REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje populiarėjant tarpusavio skolinimosi platformoms jos pritraukia ne tik vis daugiau investuotojų ir besiskolinančių, bet šių bendrovių kuriasi vis daugiau. Auganti konkurencija skatina ir greitųjų kreditų įmones atidaryti naują platformą.

Lietuvoje populiarėjant tarpusavio skolinimosi platformoms jos pritraukia ne tik vis daugiau investuotojų ir besiskolinančių, bet šių bendrovių kuriasi vis daugiau. Auganti konkurencija skatina ir greitųjų kreditų įmones atidaryti naują platformą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 Pirmosios Lietuvoje tokios skolinimo platformos „Savy“ direktorius Vytautas Zabulis sako pastebintis, kad visos kitos platformos, kurios jau veikia, transformavosi iš greitųjų kredito įmonių. „Tam tikras segmentas reaguoja į konkurencinę aplinką ir naują skolinimo modelį, kuris žmogui yra pigesnis, efektyvesnis ir draugiškesnis paskolos gavėjui. Kadangi platformos paleidimas yra technologiškai sudėtingas procesas, tai šios įmonės jau prieš metus pradėjo kurtis, o veiklą pradėjo dabar“, – pasakoja V. Zabulis

REKLAMA

Smulkiųjų kreditų asociacijos prezidentas Liutauras Valickas teigia, kad masinės greitųjų kreditų transformacijos prognozuoti nėra pagrindo, tačiau šie procesai yra natūralūs kiekvienam verslininkui, kuris reaguoja į aktualijas ir siūlo paslaugas, kurios atitiktų klientų poreikius.

„Šiandieną verkiant reikia alternatyvių finansavimo sektorių šalies ekonomikos naudai. Jei tokios bendrovės kaip smulkieji vartojimo kreditai, tarpusavio skolinimo (angl. peer–to–peer) platformos, visuomenės finansavimo (angl. crowdfunding) platformos tinkamai prigis Lietuvoje – tai viskas tvarkoje. Tikrai kiekvienas iš sektorių turės savo segmentą ir savo klientus, ir ją galės tinkamai ir deramai aptarnauti. Svarbiausia, kad žalos nekeltų emocijomis grįsti reguliavimai“, – įsitikinęs L. Valickas.

REKLAMA
REKLAMA

Konkurencija verčia išsiskirti

Šiuo metu Lietuvoje veikia keturios tarpusavio skolinimosi platformos – „Savy“, „FinBee“, „Ok.lt“ ir neseniai veiklą pradėjęs „Paskolų klubas“.

„FinBee“ direktorius Laimonas Noreikia teigia, kad šis verslas nėra lengvas, reikia turėti ne tik gerą supratimą ką daryti, bet ir didžiulių investicijų. „Manau, kad Lietuvoje gali gyvuoti tik trys tokios platformos, o būtent konkurencija ir parodys kurios. Aš jau dabar matau kai kurių platformų labai sudėtingą pradžią, jie nelabai turi ką pasiūlyt naujo“, – sako L. Noreika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„FinBee“ išsiskiria savo aukciono strategija. Čia nėra fiksuotų palūkanų. Dėl skolinimo klientams yra varžomasi aukcione ir siūlomos jiems kuo palankesnės palūkanos. „Tarkim, klientas nori pasiskolinti 1000 eurų, mes jį įvertiname ir tada jis patenka į aukcioną. Čia investuotojai varžosi siūlydami palūkanas – vienas gali pasiūlyti už 30 procentų, kitas už 29 procentus ir taip toliau. Yra buvę, kad klientui pavyko pasiskolinti 300 eurų sumą 3 mėnesiams už 7 procentus“, – pasakoja L. Noreika. Direktorius prideda, kad įvertinę klientą, atlieka svarbiausią dalį kaip įmonė – važiuoja gyvai pasirašyti sutartį, kad būtų išvengta asmens tapatybės vagysčių.

REKLAMA

„Savy“ direktorius V. Zabulis teigia, kad jų platforma išsiskiria savo skaidrumu bei nauju rizikos vertinimo modeliu. „Mes esame vieninteliai, kurie skelbiame visą statistiką viešai bei atskleidžiame žmonėms iš ko jie skolinasi pinigus. Taip pat nuo praeitos savaitės pradėjome naudoti naują rizikos vertinimo modelį, kuriame atsižvelgiame ne tik į įvairius statistinius duomenis, bet ir tiriama panašių asmenų elgsena. Rizikos grupę nustatome pagal paskolos gavėjo kredito istoriją, demografinę informaciją, kredito istorijos trukmę bei patikriname informaciją kitose duomenų bazėse – Sodroje, gyventojų registrų tarnyboje“, – sako V. Zabulis. Pagal rizikos grupę nustatomi reitingai žymimi nuo A iki E. A sektoriuje priklauso mažiausią statistinę galimybę turintys klientai. Jiems taikomos 13–16 proc. palūkanos. E kategorijai priklauso rizikingiausi klientai, kuriems taikoma nuo 62 iki 82 proc. palūkanų.

REKLAMA

Palūkanas pagal rizikos grupę nustato ir „Ok.lt“. Palūkanų norma priklausomai nuo grupės svyruoja nuo 7 proc. iki 57 proc. Platformos atstovas Edgaras Mankus sako, jog jų įmonė išsiskiria anonimiškumu bei galimybe pasirašyti vekselius. „Mes esame vieninteliai rinkoje, kurie paskolas išduoda pasirašydami vekselius. To netaiko jokia kita platforma, todėl finansuodami paskolas per mus, finansuotojai patiria mažesnę riziką, nes sumažinama teisminių išieškojimų galimybė. Taip pat skirtingai nei įprasta šiai platformai, paskolų gavėjai ir paskolų davėjai nemato vieni kitų asmeninių duomenų. Manome, kad anonimiškumas – svarbus veiksnys. Klientai gali būti tikri, kad bendradarbiai ar draugai nesužinos, kad jie skolinasi. Taip pat paskolų gavėjai, negalės skambinėti finansuotojams ir prašyti "asmeninės" paskolos, nes žinant vardą ir pavardę kontaktus susirasti nėra sudėtinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per porą veiklos dienų „Paskolų klube“ jau užsiregistravo beveik 200 klientų. Šioje platformoje mažiausios palūkanos yra 8 proc., didžiausios – 33 proc. Kiekvienas vartotojas pats pasirenka palūkanų dydį pagal jam priskirtą kreditingumo reitingą. „Paskolų klubo“ stebėtojų tarybos pirmininkas Evaldas Remeikis pasakoja, kad sprendimą žengti į šią platformą lėmė modernumas bei dalinimosi ekonomikos sėkmės pavyzdžiai, kurių žymiausi atstovai yra „Uber“ ir „Airbnb“.

Anot E. Remeikio „Paskolų klubas“ nuo kitų skolinimo platformų skiriasi tuo, kad yra vienintelė tarpusavio skolinimo įmonė, turinti Lietuvoje galiojančią elektroninių pinigų įstaigos licenciją, kuri klientams suteikia galimybę finansines operacijas atlikti itin greitai. „Priešingai nei kitose Lietuvoje veikiančiose tarpusavio skolinimo platformose, klientai, norėdami skolintis ar investuoti, neturi registruotis keliose skirtingose sistemose – pavedimai platformoje atlieka nemokamai. Taip pat „Paskolų klube“ investuotojo ir paskolos gavėjo duomenys nėra atskleidžiami, tačiau yra užtikrinamas duomenų patikimumas mums tarpininkaujant finansiniuose procesuose“, – sako E. Remeikis.

REKLAMA

Susidomėjusių investuoti ir skolintis – nemažėja

Visos tarpusavio skolinimosi platformos džiaugiasi nuolat augančiu investuotojų bei paskolų gavėjų skaičiumi.

„FinBee“ savo veiklą pradėjusi prieš 4,5 mėnesio džiaugiasi, jog kiekvieną mėnesį augama dvigubai. Šiuo metu tarpusavio skolinimosi platforma jau yra išdavusi 273 tūkst. eurų paskolų maždaug 120 klientų. Prie veiklos prisideda 925 investuotojai.

„Savy“ vien gruodžio mėnesį išdavė 1911 paskolų už beveik 2,4 mln eurų. Registruotų aktyvių investuotojų šioje įmonėje – 2338.

REKLAMA

„Ok.lt“ atstovas tikina, kad įmonė taip pat nuolat auga ir šiuo metu jau turi virš kelių šimtų investuotojų.

Tarpusavio skolinimasis – pasaulyje sparčiai populiarėjantis skolinimo ir investavimo būdas. Skolintojai ir besiskolinantys yra fiziniai asmenys, o tarpusavio skolinimo platforma yra tik tarpininkė tarp jų. Visas pelnas už suteiktas paskolas tenka paskolą suteikusiam asmeniui – investuotojui, o platforma uždirba iš komisinių mokesčių, taikomų besiskolinantiems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų