REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas nutarė, kad nuo lapkričio mėnesio nebebus galima atsiskaityti grynaisiais pinigais, jei suma viršys 5 tūkst. eurų. Kadangi banko pavedimų sumos yra apribotos, pašnekovai paaiškino, ką reikės daryti norint pervesti didesnes sumas nei leidžia limitas, pavyzdžiui, perkant būstą, ir kaip tai apskritai paveiks nekilnojamojo turto (NT) pirkimus.

Seimas nutarė, kad nuo lapkričio mėnesio nebebus galima atsiskaityti grynaisiais pinigais, jei suma viršys 5 tūkst. eurų. Kadangi banko pavedimų sumos yra apribotos, pašnekovai paaiškino, ką reikės daryti norint pervesti didesnes sumas nei leidžia limitas, pavyzdžiui, perkant būstą, ir kaip tai apskritai paveiks nekilnojamojo turto (NT) pirkimus.

REKLAMA

Jų teigimu, bankų klientai pagal poreikį gali koreguoti savo mokėjimų limitus, maksimali suma – 50 tūkst. eurų, tačiau nuo 15 tūkst. eurų bankai turi teisę atlikti pinigų kilmės tikrinimo procedūrą.

Norint pervesti daugiau nei 50 tūkst. eurų teks vykti į banką, kas, anot pašnekovų, nėra didelė problema, kadangi tokie pervedimai nėra kasdienybė. Sunkiausia bus vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems trūksta žinių naudotis internetine bankininkyste.

Kadangi vos ketvirtadalis būstų nuperkami grynaisiais, NT rinkos šis naujas sprendimas stipriai nepaveiks, tačiau sumažins neskaidrius būstų pardavimus tarp žmonių ir regionuose.

REKLAMA
REKLAMA

Pervedimų limitas – apsauga nuo sukčių

Lietuvos bankų asociacijos komunikacijos vadovė Valerija Kiguolienė primena, kad Lietuvoje veikiančių bankų klientai gali pagal poreikį koreguoti savo dienos ir mėnesio mokėjimo limitus. Todėl, jos teigimu, įsigyjant didelės vertės prekę ar būstą galima patogiai atsiskaityti pavedimu.

REKLAMA

V. Kiguolienė pataria dėl konkrečios situacijos ir procedūros – galimybės atlikti reikalingas korekcijas interneto banke, pildant prašymą ar kitu būdu – individualiai teirautis savo paslaugų teikėjo.

„Dažniausiai klientai pageidauja padidinti limitą vienkartiniu pagrindu, o atlikę pervedimus nusistato įprastinį mažesnį. Tai yra vienas iš būdų apsisaugoti nuo sukčiavimų“, – komentuoja pašnekovė.

O „Swedbank“ mažmeninės bankininkystės komunikacijos vadovas Gytis Vercinskas papildo, kad banko padalinyje klientas gali atlikti pervedimą be apribojimų, interneto banke – kliento nustatytų dienos/mėnesio sumos ribose.

REKLAMA
REKLAMA

„Maksimali suma, kurią galima atlikti nevykstant į banko padalinį, yra 50 tūkst. eurų. Tokį limitą galima nusistatyti susisiekus su banku interneto banko žinute. Papildomai primename, kad klientams, neturintiems nuolatinio didelių pavedimų poreikio, mes rekomenduojame nenusistatinėti aukštų pervedimų limitų. Vėlgi dėl didesnio lėšų saugumo sukčiavimo atveju“, – pasakoja G. Vercinskas.

Dėl pirkinių virš 50 tūkst. eurų teks vykti į banką

„Swedbank“ atstovas priduria, kad pats klientas gali pasididinti pavedimų limitą iki 10 tūkst. eurų arba visada gali kreiptis į banką interneto banko žinute ir padidinti jo nustatytus dienos/mėnesio pervedimų limitus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, jei norima limitą pasididinti virš 50 tūkst. eurų, klientams reikia atvykti į banko padalinį, bet tai įprastai yra vienkartiniai atvejai.

Pašnekovas sako, kad nepriklausomai, ar būstas perkamas su paskola, ar nuosavomis lėšomis, galioja tie patys reikalavimai kaip ir įprastam pavedimui, t.y. jei kliento nusistatyti limitai leidžia atlikti pakankamai didelės sumos pavedimą, tai klientas gali padaryti savarankiškai interneto banke.

O jei sandorio suma didesnė nei limitas, klientas gali laikinai pasididinti limitą banko padalinyje ir vėliau atlikti pavedimą interneto banke.

REKLAMA

„Kiek žinau, didžioji dalis atsiskaitymų už NT sandorius jau ir dabar vyksta bankiniais pavedimais, todėl minėti pokyčiai neturės didesnės įtakos NT rinkai“, – komentuoja G. Vercinskas.

Jis tikina, kad dėl naujojo sprendimo apriboti atsiskaitymus grynaisiais šiuo metu pokyčiai banke neplanuojami: „Žinoma, stebėsime situaciją, kai bus įgyvendinti įstatyminiai pokyčiai.“

Už būstą – tik pervedimu: vyks skaidresni sandoriai

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius, remdamasis Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos duomenimis, teigia, kad tik ketvirtadalis (apie 26,5 proc.) NT Lietuvoje yra nuperkama grynaisiais pinigais.

REKLAMA

Jis atkreipia dėmesį, kad dauguma NT sandorių grynaisiais pinigais yra ne pirminio būsto rinkoje, o ten, kur žmonės būstus perka vieni iš kitų ir yra sunkiau „pagauti“ apskaitą.

„NT vystytojai, verslo įmonės, mūsų nariai absoliučiai nenaudoja grynųjų. Taigi jeigu žmogus nori įsigyti būstą grynaisiais, atsineša maišą pinigų, jis yra siunčiamas į banką, kad įsidėtų juos į sąskaitą ir padarytų pavedimą. Kadangi įmonės neturi kasų, neprisiima rizikos tikrinti pinigų kilmės ir pan.“, – paaiškina LNTPA prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo manymu, didelio poveikio naujasis sprendimas NT rinkai neturės, nebent mažesniems sandoriams ar regionuose, kur bandoma dalį pinigų mokėti grynaisiais nurodant mažesnę vertę, o kitą dalį – pervedimu.

Pašnekovas priduria, kad jei pervedimas yra didesnis nei 15 tūkst. eurų, bankai turi teisę paprašyti pagrįsti pinigų kilmę.

Anot M. Statulevičiaus, šis naujas sprendimas labiau drausminamoji priemonė, kuri išskaidrins vykstančius sandorius, žmonės turės pagrįsti savo turimas lėšas.

REKLAMA

Valstybė turėtų pagalvoti apie vyresnius žmones

LNTPA prezidentas pamini, kad vis dėlto minusų dėl naujojo sprendimo yra: „Čia galbūt kalbėkime apie tam tikrą asmenų grupę, kuri ne taip aktyviai naudojasi banko paslaugomis, tarkime, vyresni ar mažiau išprusę žmonės, pensininkai, kuriems tikrai naudojimasis internetu yra sunkesne užduotis.

Jiems turi padėti giminaičiai arba jie turi vykti į banką. Regionuose žmonėms sunkiau, nes jiems galbūt reikia vykti į didesnį miestelį, kur yra banko skyrius, ten daryti pervedimą, o tai – laiko sugaišimas.“

REKLAMA

Tačiau, jo teigimu, tokie dideli pervedimai nėra tipiniai – daugeliui tai būna vos keletas kartų per gyvenimą, taigi dėl bendros politikos, saugumo, pinigų kilmės patikrinimo tikriausiai verta daugiau pavargti.

Vis dėlto M. Statulevičius sako, kad valstybė turėtų pagalvoti apie vyresnius žmones ir galbūt suteikti tam tikras lengvatas, labiau juos edukuoti, galbūt kompensuoti pavedimų kaštus ar sudaryti galimybę su kažkieno pagalba viešose vietose, pavyzdžiui, bibliotekose, kur yra internetas, tuos pervedimus atlikti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai tam tikra pagalba galėtų būti. Ir mažiau pasipriešinimo būtų visuomenėje“, – teigia pašnekovas.

Jis atkreipia dėmesį, kad įstatyme yra numatytos išimtys, jei pervedimas labai skubus ir yra savaitgalis, pervedimai – apriboti ar negalimi, tada, informavus VMI ir visa tai pagrindus, galima atlikti sandorį grynaisiais ir didesnei sumai.

visiški trydalai apie swedbankio rūpestį dėl sukčių. Pats vežioju 98 m. motiną į banko užgaidas dėl visokių plovimo prevencijų. Tai tiesiog pasityčiojimas ir savo valdžios demonstravimas. Motina gauna tik varganą pensiją, jokių biznių nevarinėja. Atveži į banką, nes kitaip grasina užblokuoti sąskaitą, o ten klausimėliai, kokia partija įtakoja ir panašios nesąmonės - ir taip kas keli metai. Sunaudoja gal kokius 6 lapus popieriaus (prie sovietų ant tokios kokybės kreidinio popieriaus garbės raštus spausdindavo). Melas, kad jie rūpinasi, tiesiog visais būdais trukdo žmonėms naudoti savus pinigus, kol bankyrai juos investuoja ir gauna pelną, o pinigų savininkams tik naujus ir didesnius mokesčius sugalvoja.
Ko vykti į banką perkant auto..... Leki iki vokiečių, perki be anūko priežiūros, ir pasikrauni lenkuose kaip priklauso, kad konservatiniu krautuvems neliktų euriuku....tegul dreba nusiraminimo kėdutė.....
Bankai dirba su sukčiais. Pavizdys. Buvau banke dėl ID programėlės. Praėjo pora valandų gavau žinutę iš sukčių. Sutapimas? Ir ne man vienam.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų