REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trys povelykinės darbo dienos – mažokas laikotarpis prekybai įsibėgėti. Nors į tris dienas įsispraudė nemažai svarbios informacijos ir pranešimų apie bendrovių rezultatus, prekyba buvo vangi. Bankai paskelbė rezultatus, kurie patvirtino sektoriaus stiprumą ir plėtrą. Išryškėjo pirmojo ketvirčio bendrovių rezultatai, paskelbti ateities planai.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienio apyvarta be tiesioginių sandėrių – 10,6 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis – 18/12. „Ūkio bankas“ (UKB1L) per pirmą ketvirtį uždirbo 14,5 mln. Lt grynojo pelno. „Sanito“ įmonių grupė per pirmą ketvirtį konsoliduotais duomenimis gavo 77 mln. Lt pajamų, 2007 m. planuoja pasiekti 340,5 mln. lt. Grupės bendrovių pardavimai taip pat augo: AB „Sanitas“ įmonės pardavimai I ketvirtį augo 13,6, „Hoechst-Biotika“ – 11,7, „Jelfos“ – 77,2 proc. Apyvartos lyderiu tapo AB “Vilniaus vingis” (VNG1L) – prekyba siekė 5,4 mln litų, kaina kilo 3,33 proc.

REKLAMA

Ketvirtadienio apyvarta be tiesioginių sandorių – 7,2 mln. lt. Brangusių ir pigusių akcijų santykis – 9/23. Net 13,8 mln. litų buvo skirta tiesioginiams sandoriams. Iš jų beveik visi, 13 mln. Lt, teko sandoriams TEO (TEO1L) akcijomis.

Paskelbta, kad „Vilniaus vingis“ ateityje taps investicine bendrove, o už parduotą nekilnojamą turtą gauta 60 mln. litų suma ateityje gali išmokėta akcininkams dividendais. Greičiausiai šis žingsnis įkvėptas W. Buffeto pertvarkytos Berkshire Hathaway karšyklos pavyzdžio – kai iš bendrovės distiliuoti pinigų srautai naudojami investicijoms į akcijų rinką ar kitų bendrovių įsigijimui.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienio apyvarta be tiesioginių sandorių – 5,4 mln. lt. Brangusių ir pigusių akcijų santykis – 16/12. Investuotojai vėl stebėjo melodramatišką „Gubernijos“ (GUB1L) veiksmą. Panašu, kad nė viena iš besivaidijančių pusių neturi aiškios gamyklos vystymo strategijos. SEB Vilniaus bankas atsisakė atidėti paskolos grąžinimo terminus ir pasinaudojęs pirmumo teise nusirašė visus pinigus iš bendrovės sąskaitų. Bankui nusirašius pinigus, bendrovė liko be apyvartinių lėšų, o prie durų rikiuojasi kreditoriai. Ar situacijos bloginimas yra tik taktinis žingsnis perimant bendrovę? Keista ir tai, jog iki prekybos sustabdymo akcijos kaina buvo pakelta net 14,88 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lėtai, menkomis apyvartomis kyla energetikos bendrovių  akcijos.

Kaip ir anksčiau, stipriai domimasi „Apranga“ (APG1L), TEO ir UKB1L. OMXV indekso savaitės pokytis neigiamas – 0,96

Stiprūs bankai

Auganti Lietuvos ekonomika kelia ir bankų pajamas. „Šiaulių bankas“ uždirbo 53 proc, „Ūkio bankas“ – 88 proc. DnB NORD – 47 proc, „Snoras“ – 45 proc. daugiau nei praėjusių metų I ketvirtį. Nors koncentracija sektoriuje gana didelė – trys didžiausi bankai - SEB Vilniaus bankas, Hansabankas, DnB NORD, valdo 69 procentus rinkos, mažesnieji irgi sugeba rasti savo nišą. 

REKLAMA

Nepaisant perspėjimų apie ekonomikos perkaitimo grėsmes, galima tikėtis, kad ir šie metai bus palankūs bankininkystei. O sektorius, nepaisant augančios infliacijos – stiprus. TVF apytiksliu skaičiavimu, 20 proc. kritusios nekilnojamojo turto kainos, bankų blogų paskolų portfelį padidintų nuo 1 iki 1, 25 procento. Dabar blogos bankų paskolos sudaro apie 1 proc. paskolų portfelio, ir TVF nuomone, sistema „suvirškintų“ 3 ar net 5 kartus didesnes blogas paskolas.

Saikingi lūkesčiai Europoje

Europos centrinis bankas paliko tą pačią palūkanų normą – 37,5 proc. Jokių netikėtumų. Kiek būtų galima suprasti iš pranešimo, eurozonos augimas yra stabilus ir pasaulinės tendencijos palankios. Banko vadovas Triche švelniai užsiminė ir apie darbo rinkos lankstumo didinimą, derinant atlyginimą ir produktyvumą (suprask – pernelyg nekelti atlyginimų nedidinus darbo našumo). Skelbiama, kad palaikomos ambicingos struktūrinės reformos (suprask – ryžtingiau reformuoti sustabarėjusią ES ekonomiką ir pernelyg dideles socialines garantijas).

REKLAMA

Pasaulio ekonomikos augimo prognozės beveik sutampa: TVF prognozuoja pasaulinio BVP augimą 4,9 proc., Pasaulio bankas – 4,5 proc.

Latvijai susivaldyti nepadeda jokios priemonės. Kovo mėnesio metinė infliacija išaugo iki 8,5 proc. Pagrindinės augimo priežastys – labai stiprus vidaus vartojimas ir paklausa, kuri atspindi dideles skolinimusi pagrįstas investicijas ir vartojimą.

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, 2007 m. kovo mėn. metinė infliacija sudarė 4,6 procento. Per metus labiausia pabrango būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos – 10,9 proc., maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai - 9,1 proc. Didėjantį polinkį išlaidauti ir linksmintis rodė 7,8 proc. kilusios viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Blėstanti Baltijos rinkų šlovė ir Zimbabvės optinė apgaulė. Tai gal - Serbija?

Atsivertėme I ketvirčio šalių indeksų pokyčių lentelę. Per gerai, kad būtų tiesa. Čia - apie Zimbabvę (buv. Rodeziją). Keitimas į kitas valiutas ribojamas, todėl pagrindinės lenktynės su infliacija vyksta biržoje. Pinigai nuvertėja taip sparčiai (metinė infliacija apie 1200 proc.), kad jie kaip karšta bulvė metami į akcijų rinką, ir todėl auga jau akcijų kainos. Zimbabvės statistikos agentūra net neribotam laikui atidėjo kovo mėn. infliacijos skelbimą.

REKLAMA

Pagrindinė baisios ekonominės būklės priežastis – ekspropriacija, nuosavybės teisių nepaisymas ir didelis politikų kišimasis į rinką. Prognozuojama 2008 infliacija – 6 470 proc. (!) BVP mąžta septintus metus iš eilės.

Užsieniečiai patiria investavimo suvaržymų – norėdami investuoti Zimbabvėje, pirma turi registruotis specialiame investiciniame centre. 100 proc. Vakarų investicijoms atviri tik tam tikri ekonomikos sektoriai. Nors, yra ir išimčių - pastaruoju metu prezidentas Mugabė rodo palankumą Kinijai. Kinijos veržimasis į Afriką gamtos išteklių, ir konkurencija žemyne su Vakarų šalimis, greičiausiai, augins Afrikos šalių ekonomikas. Ateityje.

REKLAMA

2007 m. šalių pagrindinių indeksų pokytis, I ketvirtis, proc.

Vilniaus biržos augimas I ketv. nėra įspūdingas. Toliau už Baltijos tigrus nušokavo net Senosios ir Centrinės Europos šalys, Balkanai.

Besivaikančių didžiausio augimo akys krypsta į Serbiją. Šiuo metu – tai atsigaunanti šalis. TVF prognozės gana palankios: Serbijai 2007 m. prognozuojama beveik triskart mažesnė infliacija - 4,7 proc. (2006 m siekė 12,7 proc.) ir nuosekliai mažėjantis einamosios sąskaitos deficitas, 6 proc. BVP augimas.

Auganti ekonomika vilioja užsienio kapitalą - BELEX15 per metus kilo 174, 42 proc. Sparčiai lengvinamos sąlygos verslininkams – per metus Serbija pašoko net 27 vietomis aukštyn Palankumo pradėti verslą indekse. Beje, šiame indekse Lietuva užima aukštą 16 vietą (?). Turbūt nebandė tie statistikai pradėti verslo mano šalyje.

Kaip ir 2006 m. pagrindiniais augimo siekiančių investuotojų dėmesio regionais lieka Balkanai, Rytų Azija, Pietų Amerika. Įdomūs procesai vyksta Šiaurės Afrikos šalyse.

Kadangi apsiribojame VVPB – pasirinkimas mažesnis. Portfelį pasipildėme SAN1L.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų