimi dirbant tolimųjų reisų vairuotoju Kanadoje ir JAV. Jis pasakojo, kad šiuose šalyje vairuotojams tenka dirbti po 16 val. per dieną – 13 iš jų praleidžiant vairuojant. Vidutiniškai, vairuotojams šiose šalyse tenka dirbti 70 val. per savaitę, ir tik 36 val. skirtos poilsiui. Vidutinis atlyginimas siekia 4500 dolerių. Pagal Kanados įstatymus suteikiama 21 diena kalendorinių atostogų. Pasak Dz. Gertmanio, toks darbas vairuotojus „išsunkia iki paskutinio lašo“, neretai net ir sveikiems vyrams, padirbėjus tokiomis sąlygomis, sušlubuoja sveikata.

Prancūzijos ir Belgijos planuojamas įstatymas – teigiamas pavyzdys

Visi vairuotojų atstovai teigiamai sutiko žinią apie Prancūzijoje ir Belgijoje planuojamą priimti įstatymą, reikalaujantį sunkvežimių vairuotojams ilsėtis viešbučiuose. Priešingu atveju darbdaviams grėstų 35 tūkst.eur bauda. Kaip teigė daugiausiai tolimojo reiso transporto įmonių jungianti LPSF „sandrauga“ pirmininkas K. Juknis, šis projektas yra svarus savo simboline reikšme. „ Šis įstatymas siunčia labai aiškią žinutę vežėjams, kad jie privalo rūpintis savo darbuotojais ir užtikrinti jiems tinkamas darbo ir, ypatingai, poilsio sąlygas. Vairuotojų darbas reikalauja didelio susikaupimo ir atsakomybės, tad tinkamos poilsio sąlygos yra ypatingai svarbios“ – sakė jis.

REKLAMA

Lietuva – Rusijos krizė ir Darbo kodekso projektas

Vairuotojams iš Lietuvos, kaip ir kolegoms iš kaimyninių šalių, svarbūs yra Rusijos krizės ir darbo užmokesčio klausimai. Be jų, LPSF „Sandrauga“ pirmininkas K. Juknis iškėlė susirūpinimą ir dėl planuojamų Lietuvos darbo kodekso pataisų.


Rašyti komentarą...
v
vairuotojas
2014-08-27 06:59:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
tai tegul pirma irengia saugomas aiksteles ir pristato viesbuciu ir uz miega sumoka darbdaviai, nes kitu atveju praras darbuotojus
Atsakyti
0

J
Jei is beveik
2014-08-27 22:05:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
90 tukstanciu furistu,dirbanciu tarptautiniuose kroviniu pervezimuose (Linavos duomenys) tebus koks 1000 profsajungos nariu,kaip iki siol - patys mokesim uz viesbuti ir dar negausim ne cento uz savaitgalius! Durniu musa ir baznycioj,o vienas - visada durnas :-) Kodel imoniu savininkai turi savo organizacijas? Todel,kad prakisinetu sau naudingus istatymus,ka daro jau kruva metu.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų