naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Būsto nuomos kainos Lietuvoje kiekvienais metais augo palaipsniui, tačiau šiais – rekordiškai šoktelėjo į viršų vos per keletą mėnesių. Ir jeigu prieš trejus metus sostinėje vidutinė 1 kv. m. kaina buvo 9,9 euro, per 2022 m. piką ji siekė net 15,8 euro.

Būsto nuomos kainos Lietuvoje kiekvienais metais augo palaipsniui, tačiau šiais – rekordiškai šoktelėjo į viršų vos per keletą mėnesių. Ir jeigu prieš trejus metus sostinėje vidutinė 1 kv. m. kaina buvo 9,9 euro, per 2022 m. piką ji siekė net 15,8 euro.

REKLAMA

Šiemet kainos didžiuosiuose miestuose jau padidėjo nuo 11 iki 28 proc. O kai kurie būstai pabrango pusantro šimto eurų. Šiuo metu kainos šiek tiek krenta, tačiau iki praėjusių metų lygio dar toli.

Ir nors pasiūla metų pradžioje buvo ženkliai sumažėjusi, dabar ji – dar didesnė, nei buvo praėjusiais metais. Per pusmetį būstų nuomai skelbimų skaičius nuo 933 pakilo ir net perkopė 3 tūkst.

Karas stipriai paveikė būstų nuomos rinką

Statistikos departamentas neseniai skelbė, kad šiemet būsto nuomos rinka susiduria su dar didesniais iššūkiais.

REKLAMA

Dėl karo pabėgėlių iš Ukrainos antplūdžio metų pradžioje nuomai skirtų būstų pasiūla buvo smukusi drastiškai. O nesant pasiūlos rekordiškai išaugo nuomos kainos. 

REKLAMA

Nepriklausomas nekilnojamojo turto ekspertas Arnoldas Antanavičius nurodė, kad nuomos kainos jau pasiekė savo piką, o artėjant žiemai gali šiek tiek kristi. 

Jo teigimu, situacija rinkoje nuolat keičiasi. Šį pavasarį, į Lietuvą pradėjus plūsti karo pabėgėliams, visuose didžiuosiuose miestuose praktiškai nebeliko jokios pasiūlos: nauji būstai buvo išnuomojami vos per kelias valandas.

Esant tokiai situacijai, būstų savininkai pradėjo kelti nuomos kainas. Pašnekovas neslėpė, kad per gan trumpą laiką būsto nuomos kainos šoktelėjo net 20 proc., o kai kuriais atvejais ir daugiau. Tačiau dabar situacija gerokai pasikeitusi.

REKLAMA

„Pastaruoju metu matome kitą tendenciją – rinkoje atsiranda vis daugiau nuomai skirtų būstų. Palyginti su pavasariu, dabar yra beveik dvigubai daugiau nekilnojamojo turto nuomos pasiūlymų. 

Problema ta, kad kainos, palyginti su tuo pačiu pavasariu, išaugusios vidutiniškai apie 20 proc.“ – teigė A. Antanavičius.

Nuomos kainų pokyčiai didžiausiuose miestuose

Nekilnojamojo turto portalo „Aruodas.lt“ vadovė Viktorija Steponavičiūtė kaip keitėsi vidutinė butų nuomos kaina nuo pat 2019 m. iki 2022 m. lapkričio mėnesio.

REKLAMA
REKLAMA

Neatsižvelgiant į konkrečią vietą mieste, pastato statybos metus, būsto įrengimo lygį ar kitus kriterijus, 2019 m. sausį 1 kv. m. nuoma Vilniuje kainavo 9,9 euro. Kaune – 7,1 euro, o Klaipėdoje – 6,3 euro.

Remiantis „Aruodas.lt“ duomenimis, per visą laikotarpį pigiausia nuoma Vilniuje buvo 2019 m. rugsėjį (9,6 euro už 1 kv. m.). Kaune pigiausia buvo 2019 m. sausį, vasarį ir lapkritį (7,1 euro už 1 kv. m.). O Klaipėdoje vidutiniškai mažiausia nuoma buvo tik pačių 2019 m. pradžioje – sausio mėnesį 1 kv. m. atsiėjo 6,3 euro.

REKLAMA

Taigi per pastaruosius 4 metus nuomos kainos didžiuosiuose Lietuvos miestuose, nežiūrint į vienkartinius nukritimus, vien tik kilo.

REKLAMA

Šiais metais didžiausias nuomos kainų šuolis Vilniuje buvo liepos mėnesį, kai 1 kv. m. atsiėjo 15,8 euro (t.y. 5,9 euro daugiau nei 2019 m. sausį). Didžiausia kaina Kaune buvo šių metų rugpjūtį – 11,1 už 1 kv. m. (4 eurais brangiau nei 2019 m. sausį).

O Klaipėdoje nuoma daugiausia atsiėjo šių metų gegužę – 11,2 euro (4,9 euro daugiau nei 2019 m. sausį).

Pastaraisiais mėnesiais nuomos kainos šiek tiek krito, tačiau nežymiai: lapkričio mėnesį 1 kv. m. Vilniuje vidutiniškai kainavo 13,1 euro, Kaune – 9,8 euro, Klaipėdoje – 8,8 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kur nuoma per metus pabrango 150 eurų

Portalo vadovė nurodė, kad, 2022 m. rugsėjį palyginus su 2021 m. rugsėju, tiek Vilniuje, tiek Kaune kainos pakilo 17 proc. O Klaipėdoje – dar daugiau, t. y. 23 proc.

Nuo 2022 m. pradžios (palyginus sausio mėnesį su rugsėjo mėnesiu), t. y. per 9 mėnesius nuoma Vilniuje pabrango 15 proc., Kaune – 11 proc., Klaipėdoje – net 28 proc.

2022 m. lapkritį palyginus su 2021 m. lapkričiu, Vilniuje laikosi 4 proc. didesnės nuomos kainos, Kaune – 6 proc., Klaipėdoje – 12 proc.

REKLAMA

O 2022 m. III ketvirtį palyginus su 2021 m. tuo pačiu ketvirčiu, nuomos kainos Vilniuje pakilo 25 proc., Kaune – 21 proc., o Klaipėdoje – 33 proc.

„Rugsėjį vidutinės skelbimuose siūlomos butų nuomos kainos buvo didesnės nei tuo pačiu laiku pernai, tačiau jau šiek tiek mažesnės, nei buvo prašoma tam tikrais mėnesiais šiemet, kai pasiūlos kaina buvo didžiausia.

Nuo didžiausios šiemet prašytos kainos Vilniuje nuomos kaina rugsėjį buvo sumažėjusi apie 8 proc., Kaune – apie 6 proc., Klaipėdoje daugiau nei dešimtadaliu – apie 12 proc.“, – komentavo V. Steponavičiūtė.

REKLAMA

Ji nurodė, kad vidutinė buto nuomos pasiūlos kaina mėnesiui šiemet didesnė nei pernai. Priklausomai nuo kambarių skaičiaus ar miesto, kaina gali skirtis ir keliasdešimt, ir daugiau nei 100 eurų.

Pavyzdžiui, rugpjūtį, kainų skirtumas per metus – ganėtinai ryškus. Portalo atstovės pateiktais duomenimis, 1 kambario buto nuoma Vilniuje 2021 m. rugpjūtį vidutiniškai kainavo 370 eurų per mėnesį, tą patį mėnesį šiemet – 520 eurų (150 eurų daugiau.) Kaune – 80 eurų daugiau, Klaipėdoje – 110 eurų daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

2 kambarių buto nuoma Vilniuje 2021 m. rugpjūtį vidutiniškai atsiėjo 630 eurų, o 2022 m. rugpjūtį – net 800 eurų, kas yra 170 eurų brangiau. Per metus 2 kambarių buto nuoma Kaune pakilo 70 eurų, Klaipėdoje – 160 eurų.

REKLAMA

Skelbimų skaičius šiuo metu – 3 kartus didesnis

V. Steponavičiūtė taip pat pasidalino privačių asmenų ir brokerių skelbimų skaičiais. Praėjusių metų lapkričio 10 d. portale „Aruodas.lt“ jų buvo 1695, šių metų lapkričio 10 d. – net 1430 skelbimų daugiau, t.y. 3125.

„Lapkričio viduryje portale buvo daugiau kaip 3,1 tūkst. aktyvių skelbimų apie nuomojamus butus – šis skaičius didžiausias šiemet. Pasiūla, priešingai, buvo mažiausia pavasarį – balandžio, gegužės mėnesiais, bet birželį ėmė augti ir kitais mėnesiais ne tik prisivijo, bet ir aplenkė metų pradžios skaičius.

REKLAMA

Pasiūla augo panašiu metu kaip ir kasmet – antroje vasaros pusėje, labiau nuo rugpjūčio, kaip ir anksčiau, kai didmiesčiuose nuoma ypač domėdavosi studentai. Tačiau šie metai labiau išsiskiria pasiūlos gausa“, – dėstė pašnekovė.

Mažiausia būstų nuomos skelbimų skaičius šiais metais buvo balandžio mėnesį – jų buvo 933. Palyginti su lapkričio mėnesių, jų skaičius padidėjo daugiau nei 3 kartus.

Portalo atstovė pridūrė, kad susidomėjimas butų nuoma buvo didžiausias rugpjūčio, liepos, gegužės, kovo ir sausio mėnesiais.

Šimonytės “stipri Lietuva”. Kur tik pažiūrėsi - arba pirmaujame pagal bloguma ES, arba tarp rekordininku. Nei vieno rodiklio, kuriuo didžiuotis butu galima. Pasirodo net pagal nebegalinčiu apsišildyti būstą mes esmame lyderiais Europoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų