Turbūt jūs, kaip ir aš, daugiau mažiau sekate tą kriminalinį ginčą dėl autorinių teisių. Žmonės iš linkomanija.ltnet siuntėsi „Windows 7“ torrentą, o LANVA „susekė“ 106 vartotojus, kurie tuo spąstu dalinosi.
Šiuo metu lygiagrečiai vyksta ir tyrimas, ir diskusijos apie autorines teises, jų apsaugą ir vartotojų poreikius.
Vakar dienos nevirtualioje diskusijoje, kurioje dalyvavo Džiugas, medwezys ir dar šimtas suinteresuotųjų, išaiškėjo du dalykai, į kuriuos norėčiau atkreipti dėmesį. Pasirodo, dalis vartotojų būtų linkę susimokėti už tuos failus (muzika, filmai, programos), jei mūsų rinkoje jie pasirodytų taip pat greitai, kaip, pavyzdžiui, Vokietijoje. Tarkime, aš pats asmeniškai norėčiau įsigyti visų LOST serialo sezonų serijas, tačiau Lietuvoje tokio dalyko neįmanoma rasti. Kiti vartotojai, neabejoju, turi kur kas didesnius poreikius nei aš. Taigi yra apribojimas, ir žmonės jį įveikia linkomanijų dėka.
Tačiau yra ir dar vienas apribojimas, kurį išsakė vienas diskusijos dalyvis (kurį cituoja medwezys):
„Aš nenoriu mokėt kažkokiai leidybinei kompanijai už muziką, kurią ji nusipirko ir dabar perpardavinėja, aš noriu mokėt kūrinio autoriui tiesiogiai, nes jo sukurta muzika man patinka…“
REKLAMAREKLAMAREKLAMA
Ir iš tiesų – visa muzikos rinka (autoriai, prodiuseriai, platintojai, pirkėjai etc.) daro prielaidą, kad pinigus žmogus mokės tik už prekę. Tai gali būti CD, DVD, koncertas. Todėl norint uždirbti daugiau $, reikia išleisti naują prekę.
Apmąstau save kaip muzikos vartotoją: klausau Andrių Mamontovą, SKAMP, Jurgą, Marijoną Mikutavičių. Šie atlikėjai keičiasi automobilyje besimėtančiuose CD, kurie įbrukami groti, kai “Žinių radijas” savininko vardu prabyla apie kažkokius angelus. Minėti CD pasikeisdami groja ir kitais atvejais, kai pasitaiko ilgesnė kelionė ar radijas nepasiūlo nieko padoraus tuometinei nuotaikai. Namie muzikos beveik neklausau. Tiesa, susikišu ausines, kai siurbiu kambarius. Ausyse - tie patys atlikėjai, na, dar seni geri „Queen”, „Bon Jovi”. Taigi gyvenu su tais patikrintais brand’ais ir jų man pakanka.
Iš minėtos tautinės muzikos esu pirkęs tik Jurgą. Kiti automobilyje ir namuose (per pastaruosius 14 mano skaitmeninių metų) atsirado kažkaip, belekaip.
Ir štai dabar aš mąstau - negi iš tiesų muzikantui reikia išleisti naują prekę, kad surinktų naujų pinigų? Kodėl nė vienas jų savo internetuose nepakabina „Donate“ mygtuko? Išsiurbiau kambarius su Marijonu, ir ant tos geros nuotaikos pervedu jam kokį 10 Lt. Nesunku nuspėti, kad per šiemetinį Kalėdinį laikotarpį jo hitą kaip ir kasmet vėl suks visos radijo stotys. Manau, jei tokį mygtuką (ir, žinoma, tinklapį) Marijonas turėtų, velnias, jam Kalėdos patiktų dar labiau.
Geri atlikėjai turi labai gerų gerbėjų. Ne visi jie paaugliai, kaulyjantys iš tėvų kapeikas. Be to, tie geri gerbėjai norėtų už geras emocijas atsidėkoti tiesiai atlikėjui. Jei jis norės, galės pasidalinti su savo prodiuseriais, platintojais. Čia kiekvieno asmeninis reikalas. Tai kodėl niekas nesudarote galimybės tiems geriems gerbėjams atsidėkoti jums pinigais? Jei remiu savo parapijos bažnyčią, į kurią nueinu 2-4 kartus per metus, tai kodėl negaliu paremti Andriaus Mamontovo, su kuriuo užaugau ir iki šiol kartais persiurbiu kambarius?
Taigi jei apribojimas „Lietuvoje negalima įsigyti naują filmą, albumą” egzistuoja dėl niuansų tarptautinėje tiekimo grandinėje, tai apribojimas „Negalima paaukoti atlikėjui” yra grynai iš inercijos. „Taip niekas nedaro” (beje, gal užsienyje daro?), „negi rinksi iš gerbėjų, kai pats gyveni senamiestyje per 2 aukštus”, „gerbėjai nemokės, jei mainais nieko negaus”, „o kaip su mokesčiais?”, pan.
Beje, nesakau, kad žmonės ims ir puls pervedinėti asmeninius pinigus visiems, ką klauso. Tačiau kiekvienas iš mūsų turime vieną-kelis atlikėjus, gal net ir tarp Lietuvos žvaigždučių, ir būtent tam vieninteliam kartą kitą padarytume pavedimą. Ne, tai ne. Absoliuti dauguma, žinoma, ne. Bet darau prielaidą, kad procentas kitas pagalvos: „O kodėl gi ne?“. Juolab, kad daliai padorių žmonių tai būtų savipasiteisinimo veiksmas, kylantis graužtelėjus sąžinei dėl torrent’ų pūtimosi.
Parašykite nors vieną priežastį, kodėl lietuvių muzikos kūrėjai turėtų prieštarauti „Donate“ mygtukui ir taip savanoriškai atsisakyti galimybės gauti daugiau $ iš savo gerbėjų?