Kaimo reikalų komitetas surengė išvažiuojamąjį posėdį Anykščiuose ir aptarė alternatyviųjų verslų plėtros ir tautinio paveldo puoselėjimo problemas.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis pažymėjo, kad Lietuvoje vyrauja tradicinė žemdirbystė ir gyvulininkystė, o kaimo gyventojai dar nepakankamai žino apie naujas paramos formas, skatinančias užsiimti netradicine veikla, prasti jų verslumo įgūdžiai.

Kaip antai, jeigu Europos Sąjungoje 13,3 proc. ūkininkų užsiima įvairiomis kitomis veiklomis, iš kurių 6,8 proc. – žemės ūkio produkcijos perdirbimu, Lietuvoje atitinkamai – 1,2 ir 0,2 proc.

Posėdžio dalyviai buvo informuoti, kad 2007–2013 metų laikotarpiui parama alternatyviųjų verslų plėtrai sudaro apie vieną milijardą litų – tai siekia 11,5 proc. nuo bendrojo finansavimo.

Norintys plėtoti alternatyviuosius verslus gali pasirinkti tris priemones: „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“, „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ ir „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“. Dabartiniu metu siekiama praplėsti remiamų veiklų sąrašą, siekiant suteikti paramą ūkininkų vykdomai mažmeninei prekybai. Jei tai bus pasiekta, ūkininkų turgeliai turės didesnes galimybes plėsti savo veiklą.

Posėdyje dalyvavę Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovai paaiškino, kad labai supaprastintas paramos gavimas. Trūkstant lėšų alternatyviems verslams plėtoti, skolintis galima ne tik iš finansinių institucijų, bet ir iš fizinių bei juridinių asmenų, parengtas tipinis verslo planas, o kai kuriais atvejais paramai gauti pakanka ir paraiškos, be to, sutrumpėjo paraiškos ir mokėjimo prašymo vertinimo laikas, atskiroms programoms padidintas paramos intensyvumas, o tradicinių sertifikuotų amatų plėtrai išlaidos kompensuojamos 75 proc.

REKLAMA

Siekiant išvengti atskirų asmenų bandymų kaimo turizmo pastatus paversti gyvenamaisiais namais, sugriežtintos kaimo turizmo veiklos skatinimo taisyklės. Dabar pirmenybė teikiama tiems pareiškėjams, kurių sodybos trejus metus vykdo kaimo turizmo veiklą, parama siejama su ūkininkų ūkių dydžiu.

Komiteto pirmininkas E. Pupinis pažymėjo, kad siekiant pritraukti į kaimą kuo daugiau smulkiojo verslo, reikia daugiau atsakingų valstybės institucijų pastangų. Pirmiausia – supaprastinti statybų leidimų išdavimo tvarką, peržiūrėti aplinkosauginius reikalavimus, siekiant pagerinti žmonių gyvenimo sąlygas, ypač saugomose teritorijose, kartu nedarant žalos gamtai. Šiems klausimams Seimo Kaimo reikalų komitetas numato skirti daugiau dėmesio, aktyvinti šioje srityje parlamentinę kontrolę.


Rašyti komentarą...
k
koofi
2009-10-01 17:38:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pakilo akcizas- pakilo koofinansavimas. sunku, o kur dar savi , kur dokumentų tvarkymas, lakstymai? Leidimai?
Atsakyti
0

K
Karim
2009-10-03 23:10:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Stop Stop Stop ! ES sako nebeužsiimkite žemės ūkiu ? Užsiimkite !
Štai jum faktai: nuo 2000 m iki 2009 m pasaulyje žmonių padaugėjo 707 milijonais ir jie tikrai ne šieną valgo !
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų