• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 2026 metų keičiasi antros pakopos pensijų kaupimo sistema – pereinama prie savanoriško modelio, o gyventojams suteikiama galimybė pasitraukti iš kaupimo, jei to pageidauja. Svarbu įsidėmėti, kad naujovės įsigalios nuo 2026 m. sausio 1 d., tad iki to laiko kaupime dalyvaujantiems gyventojams nereikia nieko daryti. Tai tinkamas metas susipažinti su informacija ir priimti apgalvotą asmeninį sprendimą.

Nuo 2026 metų keičiasi antros pakopos pensijų kaupimo sistema – pereinama prie savanoriško modelio, o gyventojams suteikiama galimybė pasitraukti iš kaupimo, jei to pageidauja. Svarbu įsidėmėti, kad naujovės įsigalios nuo 2026 m. sausio 1 d., tad iki to laiko kaupime dalyvaujantiems gyventojams nereikia nieko daryti. Tai tinkamas metas susipažinti su informacija ir priimti apgalvotą asmeninį sprendimą.

REKLAMA

Iki šiol gyventojai buvo automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą. Jei atsisakydavo prisijungti prie kaupimo, kvietimas buvo kartojamas kas trejus metus, kol žmogui sukakdavo 40 metų. Nuo 2026 m. ši tvarka nebegalios – automatinis įtraukimas nutraukiamas.

REKLAMA
REKLAMA

Vietoje to, kiekvienų metų sausio mėnesį „Sodra“ individualiai pakvies prisijungti prie kaupimo tuos gyventojus, kurie dar nekaupia pensijai ir sausio 2 d. yra apdraustieji: dirba pagal darbo sutartį arba savarankiškai.  Aktyvus žmogaus sprendimas sudaryti sutartį su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove taps kaupimo pradžia. Jeigu asmuo neatsakys į kvietimą ir nesiims jokių veiksmų – jis nebus įtrauktas.

REKLAMA

Nuo 2026 m. sausio 1 d. iki 2027 m. gruodžio 31 d. galios pereinamasis laikotarpis, kurio metu kiekvienas šiuo metu dalyvaujantis II pakopos pensijų kaupime galės iš jo savanoriškai pasitraukti.

Kas nutiks su sukauptais pinigais?

Į „Sodrą“ bus grąžinta ta dalis lėšų, kuri:

  • buvo skirta iš valstybės biudžeto kaip skatinamoji įmoka (nuo 2013 m.),
  • sudarė „Sodros“ įmokų dalį (iki 2019 m.).

Ši suma bus paversta apskaitos vienetais, kurie padidins žmogaus senatvės pensiją.

REKLAMA
REKLAMA

Visa kita dalis – asmeninės įmokos bei investicinis pelnas – bus pervesta į asmeninę žmogaus sąskaitą. Ši išmoka neapmokestinama ir nebus taikomi jokie papildomi atskaitymai. Jei žmogus apsispręs pasitraukti iš pensijų kaupimo, reikės pateikti prašymą savo pensijų kaupimo bendrovei.

Kaip sužinoti, kiek pinigų gausiu?

Šiuo metu rengiama atnaujinta prognozuojamos pensijos skaičiuoklė. Šalia jau dabar esamų scenarijų, joje bus galima pasirinkti ir naują: „Kaupiu, bet noriu pasitraukti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuoklė pateiks palyginimą:

  • kiek lėšų sukauptumėte iki senatvės pensijos ir kokio dydžio pensiją gautumėte, jei kauptumėte toliau;
  • kokio dydžio išmoką gautumėte ir kokia pensija būtų, jei pasitrauktumėte iš kaupimo dabar.
  • Prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui, matysite:
  • preliminarią viso sukaupto turto vertę;
  • kokia suma bus pervesta iš pensijų fondo į „Sodrą“ ir paversta apskaitos vienetais;
  • kiek būtų išmokėta Jums į asmeninę sąskaitą.

