• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu viešoje erdvėje buvo nemažai diskutuota apie nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimus. O kol jie nepriimti, tūkstančiams gyventojų teks sumokėti mokestį pagal dabar galiojančią tvarką. 

Pastaruoju metu viešoje erdvėje buvo nemažai diskutuota apie nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimus. O kol jie nepriimti, tūkstančiams gyventojų teks sumokėti mokestį pagal dabar galiojančią tvarką. 

REKLAMA

Gyventojai, kurių turimo nekilnojamojo turto (NT) bendra mokestinė vertė viršija neapmokestinamąją ribą – 150 tūkst. eurų – NT mokesčio deklaracijas savarankiškai užpildyti bei mokestį sumokėti turi iki gruodžio 15 d., informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

NT mokestis skiriasi nuo žemės mokesčio, kurį reikėjo sumokėti iki lapkričio 15 d. Savo NT vertę galima sužinoti suvedus NT unikalų numerį Registrų centro internetinėje svetainėje.

„Gyventojai, kurie turi nekomercinės paskirties nekilnojamojo turto, kaip ir kasmet, savarankiškai turi apskaičiuoti savo turto bendrą mokestinę vertę ir, jei ji viršija nustatytą ribą, užpildyti NT mokesčio deklaraciją bei laiku sumokėti mokestį e. būdu – Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS)“ – aiškina VMI Mokestinių prievolių departamento vyresnioji patarėja Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji primena, kad pildymui pasirinkti reikia KIT715v.2 deklaracijos formą, kurioje reikia įrašyti visų turimų NT mokestines vertes jas sudėjus.

REKLAMA

VMI jau pradėjo siųsti gyventojams išankstinius priminimus apie pareigą sumokėti NT mokestį.

Tai jau padarė 3,2 tūkst. gyventojų, kurie deklaravo 1,26 mln. eurų NT mokesčio.

Preliminariais VMI duomenimis šiais metais apie 35 tūkst. gyventojų turi deklaruoti NT mokestį, apie 15,4 mln. eurų.

Šie duomenys dar gali keistis, atsižvelgiant į pačių gyventojų pateiktą papildomą informaciją – pvz. apie NT, kurį gyventojai nuomoja įmonėms.

2022 m. apie 34 tūkst. gyventojų deklaravo 12,5 mln. eurų NT mokesčio.

Laiku nesumokėjus, gresia problemos

VMI primena, kad praleidus NT mokesčio terminą, kuris yra iki gruodžio 15 d., jau nuo kitos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai – 0,03 proc. per dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Inspekcija esą nuolat informuoja gyventojus apie naujai atsiradusius ir nesumokėtus mokesčius, siųsdama pranešimus per Mano VMI, o ne Mano VMI naudotojams – įprastiniu paštu.

„Atkreipiame dėmesį, jog, jei gyventojas ar įmonė turi finansinių sunkumų, jie gali kreiptis į VMI ir sudaryti mokestinės paskolos sutartį, kuri leistų skolą išdėstyti dalimis patogiu grafiku. 

Jei asmuo po pranešimo ir toliau nesumoka ir nesikreipia į VMI dėl mokestinės paskolos sudarymo, VMI, vadovaujantis teisės aktais, nurašo mokesčio sumą ir susikaupusius delspinigius iš lėšų, esančių kredito įstaigų sąskaitose“, – primena VMI.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas turi mokėti NT mokestį?

NT mokestį moka gyventojai už gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinius (patalpas), žuvininkystės statinius ir inžinerinius statinius, kai jų bendra mokestinė vertė viršija 150 tūkst. eurų sumą (arba 200 tūkst. eurų , jei taikoma lengvata).

Kaip deklaruoti NT mokestį?

Prisijungus prie EDS reikia pasirinkti deklaracijos formą KIT715v.2 ir joje įrašyti NT bendrą mokestinę vertę bei pasirinkti taikomą neapmokestinamąją ribą. 

REKLAMA

Suvedus šiuos duomenis NT mokesčio suma apskaičiuojama automatiškai.

Kokie mokesčio tarifai taikomi?

Kai bendra mokestinė vertė viršija 150 tūkst. eurų sumą, viršijančiai daliai taikomi mokesčio tarifai:

  • nuo 150 tūkst. iki 300 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc. 
  • nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. eurų, taikomas 1 proc.
  • virš 500 tūkst. eurų, taikomas 2 proc.

Auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį) su specialiu nuolatinės slaugos poreikiu, taikoma NT mokesčio lengvata – mokestis mokamas už dalį, kuri viršija 200 tūkst. eurų ribą, kuriai taikomi mokesčio tarifai:

  • nuo 200 tūkst. iki 390 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc.
  • nuo 390 tūkst. iki 650 tūkst. eurų, taikomas 1 proc.
  • virš 650 tūkst. eurų, taikomas 2 proc.

Kilus neaiškumų dėl NT mokesčio, VMI kviečia kreiptis į ją internetu arba telefonu 1882.

Kaip ir aisku, kas uz naujojo NT mokescio istatymo stovejo - konservatoriu draugai milijonieriai. Nes jie pagal Simonytes itatyma butu mokeje kur kas maziau, negu dabar moka.
klausimas pamąstymui
klausimas pamąstymui
Įdomu, pagal kokius kriterijus apskaičiuojamas NT. Kas moka NT mokestį už valdovo rūmus, Trakų pilį, Gedimino bokštą ir t.t. o gal tas NT neįskaičiuojamas į apmokestinamus, juk tai po valstybės vėliava stovi. Kaip imti iš vienos kišenės pinigus ir perdėti į kitą. Susidaro nuomonė, kad reikia iš žmonių išlupti daugiau pinigų, nes jie per gerai gyvena. Kaimuose labai daug namelių, kurie manau valstybės atžvilgiu gali ateityje prilygti valdovų rūmams.
[LR įstaigos] pačios privalės panaikinti [NT] ir daug kitų neteisėtų mokesčių. Reikia tik įrodyti, kad JŲ įvedimas yra pažeidimas.

„[…] valstybė už savo institucijų ir pareigūnų veiksmus negali perkelti atsakomybės privatiems asmenims, pabrėžiant jog: pastarieji neprivalo užtikrinti, kad valdžios institucijos tvirtai laikytųsi visuomenei neprieinamų vidinių taisyklių ir procedūrų, pirmiausia skirtų atsakingumui ir veiksmingumui valdžios institucijos viduje užtikrinti: valstybei, kurios valdžios institucijos nesilaikė savo vidinių taisyklių ir procedūrų, neturėtų būti leista gauti naudos dėl netinkamo savo institucijų elgesio ir išvengti pareigų vykdymo: bet kokios valdžios institucijų klaidos padarymo riziką turi prisiimti valstybė ir klaidos neturi būti taisomos susijusio asmens sąskaita, ypač kai nėra kito konfliktuojančio privataus intereso (byla Nr. 55555/08 Lelas prieš Kroatiją: byla Nr. 35298/04 Trgo prieš Kroatiją); […]“;
„[…] valstybės padarytų klaidų rizika turi tekti pačiai valstybei ir klaidos neturi būti taisomos asmens sąskaita (byla Nr. 38548/97 Pincova ir Pine prieš Čekijos Respubliką, byla Nr. 35298/04 Trgo prieš Kroatiją, byla Nr. 32457/05 Gashi prieš Kroatiją)“.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų