Nors apsinuoginimas viešumoje nėra tiesiogiai uždraustas, tam tikrais atvejais už tai gali tekti susimokėti baudą. Bet kur yra ta riba?
Draudimo nėra, bet nubausti gali
Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Gintaras Gatulis pripažino, kad ribojimų, draudžiančių asmenims būti pusnuogiams (pvz., su maudymosi kostiumėliais) viešose vietose nėra nustatyta.
O būti nuogiems yra tiesiog nepriimtina pagal visuomenės priimtas elgesio normas. „Lietuvoje nėra atskiro įstatymo ar teisės akto, draudžiančio „apsinuoginimą“.
Tačiau pašnekovas paminėjo – kai asmuo elgiasi akivaizdžiai nepadoriai ar įžeidžiančiai, kelia aplinkiniams pasipiktinimą, tai gali būti laikoma nedideliu viešosios tvarkos pažeidimu.
Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus vyr. specialistas Rimantas Musejukas įvardijo, už nedidelį viešosios tvarkos pažeidimą gali būti skiriama bauda nuo 30 iki 140 eurų, už pakartotinį nusižengimą – 140–240 eurų.
Paminėtina, kad už administracinius nusižengimus, padarytus viešojoje vietoje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose nuo 6 mėnesių iki 2 metų.
„Pastebėjus ar užfiksavus nuogus asmenis, informaciją, nurodant galimo pažeidimo datą, laiką ir galimai pažeidimą padariusį asmenį, galima pateikti per policijos elektroninių paslaugų sistemą ePolicija.lt arba kreiptis skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 visą parą“, – nurodė G. Gatulis.
Jei apsinuoginimas nieko netrikdo – galima?
R. Musejuko teigimu, jei asmuo vaikšto parke ar mieste be palaidinės ar su maudymosi kostiumėliu, tačiau niekam tai netrukdo ir nėra skundų, tikėtina, kad jis nebus patrauktas administracinėn atsakomybėn.
Tačiau jis paminėjo, kad toks elgesys gali būti ir netoleruotinas visuomenės moralės normų.
O, pvz., parduotuvės ir kitos įstaigos galimai turi savo vidaus taisykles ir tvarką, tad tokius asmenis gali išprašyti lauk.
G. Gatulis papildė, kad pusnuogio ar nuogo asmens elgesys gali būti laikomas įžūliu, įžeidžiančiu ar pažeidžiančiu visuomenės normas.
„Viešosios tvarkos pažeidimas reikalauja konteksto ir aplinkinių reakcijos. Todėl praktikoje dažnai svarbu įvertinti, ar buvo gautas skundas, ar yra pažeistos bendrosios moralės normos.
Įvertinus visas aplinkybes yra svarbu tinkamai kvalifikuoti, ar tokia asmens veika yra administracinis nusižengimas, ar ji neturi nusikalstamos veikos ar baudžiamojo nusižengimo požymių“, – komentavo Kauno savivaldybės atstovas.
Vis tik savivaldybių atstovai negalėjo pasakyti, kiek asmenų būna nubausta už apsinuoginimą, kadangi tokius pažeidimus tiria ir baudas skiria policija.
Kada baudą skirs išsirengus automobilyje?
Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė nekomentavo, kiek tokių atvejų būna, kaip žmonės būna pričiumpami ar nubaudžiami.
Tačiau anksčiau naujienų portalui tv3.lt ji yra minėjusi, kad bet kuri vieta, kuri yra matoma pašaliniams asmenims, yra laikoma vieša vieta. Ir nesvarbu, kokia yra tos vietos nuosavybės ar valdymo forma.
Taigi automobilio salonas, kuris dažnai yra matomas kitiems asmenims, taip pat yra laikomas vieša vieta. Tad net ir transporto priemonės viduje apsinuoginęs asmuo gali gauti minėtą 30–240 eurų baudą.
J. Liutkienė atkreipė dėmesį, kad už tokius nusižengimus ne tik baudžiama – turi būti ir užkardomas tolimesnis jo darymas.
Tai reiškia, kad nuogo asmens turi būti pareikalaujama pridengti intymias vietas iki būtino padorumo lygio.
Be to, už administracinį nusižengimą asmuo gali būti įpareigojamas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose bei kursuose.
Ir tai galioja visais atvejais – apsinuoginus tiek automobilyje, tiek mieste, parke, parduotuvėje ar paplūdimyje.
Dėl baudų įspėja ir besideginančius kopose
G. Gatulis paminėjo, kad būti nuogiems (nedėvėti maudymosi kostiumų ar dėvėti tik jų dalį) draudžiama ir bendruose paplūdimiuose, ir vandens telkiniuose.
R. Musejukas papildė, kad už tai gresia bauda nuo 16 iki 60 eurų.
O Klaipėdos miesto savivaldybė anksčiau yra pabrėžusi, kad mėgautis saulės voniomis be maudymosi kostiumėlių ar glaudžių kopose negalima, net jei kopos yra šalia oficialių moterų, vyrų ar nudistų paplūdimių.
„Vis dėlto, nemažai poilsiautojų, atvykusių į moterų, vyrų ir nudistų paplūdimius, nevengia degintis be rūbų ir šalia esančiose kopose. Greičiausiai dauguma tai daro ne piktybiškai, o dėl nežinojimo, todėl yra primenama apie taisykles.
Pastaraisiais metais, kai per kopas yra nutiesti pasivaikščiojimo takai, pasitaiko ir konfliktinių situacijų: vieni piktinasi besideginančiais, o šie – pro šalį einančiais žmonėmis“, – teigė uostamiesčio viešosios tvarkos specialistai.
Jie nurodė, kad deginimasis be rūbų viešose vietose, nepatenkančiose į paplūdimių ribas (tarp jų – ir kopose), yra laikytinas viešosios tvarkos pažeidimu (bauda – 30–240 eurų).
Viešosios tvarkos skyriaus specialistai vykdo patikrinimus, kaip laikomasi Saugaus elgesio Klaipėdos miesto savivaldybės paviršinių vandens telkinių vandenyje taisyklių.
„Jei asmenys būtų nuogi (nedėvintys maudymosi kostiumų ar dėvintys tik jų dalį) bendruose paplūdimiuose, būtų fiksuojamas šių taisyklių pažeidimas ir taikoma bauda nuo 16 iki 140 eurų.
Jei patikrinimų metu būtų užfiksuojama, kad nuogi asmenys yra ne paplūdimio zonoje, o kopose, būtų informuota policija“, – rašoma „Klaipeda.lt“ svetainėje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!