REKLAMA
Top
DIENOS
SAVAITĖS
MĖNESIO
Naujausia
-
09:10 Vaikino poelgis per draugo vestuves sukėlė audrą internete: šventės dalyviai liko be amo
![]() | Gjensidige draudimas |
![]() | paskolų bankas |
![]() | sveiki produktai |
![]() | vaistinė internete |
![]() | naujausios mados internete |
![]() | gipso kartono plokštės |
Bet.
Visada galima rasti įdomių kabliukų, kai žmogus ką nors parašo.
---Dėl to Hitlerio. Tai gi atsirado kandidatas (ne Jūs?) į Europarlamentą, kuris irgi įrodinėjo, kad anasai buvo ir geras, blogas. Žodžiu, tik užgimė, kaip toj Vairo dainoj, ne tuo laiku...
Arba dėl Uljanovo. Jis šioks anoks. Kai buvau 5-6 klasėj ant buto Šėtos iestelyje (kur šio straipsnio Autorius išmintį rodė), tai buto šeimininko sunus, besimokydamas vakarinėj, berods Stašaitis, naktimis skaitydavo Lenino raštus. Pasibraukdavo pieštuku. Kas iš jo išaugo, nežinau. Tik nereikia sakyti, kad Uljanovas lietuviams nebuvo populiarus. Toj pačioj Šėtoj (prie Kėdainių) vienas klasiokas ant sienos laikė pasikabinęs Stalino portretą. Kaip man toli buvo iki jų...
Nesutikčiau, kad lietuviuose "tai nuo pirmykštės visuomenės besitęsianti žmonių yda". Yra daug Vakarų mokslinčių (Boettke, Sobel, Sautet), kurie įrodinėja, kad visi žmonės VIENODI. Viskas priklauso nuo to, kokiose "žaidimų taisyklėse" jie užgimsta. Jei Meksikoj, tai meksikietis. Jei Amerikoj, tai amerikietis. Jei Kinijoj, tai kinietis. Na, jei Lietuvoj, tai kas? LIETUVIS.
-------------
Kodėl kita tema? Ta pati, Italijos tema. Keliais sakiniais.
Iš istorijos ir šiandieninės ekonomikos mokslo galima įsitikinti, kad Italijoje vyrauja ne kapitalizmas kaip ekonominė sistema, bet KORPORATIZMAS. Korporatizmą išpopuliarino ir įdiegė Musolinis i883-1945: "Griežtai persekioti kitamaniai. Nuo 1929 m. kūrė KORPORACINĘ valstybę. Skelbė, kad joje sėkmingai gali bendradarbiauti darbas ir kapitalas. Tuo tikslu 1927m . balandio 21 d. paskelbė „Darbo chartiją“. Šalyje organizavo plačius viešuosius darbus (kelių ir geležinkelių tiesimą, pelkių sausinimą, miškų sodinimą, miestų statybas ir t.t.). Militarizavo ekonomiką ir kūrė didžiulę armiją. ... Pilietinio karo Ispanijoje metu Musolinis su Hitleriu aktyviai rėmė Franko šalininkus. 4-ojo dešimtmečio antrojoje pusėje jis nuolat palaikė Hitlerio politiką ir tuo užtikrino Vokietijos paramą...
Vykdydamas agresyvią politiką, Musolinis vis labiau turėjo remtis Hitleriu ir suartėti su Vokietija...".
O kas su Veimaro respublika Vokietijoje? Tai buvo pirmasis Vokietijos bandymas sukurti liberialią demokratinę sistemą (nuo 1919m). Bet galimybe tapti demokratijos garantu Vokietija nepasinaudojo. 1933 m. po Nacionalsocialistų partijos ir Adolfo Hitlerio iškilimo į valdžią, buvo sugriauta demokratinė sistema. Tai ir lėmė Veimaro Respublikos žlugimą. Ir į Vokietiją taip pat atėjo Hitlerio draugo Musolinio KORPORATIZMAS.
Kiek Vėliau ir Prancūziją...
Pagal prof. Phelpsą tos trys Europos valstybės ir šiandien yra KORPORATIZMO citadelės...
O Lietuvoje? Manau, kad Lietuvoje ne laukinis kapitalizmas, bet tipiškas korporatizmas. Tik jis pavadintas liaudiškiau, masėms nuraminti - oligarchija. Atsieit, "mes" nekalti; kalti keletas oligarchų. Va juos sutvarkysim, ir viskas bus gražu. Nebus, nes "žaidimo taisyklės" nepakeistos.
Dėl Berlusconio (žiūr. p.Rim.: "Tada pasirodė stambus pramoninikas S. Berluskoni"). Va va, jis tipiškas korporatiztas, linkęs į autoritarizmą. Kas iš ES pirmasis ištiesė ranką Rusijos diktatoriui Putinui? Berluskonis. Ir labai neaišku, kur jis Italiją nuves.--------
*) (Benitas Musolinis gimė kalvio šeimoje. Jo tėvas žavėjosi socializmo idėjomis. Musolinis mokėsi bažnytinėje mokykloje. 1902 m. pradėjo dirbti mokytojo padėjėju. Išvyko į Šveicariją, ten baigė Lozanos universitetą. Jaunystėje pasinėrė į politiką, žavėjosi anarchizmu, vėliau tapo vienu iš socialistų partijos vadovu. Skaitė Frydricho Nyčės ir Karlo Markso veikalus. Buvo išsilavinęs, talentingas žurnalistas, geras oratorius, rašė eilėraščius, išleido romaną, laisvai kalbėjo vokiškai. Gyveno sveikai: negėrė, nerūkė, sportavo,)
O Jūs man prikabinate vos ne žudiko organizatoriaus etiketę. Arba neskaitote, kas parašyta ir kabutėse, arba tyčia traukiate man per seną, bet dar neiškritusį, dantį (man 67), kad laikyčiausi nesikišimo be leidimo į politiką TAISYKLIŲ.
Labai pagarbiai inž
Šis straipsnis apie TAISYKLES man netikėtas ir įdomus, bet labai jau supaprastintas, suliaudinintas. Gal, sakau, tai "valstybininkų" užsakymas?..
Pažiūrėkime, Autorius rašo: "Draudimų visuomenės neliko, leidžiama vos ne viskas, bet – pagal taisykles, kad sukčių neprisidaugintų. Mums, deja, taisyklės tas pats, kas draudimas, dar neskiriam". Tai yra, įkūrė kažkas LAISVĖS valstybę Lietuvoje, bet lituviai dar nemoka joje gyventi, nes nenori keistis. Neonri gyventi pagal naujas rašytines (FORMALIOS institucijos), bet nori toliau laikytis savųjų Neformalių taisyklių* (įpročiai, papročiai, įskaitant kyšius, gavimą be eilės...). Bet kas čia naujo pasakyta? Jei Autorius būtų pasirėmęs prieš 17 metų paskelbta D.North'o studija* ir ttt, jis pasiūlytų ir receptus, kaip galima imti trokšti KEISTIS ("jei iš lėto, bet ir negaišuodami, perprasim naują situaciją ir keisimės").
------------
O Jūs ką, p.Rim., propaguojate?: "Todėl reikia nupjauti visu valdžiusių, valdančių "partijų" (nusikaltėliu susibūrimo) viršūnes. Nuo to pradėti...". Atimti ir išdalyti prigrobtą turtą... Vadinasi, siūlote revoliucinį kelią? Kur tas kelias nuves? Atgal į komunizmą? Nes kas nupjaus vadukams galvas? Tik įsisiautojusi, nuskurdusi, neraštinga minia. Bet Lietuva nėra jau tokia nuskurdusi (pažiūrėkit, net kaimuose Mersai, BMW, kompjuteriai, internetas...). Todėl pagal teoriją komunizmo atsatyti neišeis: "Komunizmo sėkla buvo pasėta ir išbujojo ne turtinose Vakarų valstybėse. Komunizmas gimė šalyse, kur nuosavybės kaupimas pasiekė NEPADORŲ lygį, kai skurdo skatinama ir beviltiškumo prislėgta gyventojų dalis ėmėsi kraštutinių priemonių. Ir šiandien, kol iš pasaulio žodynų skurdas dar neišbrauktas, komunizmo šmėkla persekios žmoniją. Nuo šios baimės negali išgelbėti net Maslovo poreikių teorija, kur tie poreikiai gali būti patenkinti tik tuo atveju, jeigu individas turi resursus. Kadangi troškimas turėti nuosavybę išsiplečia nuo poreikių (išgyventi) iki norų (klestėti), tada godumas, net kova įgyti (ar net užgrobti) nuosavybę yra aiškus šaltinis žmonijos konfliktui, kuris gali pasireikšti kaip nusikaltimas prieš žmoniją ir gamtą. " .
Todėl pasistoja įdomus KLAUSIMAS: kokį realų kelią Jūs siūlote į lietuvių ir Lietuvos klestėjimą?
------------------
*)D.C.North. INSTITUCIJOS, jų kaita ir ekonomikos veikmė, Eugrimas, 2003
--------------
Mano klausimas: o pagal kokias TAISYKLES kursime naują Lietuvą? Jei pagal tas pačia, tai gausime dabartinį rezultatą. O naujų TAISYKLIŲ nėra. Net dideli Lietuvos profesaoriai jų nesiūlo. Kopijuoti nenori, o savų sukurti neįstengia.
Krūva įstatymų priimų tokių, kad realiai neįgyvendinami, vadinasi mokėsi arba baudas, arba kyšius.
Tol, kol įstatymus pramušinės "lobistai" - kyšininkavimas tik augs...