Teismas: „Lietuvos geležinkelių“ antrinė įmonė įvykdė neteisėtą pirkimą

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ antrinės įmonės Vilniaus lokomotyvų remonto depas (VLRD) birželio mėnesį įvykdytas prekinių vagonų atsarginių dalių pirkimas yra neteisėtas, o su Lietuvos įmone „GTB Trade“ ir Latvijos bendrove „Anlas“ sudarytos sutartys – negaliojančios, nusprendė teismas.

Vilniaus apygardos teismas (VAT) rugsėjo 23 dieną tenkino Estijos kapitalo geležinkelio paslaugų įmonių grupei „Skinest Rail“ priklausančios bendrovės „Skinest Baltija“ ieškinį – VLRD veiksmus atliekant riedmenų stabdžių sistemos atsarginių dalių pirkimą pripažino neteisėtais.

VAT pabrėžė, kad teismai jau anksčiau yra konstatavę, kad VLRD atitinka perkančiosios organizacijos statusą ir todėl įsigydama prekes turi vadovautis Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis, todėl bendrovė nepagrįstai save laikė perkančiuoju subjektu pagal Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymą. 

Anot teismo, apie apie pirkimą turėjo būti iš anksto viešai paskelbta VLRD metiniame pirkimų plane, bendrovė turėjo kviesti tiekėjus teikti pasiūlymus viešu skelbimu apie pirkimą. 

„Nagrinėjamu atveju, vykdydama pirkimą, VLRD nesilaikė šių Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintų pareigų. Taip pat VLRD veiksmai, vykdant pirkimą, pažeidė ir Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus įsakymu patvirtinto Mažos vertės pirkimų tvarkos aprašo taisykles, pagal kurias, atsižvelgiant į pirkimo vertę, jis pivalėjo būti vykdomas skelbiamos apklausos būdu, naudojantis CVP informacinės sistemos priemonėmis“, – rašoma VAT nutartyje.

„Kadangi pirkimas nebuvo organizuotas vadovaujantis viešųjų pirkimų procedūras reguliuojančiomis taisyklėmis, pirkimas laikytinas įvykdytas neteisėtai“, – konstatavo teismas.

Nors bylos nagrinėjimo metu VLRD bendru sutarimu nutraukė su „GTB Trade“ ir „Anlas“ sudarytas sutartis, VAT pasisakė ir dėl jų teisėtumo. Anot teismo, taip siekiama užkirsti kelią ateityje kilti panašaus pobūdžio ginčams ir apsaugoti „Skinest Baltiją“ nuo panašių neteisėtų VLRD veiksmų vykdant kitus viešuosius pirkimus. 

„Iš neteisėtų veiksmų atsiradusios sutartys negali būti laikomos teisėtai sudarytomis. (....) Ginčijamų sutarčių nutraukimas nedaro įtakos reikalavimui pripažinti jas negaliojančiomis“, – pabrėžė teismas.

Šis VAT sprendimas per 14 dienų dar gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų