Šalies bankai per artimiausią pusmetį neplanuoja griežtinti skolinimo sąlygų įmonėms. Dauguma bankų per ateinančius 6 mėnesius ketina nekeisti paskolų būstui įsigyti skolinimo sąlygų, o kai kurie net gali jas sušvelninti. Tai rodo naujausios Lietuvos banko atliktos apklausos duomenys.
Griežtinsiantys skolinimo sąlygas nurodė tik 36 procentai apklausoje dalyvavusių bankų – daugiau negu du kartus mažiau negu 2008 metų spalį vykusios apklausos metu.
Daugumos bankų atstovai mano, kad ateinantį pusmetį paskolų būstui įsigyti paklausa sumažės.
Šį mėnesį apklausti aukštas pareigas užimantys bankų darbuotojai teigė trečią pusmetį iš eilės stebėję įmonių ir namų ūkių skolinimosi paklausos mažėjimą. Skolinimosi poreikio sumažėjimą labiausiai lėmė atidedami įmonių investiciniai planai bei gyventojų nenoras prisiimti papildomus finansinius įsipareigojimus prastėjant šalies makroekonominei padėčiai, mažėjant pajamoms ir augant nedarbui.
Kaip rodo iki šiol atliktų apklausų rezultatai, paskolų paklausa didėjo iki 2007 metų spalio – spartaus ekonomikos augimo metu, vėliau skolinimosi paklausos augimas lėtėjo, o nuo 2008 metų spalio pastebimas paskolų ir įmonių kredito linijų paklausos sumažėjimas, atitinkantis šalies makroekonominius pokyčius.
Apklausoje dalyvavusių bankų atstovų vertinimu, pagrindinių šalies sektorių įmonių ir namų ūkių finansinė būklė yra vidutinė arba bloga. Geriausiai iš visų sektorių vertinamas žemės ūkis ir namų ūkiai. Atsargiausiai vertinama statybos sektoriaus padėtis. Panašiai įvertinta nekilnojamojo turto ir transporto verslo šakų finansinė padėtis. Prekybos ir miškininkystės verslo sektorių būklę dauguma bankų apibūdina kaip vidutinę. Įmonių ir namų ūkių finansinė būklė vertinama kaip šiek tiek pablogėjusi per pastarąjį pusmetį palyginti su ankstesniu pusmečiu.
Visi apklausoje dalyvavę respondentai teigė, kad per ateinančius dvylika mėnesių nekilnojamojo turto kaina sumažės. Didžioji dalis jų (42 proc.) mano, kad kaina vidutiniškai sumažės 10-20 procentų, beveik trečdalis bankų atstovų teigė, kad ji kris 20-30 procentų, penktadalis respondentų prognozavo, jog kaina kris daugiau nei 30 procentų. Likusieji teigė, kad kritimas neturėtų būti didesnis kaip 10 procentų. Padaugėjo respondentų, manančių, jog nekilnojamojo turto rinkos aktyvumas atsigaus tik po 3 metų.
Reaguodami į paskolų portfelio kokybės blogėjimo prognozes, beveik pusė apklaustų bankų nurodė jau įsteigę arba per ateinančius 6 mėnesius besirengiantys steigti specializuotas iš nemokių klientų perimto turto valdymo bendroves. Dar keli respondentei teigė svarstantys tokių bendrovių steigimo galimybę.