• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš 30 metų gyventojai dirbę kenksmingomis darbo sąlygomis gauna kompensacijas. Per mėnesį jie gali gauti apie 400 eurų. Tačiau sulaukę pensinio amžiaus šių pinigų jie netenka, vietoje jų imama mokėti pensiją.

Prieš 30 metų gyventojai dirbę kenksmingomis darbo sąlygomis gauna kompensacijas. Per mėnesį jie gali gauti apie 400 eurų. Tačiau sulaukę pensinio amžiaus šių pinigų jie netenka, vietoje jų imama mokėti pensiją.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja Jolanta skundėsi, kad jos tėčiui mokėtas prie pensijos priedas už kenksmingas darbo sąlygas buvo panaikintas.

„Tėtis 11 metų dirbo kenksmingomis sąlygomis metalo lydimo ceche. Iš viso jo darbo stažas siekia 42 metus.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, tėtis išėjo į pensiją. Jam „Sodra“ mokėjo priedą už kenksmingas darbo sąlygas. Tačiau prieš daugiau nei 10 metų priedo mokėjimas jam buvo nutrauktas“, – pasakojo moteris.

Ji tikino, kad valdžia priedą ketino grąžinti, tačiau tėtis pinigų taip ir neatgauna.

„Jis serga onkologine liga. O sergančiam žmogui papildomas priedas prie pensijos tikrai padėtų ir palengvintų tėčio gyvenimą“, – sakė moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Kompensacija siekia beveik 400 eurų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad kompensacija už ypatingas darbo sąlygas skiriama priešpensinio amžiaus asmenims, jei iki 1994 m. gruodžio 31 d. pagal sovietinius įstatymus jie buvo išdirbę ypatingomis sąlygomis nustatytą metų skaičių ir įgiję teisę išeiti į pensiją 5–10 metų anksčiau nustatyto amžiaus (priklausomai nuo pramonės šakos, darbo pobūdžio), bet, pasikeitus įstatymui, buvo per jauni ir nespėjo šia galimybe pasinaudoti.

REKLAMA

„Taigi, pačios išmokos tikslas – kompensuoti prarastą galimybę gauti pensiją anksčiau. Kompensacija mokama tiek metų, kiek metų anksčiau žmogus būtų galėjęs išeiti į pensiją sovietmečiu. Jos mokėjimas nutraukiamas sukakus senatvės pensijos amžių – tada skiriama senatvės pensija.

Mėnesio kompensacijos dydis – 136,4 proc. socialinio draudimo bazinės pensijos. Nuo 2024-01-01 kompensacija siekia 367,97 euro“, – komentavo ministerija.

Vardijo, kokius dokumentus būtina pateikti

„Sodra“ komentavo, kad kreiptis dėl kompensacijos paskyrimo ir mokėjimo galima bet kuriuo metu iki teisės gauti kompensaciją atsiradimo dienos arba bet kuriuo metu po teisės gauti kompensaciją atsiradimo dienos.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu turintys teisę gauti kompensaciją asmenys dėl kompensacijos skyrimo kreipiasi po nustatytų kompensacijos mokėjimo pradžios terminų, kompensacija jiems mokama nuo teisės gauti kompensaciją atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 6 mėnesius“, – įspėjo „Sodra“.

Anot jos, norėdami gauti kompensaciją gyventojai turi pateikti prašymą ir papildomus dokumentus:

  • dokumentus, įrodančius asmens darbo ypatingomis sąlygomis trukmę (darbo knygelės, kolūkiečių darbo knygelės, darbo stažo pažymėjimai, valstybės archyvų sistemos įstaigų pažymėjimai arba šiose įstaigose saugomų dokumentų nuorašai ar išrašai ir kt.);
  • dokumentus, įrodančius asmens darbo ypatingomis sąlygomis, pobūdį – darbą ypatingomis sąlygomis patikslinanti pažyma, darbdavio išduota remiantis turimais dokumentais;
  •  pažymą apie pensijos (pensijos išmokos) negavimo už darbą ypatingomis sąlygomis kitoje valstybėje faktą (jei asmuo atvyko gyventi iš kitos valstybės ir tokios pensijos (išmokos) negavo).

Taip pat „Sodros” darbuotojai turi teisę pareikalauti pateikti ir kitus dokumentus (jei tokie dokumentai būtini kompensacijai skirti ir/ar mokėti ir šios informacijos „Sodra” neturi bei negauna jų iš kitų valstybės ar žinybinių registrų, valstybės ar savivaldybių informacinių sistemų), pvz. santuoką, vaikų gimimą patvirtinantį dokumentą, jei prašymą dėl kompensacijos skyrimo ir/ar mokėjimo pateikia asmens teisėtas atstovas – dokumentą, patvirtinantį atstovavimą ir kt.

Anot „Sodros“ kompensacijos mokėjimas nutraukiamas gyventojui persikėlus gyventi į užsienį arba pradėjus gauti pensiją.

jeigu esu jau pensininkė tai Sodroje yra visi įrašai apie darbo stažą,kur dirbome,kokiomis sąlygomis,todėl pati Sodra privalo skaičiuoti bet ne kavutę gerti-juk mes išlaikome Sodrą,
Sitoj sali pats turi viska nest ir zinot priesingu atveju nieko negausi na nebent tik skiepa nes jo gavimu, kurio nereikia, tai rupinosi is peties - kad gautum
žurnaliste, kaip su gramatika
žurnaliste, kaip su gramatika
ne lydimo kur kažką palydėjo, o lydymo ceche
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų