Vykdant kompensuojamų vaistų sistemos pertvarką, viešojoje erdvėje jau kilo ažiotažas. Žmonės tikina, kad nebegauna tų vaistų, prie kurių yra pripratę, o vietoje jų pasiūlyti kiti. Tuo tarpu Aurelijus Veryga tikina, kad tai tik psichologinis prisirišimas prie vaisto, mat veiklioji medžiaga kitų vaistų – tokia pati. Tiesa, kartais gydytojai sąmoningai gali išrašyti vaistus su kita veikliąja medžiaga, mat yra suinteresuoti tam tikros vaistų bendrovės gerove. 

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino, kad pasitelkti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų skaičiavimai parodė, jog Lietuvoje žmonių išlaidos vaistams yra didžiulės. Ypač tos išlaidos krisdavo ant sunkiau gyvenančiųjų pečių. Tad viena rekomendacijų iš PSO ekspertų – mažinti pacientų priemokas. Pasak ministro, viena iš priemonių, kuri leis tai padaryti, tai nustatytos pacientų priemokų „lubos“. Nepriklausomai kiek brangiai nustatytas yra lubos kurių negalima viršyti.

„Su šitais taupymais galėjome priimti sprendimus, tai yra padidinti kompensavimo lygius medikamentams, nes dalis preparatų įvairioms ligoms ne 100 proc. kompensuojama. Tai PSD biudžeto sutaupymai leido didžiajai daliai ligų padidinti iki to 100 proc., nuo buvusių 80-90 proc.

REKLAMA

Liepą įsigaliojo iš esmės dvi priemonės, kurios leidžia mažinti pacientų patiriamas išlaidas“, – kalbėjo jis.

Pasak A. Verygos, po šito beliko suskaičiuoti galimas pacientų patiriamas išlaidas ir nustatyti kritinę ribą, kurią pasiekus žmogui nebereikia jokių priemokų mokėti.

„Kartais tas žodis sutaupymas žmonėms sukelia tam tikrą asociaciją, lyg mes taupom kažkuo rizikuodami, tai jie pirmiausia yra ten nukreipti, kad mes nemokėtume pinigų už pakuotę, jos spalvą, bet už veikliąją medžiagą“, – tikino ministras.

Ministras taip pat tikino, kad žmonės gali būti pripratę prie pakuotės dėl psichologinio įsitikinimo, tačiau svarbiausia veiklioji medžiaga. O naujai paskirti vaistai gali nepadėti todėl, kad patys gydytojai turėdami pašalinių interesų išrašo vaistus su kita veikliąja medžiaga.

„Jei pacientui buvo parinkta dozė, veiklioji medžiaga, tai dozės ir veikliosios medžiagos klausimas. Tai, kad jis buvo įpratęs kokį firminį pavadinimą, kur dvi veikliosios medžiagos supresuotos į vieną tabletę, tai labiau psichologinio įsitikinimo klausimas, o ne veikliosios medžiagos ir gydymo.

Mes nekeičiame pačių veikliųjų medžiagų, ar jų dozių. Pacientui parinkti vaistai nesikeičia, tik gamintojas, pakuotė, firminis pavadinimas, bet pati veikli medžiaga ir dozė ne.

Teko susidurti su atvejais, kad pacientams pasikeitus tvarkai pablogėjo būklė ir paprašius jų atsiųsti vaistus, man teko skaityti tokių žinučių, kad pasirodo gydytojai iš esmės pakeitė veikliąją medžiagą, kitą vaistą, tai tada būklė galėjo suprastėti. Bet nėra poreikio tą daryti, visos veikliosios medžiagos yra, o jei kažkas gavo pinigus ar kažkokius atlyginimus iš kompanijų, ir yra suinteresuoti likti prie to, tai jau moralės klausimas“, – sakė ministras.

REKLAMA

Jis prideda, kad gydytojai ir vaistininkai susiduria su nepatogumais pacientui išaiškinant, kad skiriasi tik dėžutė, pavadinimas, bet ne veiklioji medžiaga. Pasak jo, kad veikliosios medžiagos turi skirtingą poveikį yra tik spekuliacijos.

„Maži skirtumai jei ir egzistuoja, jie vaisto poveikio nekeičia, nei žmogaus išgyvenamumo prasme, nei ligos prasme. Dėl psichologinių momentų žmonėms gali kilti pojūčių, nepasitenkinimų, bet gydytojai turi išaiškinti, kad čia tas pats vaistas. Skandinavai seniai taip gyvena ir jų būklė geresnė. Taupydami jie nenugydo savo pacientų“, – patikino A. Veryga.

Jis neneigė, kad pasipriešinimo iš farmacininkų sulaukta, ypač viešojoje erdvėje, kai pertvarką komentuodavo teisininkai, neprisistatantys, kokiai farmacijos įmonei iš tiesų atstovauja.

„Farmacininkai stengiasi išlaikyti status quo. Skaitome pasisakymus viešoje erdvėje, teisininkų komentarus. Jei tai galima laikyti spaudimu, tai žinoma jis yra. Bet demokratiškoje šalyje, kur galima išsakyti nuomonę, tai normalu.

Bet gaila, kad kartais tie teisininkai išsakydami nuomonę neprisistato, kas jie yra ir iš kur. Galėtų prisistatyti, kad tokios ir anokios vaistų asociacijos dalis, atstovauja jiems. Tai vadinama lobizmu ir tai reikėtų aiškiai pasakyti žmonėms“, – komentavo A. Veryga.

Viceministrė Kristina Garuolienė pridėjo, kad šie pokyčiai iš ties gali būti sudėtingi farmacininkams.

„Gamintojai nuolatos kas ketvirtį turi pateikti naujas kainas ir jei jos mažėja kitose šalyse, tai ir Lietuvoje turi mažėti, bet tai leidžia mažiau išleisti vaistų kompensavimui pacientams“, – teigė ji.

REKLAMA

Konferencijoje pastebėta, kad po pertvarkos su problemomis susidūrė diabetu sergantys žmonės, perkantys tam tikros rūšies insuliną.

„Pačios vaistinės anksčiau taikė nuolaidas, gamintojo buvo priemoka 34 eurai, po to 20 eurų. Tiesiog vaistinės dabar nebetaiko tos priemokos. (…) Ir tai yra su vieno pavadinimo insulinu, bet čia jau anksčiau buvo problema įtraukiant į kainyną su tokia didele priemoka. Dabar su gamintojais derimasi, kad ateityje mažėtų ta priemoka“, – pakomentavo viceministrė.

Vaistinė (nuotr. SCANPIX)

Vaistinė (nuotr. SCANPIX)

Sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad naujasis kainynas parengtas pagal naują kompensuojamų vaistų bazinių kainų ir paciento priemokų už juos apskaičiavimo tvarką bei patvirtinant pacientų priemokų „lubas“ leis sutaupyti apie 7,2 mln. eurų PSDF biudžeto lėšų metams ir smarkiai sumažins pacientų priemokas.

Šiuo metu numatoma kelti kompensuojamųjų vaistinių preparatų skirtų kraujotakos sistemos ligoms ir esant lipoproteidų apykaitos sutrikimams ir kitoms lipidemijoms gydyti, kompensavimo lygį – vietoje 80 proc. nustatant 90 proc. Prognozuojamos papildomos PSDF biudžeto išlaidos šiems vaistams sudarytų apie 3,6 mln. eurų.

Infekcinėms ir parazitinėms ligoms, endokrininėms, mitybos ir medžiagų apykaitos ligoms, nervų sistemos ligoms, akies ir jos priedinių organų ligoms, virškinimo sistemos ligoms, jungiamojo audinio ir skeleto-raumenų sistemos ligoms, esant nėštumui, gimdymui ir laikotarpiui po gimdymo, esant simptomams, pakitimams ir nenormaliems klinikiniams bei laboratoriniams radiniams, kai persodinti organai, audiniai ir kitos būklės, kompensavimo lygį kelti vietoje 80-90 proc. nustatant 100 proc. kompensavimą. Tai kainuotų apie 4,6 mln. eurų papildomų PSDF lėšų, skaičiuoja ministerija.

REKLAMA

Baiminosi pritrūkti pigiausių vaistų

Pastarosiomis dienomis visuomenėje naujojo kainyno klausimas vis labiau eskaluojamas. Dėl kainyno labiausiai piktinasi farmacininkai ir prie tam tikrų vaistų pripratę pirkėjai, kurie nenori jiems įprastų vaistų keisti kitais. Iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo dingo 500 preparatų, tai yra beveik ketvirtadalis visų kompensuojamų medikamentų.

Farmacininkai TV3 žinioms pasakojo, kad dėl pokyčių labiausiai nukentės šalies gyventojai. Ir ne tik dėl to, kad jiems bus siūlomi pigiausi medikamentai. Pieš įsigaliojant naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, jis buvo keičiamas iki paskutinės minutės. Verslas nespėjo tinkamai pasiruošti pokyčiams, gali būti, kad pigiausių vaistų tiesiog pritrūks.

„Rengiant III ketvirčio vaistų kainyną pasigedome sklandaus bendradarbiavimo, susidūrėme su itin trumpais terminais pateikti paraiškas ar patikslinti nuolaidas. Vaistų gamintojams buvo nustatyti griežti kainų reikalavimai, orientuoti į mažiausias vaistų kainas Europos Sąjungos šalyse, taip pat įvestos priemokų lubos. Naujoji vaistų skaičiavimo metodika buvo parengta skubotai, nebuvo atliktas planuojamų pokyčių vertinimas, numatyti reikalingi resursai.

Rengiant kainyną, neišvengėme daugkartinio informacijos taisymo ar tikslinimo, kai kuriais atvejais prireikė papildomų sprendimų, dėl to kainynas išleistas pavėluotai. Norint rasti geriausią sprendimą pacientų naudai, būtina užtikrinti geriau koordinuotą ir skaidresnį kompensuojamųjų vaistų kainyno sudarymo procesą“, – dar anksčiau komentare rašė Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.

 

DAR
2018-07-13 11:30:41
Kokie dar skandinavai. Jai jau lyginatės su skandinavais, tai pradėkite nuo algų. Jei nuo algų pradėti negalite, tai snukius reikėtų laikyti užčiauptus.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Eglė 2018-07-16 10:00:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerbiami lietuviai, jūs manot kad į Jūsų komentarus kas nors atsižvelgs? kol politiką "darys" pirmokai, Lietuvoje niekada nebus stabilumo ir ilgalaikės strategijos ir kiekviena vyriausybės kadencija atliks naujus "bandymus" su Lietuvos piliečiais.    ATSAKYTI
Pacientė 2018-07-14 21:26:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Veryga, o jūs ar žinote, kad veikliosios medžiagos kiekis generiniame produkte gali svyruoti nuo 85% iki 125%? Tai ar jūs man garantuojate, kad pacientas sergantis pvz. Epilepsija ir negavęs jau atititruotos dozės vaisto, nepatirs vėl priepuolių?! Vartojant generikus, deja, bet priepuoliai kartojasi žymiai dažniau. Tas pats ir su visais kitais vaistais. Taip kad nedurninkit žmonių!!!   ATSAKYTI
Jonas 2018-07-13 21:00:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man tai atrodo,kad prisidengiant vaistu kainu mazinimu,slapta didinamos vaistu kainos, nes po reformos,vaistai tapo brangesni   ATSAKYTI
Rimas 2018-07-13 20:34:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ligonis.baiktas   ATSAKYTI
vargas 2018-07-13 18:49:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
VERYGA !?girdi ka sakai ? skandinavaii nenugydo savo ligoniu? jie slepia savo invalidais paverstus zmones salose, Kad isitikintum duosiu savo pav. ....prasidejus ziauriam sono skausmui, vyras iskviete greitaja, atvaziavo issiveze....tyrimus visus paeme, beimant tyrimus mano sona pradejo berti raudonomis puslemis, MANE IZOLIAVO !, visi pradejo ateiti su kaukemis, pagulde i tam skirta palata, pakilo kraujospudis as saukiau jog esu hipertonike [aukstas kraujospudis], jie pradejo leisti vandeni su druska i vena , [pas juos taip stabdo kraujospudi] pradejau vemti...paliko ir visi isejo . EURIKA! atrado liga ogi pasirodo sergu PROSTATOS UZDEGIMU [moteris], israse vaistu , brangiu nuo prostatos ir isleido i namus. Nusipirkau vaistus , o nuo ju tik blogiau, issiunciau nuotrauka savo gydytojai i Lietuva, pasirodo Tarpsonkaulinis herpis, skausmas zveriskas......., aciu gydytojai is Lietuvos , jos parasyti vaistukai nueme dginanti skausma, pusleles sumazejo....Tad Veryga jei nusprendei gydyti pagal Skandinavus....tai reikia zmonem pirktis karstus -- genocidas jau uz duru.   ATSAKYTI
???? 2018-07-13 17:37:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, kad iš viso reikėtų plėsti sanatorinį gydymą, vietoje vaistų, juk visokios procedūros naudingiau. Daugumą žmonių serga lėtinėmis ligomis ir nuolatos serga, todėl visokios peršalimo ligos mutuoja, nuo nuolatinio atsinaujinimo (ar kažkaip panašiai). Galėtų būti ir valstybinė sanatorija, kurioje būtų pigiau, bet priimtų pacientus ir su peršalimo ligomis ir kitomis paprastesnėmis ligomis; tai būtų kaip prevencija prieš ligas ir alternatyva vaistams. Sanatorinis gydymas būtų, kaip nueiti į poliklinika, o ne kaip prestižinis apsilankymas... Juk tikriausiai, kas turi pinigų tas pirmiausia iš bando visokias sanatorijas ne tik Lietuvoje. bet ir užsienyje, o tik tada griebiasi vaistų...   ATSAKYTI
L 2018-07-13 16:47:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žmogau kaip gyvena skandinavai, o kaip mes!!!???    ATSAKYTI
T 2018-07-13 16:35:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
„skandinavai taupydami nenugydo savo pacientų“...
Skandinavijoje Verygos nėra.   ATSAKYTI
stase 2018-07-13 15:53:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ponas Veryga,gal stabdykit arklius su savo vaistais.Pasidarykit savo atlyginima minimuma,o tada pamatysit kur reikia taupyt   ATSAKYTI
Tada 2018-07-13 15:24:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Prie Landsbergio pirmos- antros grupių neįgalieji turėjo galimybę kas metai pasigydyti ir pastiprinti savo sveikatą sanatorijose.Isstumus ji,tos galimybes buvo nutrauktos.   ATSAKYTI
Nerijus 2018-07-13 14:34:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Aurelijus Veryga tikina, kad tai tik psichologinis prisirišimas prie vaisto" Ponas ministre, o psichologinis prisirisimas nera svarbu, psihologinis prisirisimas, isitikinimas, kad vaistas veikia ir yra svarbiausias PONAS MINISTRE................. . Iki Skandinavisku ministru mums dar kaip pestute iki Pekino (dukart) :)
   ATSAKYTI
Petras 2018-07-13 13:53:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Veryga nežino daugumos LR žmonių pragyvenimo lygio ,skraido padebesiais nenusileidžia ant Lietuvos mužikėlio žemės. Po 1992m slidaus referendumo formulavimo dabartiniai biedniokai ir pensininkai liko apgauti. Gydymas Lietuvoj jiems tapo mokamas, brangus ,nesavalaikis ir nepasiekiamas.   ATSAKYTI
Julija 2018-07-13 13:28:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Sveiki visi,kas dar nesergat,nes po to viskas priklauso nuo gydytojo, kurie vis dar gali rašyti vaistus tų firmų ar kompanijų,kurios jiems naudingos- remia pinigais arba kelionėmis,o žmonių sveikatai dėmesio nulis, ir turi jis pinigų ar neturi,jiems nerūpi,rašo pačius brangiausius.   ATSAKYTI
Jonas 2018-07-13 13:25:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visur tik Veryga .
Reikia jį pašalinti iš seimo    ATSAKYTI
2018-07-14 12:13:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu :)  
Aldona 2018-07-13 12:53:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Gavau šoką importinis ranibel tiesiog brukama o paprašius lietuviško sako jis tik su receptu ir jis pigesnis Lietuvos gamintojai žlugdomi   ATSAKYTI
Vycka 2018-07-13 12:29:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Dėkui Verygai.
Beyer gamina aspirino kelis pavadinimus. Veiklioji medžiaga ta pati, bet jie tvirtina, kad vaistai skirtingi. Mes tuo tikėjome. Jei ne Veryga, tikėtume ir toliau.   ATSAKYTI
Nu jo 2018-07-13 12:12:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
O man Veryga patinka. Tai pirmas ministras, kuris kažką daro sveikatos srityje. Gerai, kad farmacininkus purto ir smaugia... Džiaugiuos, kad nuo galvos skausmo tabletes pirkau už centus, o ne eurus, kaip kad anksčiau yra tekę... Nereikia maximiniais maišais vaistų pirkt, o po to pusė iš jų nešt atgal pasibaigus galiojimui, nereiks čia ir bliaut...   ATSAKYTI
as 2018-07-13 12:04:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
uzkniso tas veryga su savo skandinaviskais pvz.    ATSAKYTI
Veryga 2018-07-13 11:59:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kurva prasigerusios ispurtusios kiaules snukis blet slikstyne   ATSAKYTI
Rasa 2018-07-13 11:52:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Neseku reformų, bet šiandien pati vaistinėje patyriau   ATSAKYTI

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
REKLAMA
Naudoti automobiliai
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pirmadienį pritarė taršių automobilių mokesčiui. Už tai balsavo penki valdantieji, o trys parlamentarai iš opozicijos buvo ...
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Vartojimo prekių ir paslaugų kainos Baltijos valstybėse per metus mažiausiai pakilo Lietuvoje. Nacionalinių statistikos tarnybų duomenimis, metų (12-os mėnesių) infliacija ...
(nuotr. Fotodiena.lt)
„Sodra“ tėvams, globėjams ar seneliams, gaunantiems vaiko priežiūros išmokas, jas šį mėnesį išmokės du kartus. Gruodžio 16 dieną juos, kaip įprastai, turėtų pasiekti išmokos ...
Jaroslavas Narkevičius (nuotr. Karolis Kavolėlis/Fotobankas)
Vilniaus rajono savivaldybė pripažino neteikusi jokių garantijų dėl to, kad Upės gatvė Smiglių kaime Vilniaus rajone, kur gyvena premjeras, bus išasfaltuota iki šių metų ...
R. Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt)
Valdantiesiems apmokestinus bankus, stambius prekybininkus, išplėtus nekilnojamojo turto bei įvedus taršių automobilių mokesčius, į biudžetą nebus surinkta tiek papildomų ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
Per šimtas dalyvių mitinge ragino neprivatizuoti Kauno centrinio pašto
DABAR RODOMA
Per šimtas dalyvių mitinge ragino neprivatizuoti Kauno centrinio pašto
DABAR RODOMA
Kaimynė papasakojo apie lemtingą akimirką, kai rado negyvą kūdikį Klaipėdoje
DABAR RODOMA
Taršių automobilių mokestis Seime tampa žaisliuku: vėl keičia idėją
DABAR RODOMA
Neteisėtos priemokos: gydymo įstaigos dvigubai uždirba iš pacientų ir ligonių kasų
DABAR RODOMA
17-mečio žūties Panevėžyje sutapimas: paleidus įtariamąjį – dar vienas nužudymas
DABAR RODOMA
Pirmą kartą tokia operacija Lietuvoje: ateityje leis išvengti drastiškų pasekmių
DABAR RODOMA
Lengvina sąlygas imigrantams iš rytų gyventi ir dirbti Lietuvoje
DABAR RODOMA
Klaipėdos Kalėdų akcentas – jau miesto centre
DABAR RODOMA
Išgirskite: Cololo dukra tėčiui padovanojo paskutinę dainą
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Dainius Dundulis
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų