Pasaulinėje valiutų rinkoje buvo dar viena aktyvi prekybos diena. Šią savaitę rinka nestokoja svarbių įvykių. Vakar vyko Anglijos ir Europos centrinių bankų posėdžiai. Šios savaitės finalinis akordas bus skelbiami JAV darbo rinkos duomenys.
Anglijos centrinis bankas (BOE), kaip ir prognozuota, nepakeitė bazinių palūkanų normų, kurios šiuo metu sudaro 0.5% ir yra mažiausios per visą banko istoriją. Tačiau bankas padidino turto pirkimo programos sumą 25 mlrd. iki 200 mlrd. svarų, arba daugiau nei 14% bendrojo vidaus produkto (BVP). Analitikai prognozavo, kad į rinkai bus pasiūlytas didesnis kiekis papildomų pinigų – 50 mlrd. svarų.
D.Britanijos pramonės produkcijos indeksas išaugo 1.7% - daugiau nei prognozavo analitikai (1.1%). Sulauktos naujienos teigiamai veikė svarą. Po paskelbto centrinio banko sprendimo GBP/USD kursas šoko aukštyn daugiau nei 100 p. ir buvo pasiekęs 1.6636, tačiau vėliau pasikoregavo žemyn. Visgi dieninis GBP/USD augimas tesiekė 30 p. Vakar dienos prekybą kursas baigė ties 1.6580 lygiu. Šiandien kursą gali veikti skelbiamas D.Britanijos gamintojų kainų indeksas.
Europos centrinis bankas (ECB) ketvirtadienį, kaip ir prognozuota, nepakeitė bazinių palūkanų normų, kurios šiuo metu sudaro tik 1%. ir yra mažiausios nuo banko įkūrimo 1999 metais. Vėliau sulauktoje ECB spaudos konferencijoje iš banko vadovo Jean Claude Trichet kažko visiškai naujo nebuvo išgirsta. Buvo paminėta, kad kreditavimui grįžtant į normalias vėžias bus ribojamos kai kurios išskirtinės skolinimą skatinančios priemonės. J.C. Trichet darsyk pasikartojo, kad JAV doleris sustiprėjimas būtų naudingas, tačiau tai investuotojams jau nesyk buvo girdėta. Apie euro zonos ūkį ECB prezidentas kalbėjo optimistiškai, tačiau lauktų konkretesnių užuominų apie galimą monetarinės politikos griežtinimą nebuvo pateikta.
EUR/USD valiutų pora stipriai neragavo į J.C. Trichet komentarus, nors visumoje jie buvo labiau palankūs eurui. Ketvirtadieninę prekybą EUR/USD baigė praktiškai nepakitęs – ties 1.4873. Prekybos metu kursas buvo pakilęs iki 1.4919, tačiau įsitvirtint virš 1.4900 lygio nepavyko. Eurą iš dalies neigiamai veikė 0.7% kritusios euro zonos mažmeninių pardavimų apimtys, nors buvo prognozuojamas 0.3% augimas.
USD/JPY kursas vakar svyravo 86 p. ribose, tačiau dieną baigė nepakitęs – ties 90.73 lygiu. Iš JAV sulauktos naujienos buvo labiau pozityvios, akcijų rinkų indeksai kilo aukštyn. Tai padėjo kursui pakilti nuo pirmoje dienos pusėje pasiekto žemiausio dienos lygio – 90.0 Savaitinės JAV bedarbių paraiškos siekė 512 tūkst. – mažiau nei prognozuota (523 tūkst.).
Šiandien rinkos dalyviai didžiausią dėmesį skirs darbo rinkos duomenims iš JAV. Dirbančiųjų skaičiaus pokyčiai bus skelbiami 15:30 val. ir gali nulemti visos dienos prekybą. Prognozuojama, kad darbo vietų ir dirbančių skaičius (išskyrus žemės ūkio sektorių) sumažės 173 tūkst. Prieš mėnesį darbo rinka susitraukė 263 tūkst.
Darbo rinkos duomenims atitikus ar viršijus prognozę tikėtina sulaukti EUR/USD ir GBP/USD kilimo. USD/JPY poroje pranašumą turėtų JAV doleris. Kita vertus, duomenims nepateisins lūkesčių tikėtina, kad apetitas rizikai išgaruos – akcijų rinkų indeksai pasuks žemyn ir tai gali lemti JAV dolerio ir Japonijos jenos sustiprėjimą. Paskelbti JAV verslo aktyvumo indeksai pramonės ir paslaugų sektoriuose rodo, kad galimai buvo sukurta naujų darbo vietų, kas galėtų lemti pagerėjimą darbo rinkoje.
Darbo rinkos duomenys yra vienas svarbiausių rodiklių, parodančių ar ekonomika išties yra atsigavimo kelyje. Jei situacija darbo rinkoje toliau blogės, tuomet apie bet kokį JAV Federalinio rezervų banko monetarinės politikos griežtinimą artimiausiu metu būtų neverta net svarstyti.