Pirmasis afrikinio kiaulių maro protrūkis Baltarusijoje oficialiai patvirtintas šių metų birželio 21 d. Gardino srityje, Ivjevsko rajone, Čiapun kaime (40 km nuo Lietuvos sienos), o antrasis – liepos 2 d. Vitebsko srityje, Kopti kaime esančiuose ūkiuose, kuriuose buvo laikoma daugiau kaip 19 tūkst. kiaulių. Rusijos Federacijoje šiais metais nustatyta per 80 afrikinio kiaulių maro ligos protrūkių 16-oje šalies regionų.
Prevencinės priemonės Lietuvoje:
Vykdoma aktyvi AKM stebėsena – jau ištirta 1482 šernų ir 2882 kiaulių mėginiai, visi rezultatai neigiami. Sugriežtinta biologinio saugumo priemonių kontrolė kiaulių laikymo vietose.
Uždrausta importuoti iš Baltarusijos į Lietuvą afrikiniam kiaulių marui imlius gyvūnus (kiaules ir šernus), jų produktus, šalutinius gyvūninius produktus, žaliavas, pašarus ir jų priedus (ne tik turinčius gyvūninių baltymų, bet ir augalinius).
Rajonuose, besiribojančiuose su Baltarusija ir Rusijos Federacija, laikinai uždrausta prekiauti gyvomis kiaulėmis turgavietėse, organizuoti kiaulių parodas, muges ir kitus renginius.
Sustiprinta transporto priemonių, kuriomis vežami gyvi gyvūnai, valstybinė veterinarinė kontrolė, vairuotojai, įvažiuodami į Lietuvą, privalo pateikti dokumentus, kuriais būtų patvirtinta, kad transporto priemonė po paskutinio gyvūnų iškrovimo buvo išvalyta ir išdezinfekuota. Be to, atliekama papildoma šių transporto priemonių dezinfekcija pasienio veterinarijos postuose.
Pasienio kontrolės punktuose su Baltarusijos Respublika vykdoma visų iš Baltarusijos įvažiuojančių transporto priemonių ratų ir sieną kertančių keleivių apavo dezinfekcija.
Sienos kirtimo punktuose sustiprinta keleivių asmeninio bagažo kontrolė – iš Baltarusijos į Lietuvą draudžiama asmeniniam naudojimui įvežti gyvūninius produktus, pašarus ir jų priedus. Radus šie produktai konfiskuojami ir sunaikinami.
Iki rugpjūčio mėn. pradžios pasienio kontrolės punktuose iš asmeninio keleivių bagažo konfiskuota per 2690 kg šalutinių gyvūninių produktų.
Sugriežtinta prekybos gyvūniniais produktais, žaliavomis, pašarais ir jų priedais turgavietėse valstybinė kontrolė, sustiprinta kiaulių laikymo vietų veterinarinė kontrolė.
Nurodyta visiems kiaulių laikytojams ir privatiems veterinarijos gydytojams griežtai laikytis biologinės saugos priemonių (pvz. draudžiama kiaules laikyti lauke).
Kreiptasi į EK dėl papildomo finansavimo apsauginei tvorai, o taip pat dėl afrikinio kiaulių maro prevencinių ir stebėsenos priemonių finansavimo (dezinfekcijos pasienio postuose, mėginių tyrimo ir pan.).
Pateiktas pasiūlymas nustatyti buferinę ligos zoną 10 kilometrų pasienio ruože. Tai reiškia, numatyti galimybę minėtoje teritorijoje laikinai uždrausti laikyti afrikiniam kiaulių marui imlių veislių gyvūnus – kiaules, šernakiaules, bei intensyviai medžioti zonoje gyvenančius laukinius šernus.
Pateiktas pasiūlymas papildyti ekstremalių įvykių kriterijų sąrašą ir įvardinti, jog ekstremaliu įvykiu pripažįstama situacija, kai ypatingai pavojingos užkrečiamos ligos nustatomos 50 km spindulio atstumu nuo Lietuvos Respublikos teritorijos, ir iškyla grėsmė gyvūnams.
Liepos 29 d. Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje su vyriausiais Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos veterinarijos pareigūnais aptarta afrikinio kiaulių maro situacija regione ir šalių taikomos prevencinės priemonės bei numatyti tolimesni bendri veiksmai ligos plitimui sustabdyti. Paruoštas bendras keturių valstybių kreipimasis į Europos Komisiją dėl prevencinių afrikinio kiaulių maro priemonių taikymo pasienio su Baltarusija ir Rusija regionuose.