Be to, iki 2028 m. sausio 1 d. bus sukurtas naujas pensijų informacinis portalas, kuris padės gyventojams įvertinti pensijų kaupimą naudą ir jų sprendimų poveikį būsimai pensijai.

REKLAMA

Lėšų atsiėmimo galimybės

Net ir pasibaigus pereinamajam pasitraukimo iš pensijų kaupimo laikotarpiui, toliau liks galimybė atsiimti dalį arba visą savo sukauptą pensijų turtą.

Iki pensinio amžiaus:

  • Vieną kartą gyvenime bus galima atsiimti iki 25 proc. sukauptų lėšų, bet ne daugiau nei žmogus pats įmokėjo į pensijų fondus. Šiai išmokai bus taikomas 3 proc. atskaitymas.
  • Jei iki pensijos liko mažiau nei 5 metai ir sukaupta suma nesiekia pusės privalomo anuiteto sumos – galima atsiimti viską. Išsiimamai sumai taip pat taikomas 3 proc. atskaitymas.
  • Jei žmogus neteko 70–100 proc. darbingumo, serga sunkia liga arba jam reikalinga paliatyvioji pagalba – visi pinigai gali būti išmokėti be atskaitymų ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM).
  • Sulaukus pensijos:
  • Jei sukaupta suma nesiekia pensijų anuiteto ribos – asmuo galės rinktis, kaip gauti lėšas: vienkartine išmoka, periodine išmoka ar įsigyti anuitetą.
  • Jei suma viršija ribą – anuitetas privalomas, bet sumą virš maksimalios anuiteto ribos galima atsiimti vienkartine išmoka.
  • Visos išmokos pensinio amžiaus sulaukusiems asmenims nebus apmokestinamos.

Kaupiantiems toliau – lankstesnės sąlygos

Jei žmogus nuspręs toliau kaupti antroje pakopoje, jis turės daugiau galimybių savo nuožiūra pasididinti įmokas arba jas laikinai sustabdyti.

REKLAMA

Asmeninės įmokos sudarys 3 proc. ar daugiau nuo kaupiančiojo pajamų. Įmokoms, viršijančioms 3 proc. taikoma GPM lengvata.

Valstybė toliau mokės 1,5 proc. dydžio skatinamąją įmoką nuo užpraeitų metų vidutinio darbo užmokesčio. Esant poreikiui, kaupimą bus galima laikinai sustabdyti 12 mėnesių su galimybe pratęsti šį terminą. Norint sustabdyti ar nepraėjus 12 mėnesių atnaujinti įmokų mokėjimą, reikės pateikti prašymą pensijų kaupimo bendrovei.

REKLAMA
75% jūsų sukauptų lėšų iki pat jūsų gyvenimo pabaigos valdys tie kurie vartėsi ir vartosi kaip "cukraus pudra papudrintos bandelės šokolade". Visgi ... humaniškai aaanuitetų :)))) grašių mestelės kol dar kvėpuosite ...
TA SKAICIUOKLE BEVERTE PASKAICIUOS KIEK GAUSI PO 20 METU O KOKIA BUS INFLECIJA KO TIE EURAI BUS VERTI KOKIA JU PERKAMOJI GALIA NIEKS NEKALBA SKAICIAI GAL IR GRAZUS BET KAS IS TO O IR TA SUKAUPTA SUMA BUS ISDALINTA IKI 85 METU MEN ISMOKOMIS KURIOS KAS MET NUVERTES KITAIP TARIANT KAS MEN TAVO 2 PAKOPOS ISMOKOS PERKAMOJI GALIA MAZES TAM IR YRA GUDRUS PRIVALOMO ANUITETO KRITERIJUS O JUK TAVO SUKAUPTI PINIGAI VIS TIEK GENERUOS GRAZA BET JAU NE TAU
Nieko naują bus nufirfinti kaip ir prieš tai buvusių kaupiku
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų