REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Transporto priemonių ridos klastojimas yra vienas labiausiai paplitusių apgavysčių metodų naudotų automobilių rinkoje. Ridos klastojimas išpučia naudotos transporto priemonės kainą ir sugadina automobilio eksploatavimo patirtį.

Transporto priemonių ridos klastojimas yra vienas labiausiai paplitusių apgavysčių metodų naudotų automobilių rinkoje. Ridos klastojimas išpučia naudotos transporto priemonės kainą ir sugadina automobilio eksploatavimo patirtį.

REKLAMA

IT bendrovė „carVertical“ atliktas tyrimas parodė, kad didžiausia rizika įsigyti automobilį su pakoreguotais odometro rodmenimis tenka aukštesnės klasės vokiškų automobilių pirkėjams.

10 modelių, kurių rida klastojama dažniausiai: pirmauja BMW

Siekdama nustatyti automobilius, kurių rida klastojama dažniausiai, IT įmonė išanalizavo daugiau nei 700 tūkst. naudotų automobilių istorijos patikros ataskaitų, sugeneruotų nuo 2020 m. lapkričio mėn. iki 2021 m. lapkričio mėn.

Tyrimo metu automobilių istorijos ataskaitos buvo išanalizuotos aštuoniolikoje skirtingų rinkų – Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, Slovėnijoje, Slovakijoje, Čekijoje, Latvijoje, Estijoje, Ukrainoje, Bulgarijoje, Serbijoje, Vokietijoje, Kroatijoje, Rusijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Italijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimas parodė, kad sportiškojo „BMW M5“ modelio rida rida yra klastojama dažniausiai. Šiek tiek daugiau nei trečdalis iš visų patikrintų „BMW M5“ modelių turėjo pakoreguotus odometro rodmenis. Vis dėlto, tai nepakankamai atskleidžia „BMW“ markės automobilių ridos klastojimo problemos mastą.

REKLAMA

Pasak „carVertical“ automobilių eksperto Mato Buzelio, šiame tyrime apskritai dominuoja „BMW“ markės modeliai.

„Net pusę TOP 10 sąrašo užima šio gamintojo automobiliai. Tai koreliuoja su naudotų „BMW“ automobilių paklausa įvairiose rinkose. Tyrimo duomenys taip pat atskleidžia, kad ištaigingų automobilių rida klastojama dažniau, todėl ieškant brangesnio naudoto automobilio reikėtų į tai atsižvelgti. Galiausiai – čia praverčia automobilio ridos patikrinimas“, – įžvalgomis dalijosi M. Buzelis.

REKLAMA
REKLAMA

Antrąją ir trečiąją sąrašo vietas užima „7 serijos BMW“ ir „Subaru Outback“ – atitinkamai 33,4 proc. ir 31,8 proc. užfiksuotų ridos klastojimų atvejų. Penktoje vietoje pagal ridos klastojimo dažnumą buvo „Audi A8“, o sportiškesnis jo giminaitis „A7“ užėmė dešimtąją vietą. Šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis (25,8 proc.) tokių tyrime dalyvavusių automobilių turėjo priverstinai sumažintą ridą.

M. Buzelio teigimu, „Premium“ klasės automobilių dominavimą šiame tyrime lemia aukštesnė pardavimo kaina bei didesnis pelnas. Kadangi ridos atsukimas yra palyginti pigus ir nesudėtingas procesas, nesąžiningiems automobilių pardavėjams tai suteikia papildomą pridėtinę vertę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Senų automobilių rida klastojama dažniausiai

Atsižvelgiant į tyrimo duomenis, perkant naudotą automobilį, ypač senesnį, būtina patikrinti automobilio ridą. Populiariausi modeliai, kurių rida buvo suklastota, buvo pagaminti 2006-2016 m. Laikotarpiu.

Automobilių ekspertas M. Buzelis pastebi, kad tarp galimybės patekti į sukčių pinkles ir automobilio klasės yra akivaizdus ryšys.

Anot eksperto, dažniausiai suklastotą ridą turinčių automobilių sąraše randame nemažai „Premium“ klasės modelių, tačiau rida labai dažnai atsukama ir ekonominės klasės automobiliams, nors jų dalis yra gerokai mažesnė. „Subaru“, „Ford“ ir „Volkswagen“ markės modeliai priklauso tai pačiai amžiaus grupei kaip ir aukštesnės klasės automobiliai. Tyrimo duomenys rodo, kad dažniausiai klastojama 5–15 metų amžiaus automobilių rida.

REKLAMA

„Ford Mustang“ yra naujausias modelis šiame sąraše. Būsimieji šeštosios kartos „Mustang“ savininkai turėtų būti itin atsargūs ir patikrinti ridos istoriją. Tą patį turėtų padaryti ir 2006 m. „BMW M5“, 2007 m. „5 serijos“ ir „X5“ savininkai, mat jų automobilių rida taip pat gali būti suklastota“, – teigia M. Buzelis.

Ekspertas pabrėžia, kad naujausių modelių odometro rodmenų koregavimas gali būti šiek tiek sudėtingesnis. Vis dėlto, naujesniems automobiliams rida atsukama rečiau, tad jų rida nuo pagaminimo datos bus natūraliai mažesnė.

REKLAMA

„Nėra prasmės klastoti automobilio ridos, kurio odometras rodo, tarkime, 50 tūkst. ar 80 tūkst. kilometrų, tačiau pirkėjams vis tiek verta pasitikrinti, ar tokie odometro rodmenys yra tikri, ar ne“, – pataria jis.

Dyzelinių automobilių rida klastojama dažniausiai

Dauguma automobilių su suklastota rida turi dyzelinį variklį. Kaip pabrėžia automobilių ekspertas M. Buzelis, taip buvo visada. Anot jo, dyzeliniai automobiliai skirti įveikti didesnius atstumus, todėl juose dažniau pasitaiko ridos sukčiavimo atvejų. Tačiau ateityje situacija gali pasikeisti, nes dyzelinių automobilių pardavimai mažėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei pažvelgtume į statistiką, aiškiai matyti, kad paprastai iki 80 ar 90 proc. suklastotą ridą turinčių modelių turi dyzelinį variklį. Pavyzdžiui, „Volkswagen Phaeton“ – iš 10 ridos klastojimų atvejų turinčių modelių, devyniuose įdiegti dyzeliniai varikliai ir tik viename – benzininis variklis“, – pasakoja ekspertas.

Benzininiais ir dyzeliniais varikliais varomų „6 serijos BMW“ automobilių su suklastotomis ridomis procentas yra beveik identiškas, tačiau taip yra todėl, kad benzininės versijos yra daug populiaresnės. Kai kuriais atvejais, modelių gamoje net nėra dyzelinių variklių. Pavyzdžiui, „BMW M5“ ir „Ford Mustang“ turi vienintelį pasirinkimą – benzininį variklį.

REKLAMA

Ridos klastojimas išpučia naudoto automobilio vertę ir sugadina eksploatacijos patirtį

IT duomenų įmonė išanalizavusi automobilių su suklastota rida rinkos vertę nustatė, kad net 16,1 proc. automobilių, patikrintų per pastaruosius metus, buvo su suklastotais odometro rodmenimis.

Kadangi naudotų automobilių rinkoje gana dažnai pasitaiko sukčiavimo dėl ridos klastojimo atvejų, pirkėjai turėtų būti apdairūs ir prieš įsigydami naudotą automobilį, patikrinti jų istoriją.

REKLAMA

Nors ekonominės klasės automobilių pirkėjams gresia mažesnė rizika patekti į nesąžiningų pardavėjų spąstus, didžiausią riziką patiria perkantys 5–15 metų senumo aukštesnės klasės automobilius su dyzeliniais varikliais, nes būtent tokio tipo transporto priemonės dažniausiai turi suklastotą ridą.

Į aukštos rizikos kategoriją taip pat patenka ir sportiniai automobilių modeliai. Įsigijus tokį modelį, prieš tai nepatikrinus jo istorijos, vėliau gali tekti susidurti su nenumatytomis išlaidomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų