Socialinės apsaugos ir darbo ministerija registravo įstatymo pataisas, kuriomis dabar galiojančią tvarką siūlo keisti.
Nuo 2017 m. Lietuvoje įteisinta išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, kuri dabar siekia 420 eurų.
Ji skiriama vaiką auginantiems tėvams, kurie mokosi ar mokėsi ir neturi sukaupę reikiamo stažo bei teisės gauti vaiko priežiūros išmokos pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą. Tokia išmoka mokama iki vaikui sukanka 2 metai.
„Tačiau nesimokantys ar nestudijuojantys vaiką auginantys tėvai, kurie gimus vaikui neturi sukaupę reikiamo socialinio draudimo stažo, dažniausiai tai jaunos ir darbo rinkoje neįsitvirtinusios šeimos, šiuo metu negauna vaiko priežiūrai skirtos valstybės paramos.
Pagrindinis (pataisų) projekto tikslas – didinti finansinę paramą ir sudaryti palankesnes sąlygas vaikus auginančioms šeimoms“, – rašoma projekto lydraštyje.
Pataisomis numatoma išplėsti išmokos besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai gavėjų aprėptį.
Ir išmoką skirti ne tik besimokantiems ar studijuojantiems, bet visiems vaikus auginantiems tėvams (įtėviams), globėjams, neturintiems pakankamo socialinio draudimo stažo.
Pataisomis taip pat siūloma atsisakyti išmokos skyrimo ir mokėjimo sąlygos – mokytis ar studijuoti – vaikus auginantiems asmenims ir pakeisti išmokos pavadinimą iš „išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai“ į „išmoka vaiko priežiūrai“.
Pataisas dar turės patvirtinti Vyriausybė ir galiausiai priimti Seimas.
Siūloma, kad priimtas įstatymas įsigaliotų 2026 m. birželio 1 d.
Ministerija skaičiuoja, kad 2026 metų valstybės biudžete papildomai turėtų būti skirta apie 4,6 mln. eurų. Išmoką vaiko priežiūrai (iki 2026 m. gegužės 31 d. – išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai) papildomai gautų apie 1,7 tūkst. asmenų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!