Mokestinė naujovė: kaip gauti 400 eurų

Praėjusių metų viduryje priimta ir nuo šių metų pradžios įsigaliojo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata būsto apdailai ir remontui, taip pat lengvųjų automobilių remontui ir vaikų priežiūros paslaugoms. Tačiau kol kas nauja lengvata naudojamasi gana vangiai.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė priminė, kad nuo 2019 m. įtvirtinus naujas lengvatas atsirado galimybė susigrąžinti GPM už šias paslaugas: pastatų apdailos ir bet kokio remonto darbus (išskyrus daugiabučių atnaujinimą), lengvųjų automobilių remonto paslaugas, taip pat nepilnamečių vaikų iki 18 m. priežiūros paslaugas.

Didžiausia išlaidų suma, nuo kurios galės būti susigrąžinta dalis GPM už šias paslaugas, yra 2 tūkst. eurų; didžiausia suma, kurią galės susigrąžinti vienas asmuo, yra 400 eurų, jeigu jo pajamos 2019 m. buvo apmokestintos 20 proc. GPM tarifu. Šią sumą bus galima susigrąžinti kitąmet deklaruojant šių metų pajamas.

Bendra išlaidų suma, kuriomis gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, negalės viršyti 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų.

Departamento direktorė informavo, kad norint, kad duomenys apie patirtas išlaidas būtų perkelti į gyventojo metinę pajamų deklaraciją, reikia užpildyti Gyventojo pranešimą apie išlaidas. Tai padedančios padaryti instrukcijos yra paskelbtos VMI interneto svetainėje.

R. Virvilienė patarė atidžiai atrinkti pridedamus dokumentus: visada būtina pridėti sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą; kai iš šių dokumentų turinio negalima nustatyti ar paslauga buvo apmokėta, taip pat pridedami sumokėjimą patvirtinantys dokumentai.

„Pildant minėtą pranešimą svarbu ir tinkamai nurodyti patirtas išlaidas. Pavyzdžiui, išlaidos už sezoninį padangų keitimą, padangų pūtimą, plovimą, filtrų, tepalų keitimą, detales nėra priskiriamos lengvojo automobilio remonto paslaugai, išlaidos už statybines medžiagas – pastatų remonto paslaugai, išlaidos už papildomą vaikų ugdymą – auklių paslaugai. Šioms išlaidoms mokesčio lengvata nėra taikoma, todėl pildant pranešimą jas iš bendros sumos reikia atimti“, – komentavo VMI atstovė.

Jos teigimu, nuo metų pradžios pateikta beveik 0,5 tūkst. Gyventojo pranešimų apie išlaidas, iš kurių 82,4 proc. sudaro pranešimai apie išlaidas lengvųjų automobilių remontui, 16,2 proc. – už atliktus pastatų ir kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto darbus ir tik 1,4 proc. (t.y. viso labo 7 pranešimai apie išlaidas už vaikų priežiūros paslaugas.

Preliminariais duomenimis, pranešimus pateikę gyventojai susigrąžins šiek tiek daugiau nei 34 tūkst. eurų sumokėto pajamų mokesčio: beveik 18 tūkst. eurų deklaravę lengvųjų automobilių remonto darbų išlaidas, 16 tūkst. eurų deklaravę statinių apdailos ir remonto darbų išlaidas ir 300 eurų vaikų priežiūros paslaugų išlaidas.

REKLAMA

Mato ir trūkumų, ir privalumų

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė teigiamai vertina nuo šių metų įsigaliojusias mokestines lengvatas, tačiau įžvelgia ir kai kuriuos jų trūkumus.

„Gali būti, kad gyventojų pranešimuose teikiamos bet kokios sumos ir bet kokie duomenys, kurie nebus tinkami lengvatos taikymui. VMI netikrina šių duomenų teisingumo ir neinformuoja, kas juose blogai. Kitaip tariant, nėra numatytas grįžtamasis ryšys su mokesčių mokėtojais“, – komentavo asociacijos vadovė.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2019-04-29 08:37:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reikia keisti mokesčių tvarką. Kodėl LR pilietis turi nusiimti kepurę prieš VMI ,o ta su mokesčiais tamposi du kartus, ponai? Valdininkų darbo imitacija....
Atsakyti
0

M
Maryte864031590aciu
2019-04-28 21:58:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pasukite kaip galesit
Atsakyti
-1

V
Valdas
2019-04-29 07:20:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Iki kada pateikti visus duomenis,jei mašina remontuojama bus gegužio mėn,
kada bus išlaidos grąžinamos?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų