• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitą savaitę Lietuvos bankas (LB) išleis sidabrinę 50 litų nominalo monetų su baliniais vėžliais, kuri bus jau 76–oji proginė moneta. Ar jos vertė kils greitai, priklausys nuo daugelio veiksnių, sako specialistai.Tačiau, pasak jų, investicijos į monetas gali būti labai pelningos: vos per kelerius metus naujai išleistos proginės monetos vertė gali išaugti ir keliolika kartų.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos kolekcionierių asociacijos vadovas Narimantas Savickas pasakojo, kad dabar leidžiamos LB monetos nėra labai vertingos, daugelis jų yra didelio tiražo, todėl jų vertė kyla labai lėtai. Esą anksčiau leidžiamos monetos būdavo gerokai vertingesnės.

REKLAMA

„Anksčiau LB išleisdavo monetas ir jei nustatyto tiražo per tam tikrą laiką neišpirkdavo, tuomet likutį sunaikindavo. Dar prieš 4 metus buvo riboti tiražai, o dabar pradėjo kalti po 5 tūkstančius ir kai kurių seniau leistų monetų dar galima nusipirkti iki šiol, todėl jų vertė nekyla“, – pasakojo pašnekovas ir pridūrė, kad monetų vertė sunkmečiu, kaip ir daugelio investicijų, yra gerokai nukritusi.

REKLAMA
REKLAMA

Tarpukario monetos nevertingos

Pasak N. Savicko, monetų vertė priklauso nuo daugelio dalykų, viena jų – galimybė įsigyti monetas – vienos monetos vertė gali būti keliasdešimt centų ar keli litai, tačiau jei kolekcionieriui jos trūksta iki kolekcijos, už ją gali sumokėti ir keliasdešimt kartų daugiau.

Esą neišmanantys apie monetas dažnai neteisingai suvokia, nuo ko priklauso jų vertė. Pavyzdžiui, tarpukario leistos monetos nors ir yra senos, didele verte nepasižymi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvoje leistos monetos neturi vertės, turiu visas Smetonos laikų lietuviškas monetas ir pati brangiausia kainavo kažkada apie 80 litų. Šios monetos nėra retenybė, – dėstė pašnekovas. – Aišku, kaina palaipsniui kyla, bet nieko stebuklingo. Mano seniausia turima moneta yra 1511 metų, o jos kaina buvo gal 20 litų.“

Kiek Lietuvoje yra monetų rinkimu užsiimančių kolekcionierių N. Savickas įvardyti negalėjo – esą skaičių įvardinti yra labai sunku dėl plataus renkamų monetų spektro – vieni renka tik tam tikro amžiaus monetas, kiti – monetas pagal kalyklas ar su tam tikra tema. Be to, esą nemaža dalis renkančiųjų monetas apie tai ir neskelbia – monetos yra ir investicija ir kai kurios jų kainuoja itin brangiai.

REKLAMA

Paklaustas, ar vertinga bus pirkti kitą LB leidžiamą monetą su baliniais vėžliais, pašnekovas sakė, kad LB išleidžiama 3 tūkst. monetų vertė gali kilti sąlyginai greit – mat 3 tūkst. tiražas yra sąlyginai mažas. Tiesa, vis dėlto po metų monetos vertė neturėtų labai žymiai padidėti.

„Kadangi jau 3000 - ilgesnis išlikimas, dalis išeis į užsienį, kažkas nusės, nes yra žmonių, kurie nuperka didelį kiekį ir po truputį išleidžia. Visame pasaulyje yra daug žmonių, kurie nori turėti progines monetas ir už jas gali sumokėti ne šimtą ir ne du šimtus eurų“, - kalbėjo pašnekovas.

REKLAMA

Kitą savaitę LB pristatys 50 litų monetą su baliniais vėžliais. LB nuotr. (nuotr. Balsas.lt)Kitą savaitę LB pristatys 50 litų monetą su baliniais vėžliais. LB nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

Žymūs žmonės nevertingi

LB pinigų muziejaus vedėjas Vidmantas Laurinavičius paklaustas apie monetų vertę lemiančius faktorius išskyrė keletą svarbiausių. Vienas iš jų – monetos tema.

„Visada populiariausios temos yra kultūros ir istorijos paminklai, sportas, gamtos paminklai, t.y. tos, kurios gali būti ne tik vietos, bet ir užsienio kolekcininkų, tuo tarpu monetos pavyzdžiui, su žymiais žmonėmis, yra įdomios tik mūsų krašto gyventojams, nes užsienyje tie žmonės yra mažai žinomi“, – pasakojo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai kyla tų monetų vertė, kurių tiražas siekia 1000 ar 1500 vienetų. Pasak specialisto, tokių monetų vertė per keletą metų gali padidėti kelis ar net keliolika kartų. Kaip pavyzdį jis pateikia 2005 m. išleistą 500 litų auksinę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams (ji yra šiuo metu brangiausiai kainuojanti Lietuvos banko išleista moneta, jos masė 31,1 g (1 Trojos uncija) gryno aukso - red. past.)

REKLAMA

Monetos(LB nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Monetos(LB nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Monetos(LB nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Vertingiausia LB išleista moneta yra skirta valdovų rūmams. LB nuotr.

Dar viena vertinga moneta - 2004 m. išleista 50 litų sidabrinė moneta, skirta Pirmojo Lietuvos Statuto 475-erių metų sukakčiai.

Monetos(LB nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

 

 

Monetos(LB nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

2004 m. išleista 50 litų sidabrinė moneta, skirta Pirmojo Lietuvos Statuto 475-erių metų sukakčiai. LB nuotr.

REKLAMA

Taip pat 2002 m. išleistą 50 litų sidabrinė moneta.

Monetos(LB nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Monetos(LB nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

2002 m. LB išleista 50 litų sidabrinė moneta. LB nuotr.

Kitą antradienį LB išleidžiama gamtai skirta moneta bus jau 76-oji kolekcinė moneta pagal temą ir vaizdą, kurią išleido Lietuvos bankas nuo 1993 m. Tada pasirodė pirmoji Lietuvos banko kolekcinė 10 litų moneta, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžiui per Atlantą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų