Artėjant kovo mėnesio pabaigai daugelis turėsime susimokėti už komunalines ir kitas būsto paslaugas. Prasidėjęs karantinas pakoregavo dalies tautiečių finansinę situaciją. Tačiau gyventojus aptarnaujančios įmonės prašo laikytis sutartyse nurodytų mokėjimo terminų, o atidėti mokesčius leidžia tik išskirtiniais atvejais.

Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)

Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)

Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, ar galima atidėti būsto mokesčius ir kas laukia tų, kurie nesusimokės.

Šilumos tiekėjai išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad jau sulaukia gyventojų pranešimų apie sunkumus atsiskaitant už karštą vandenį ir šilumą, suvartotą karantino laikotarpiu.

Pranešama, kad laikini mokėjimų išskaidymai įmanomi, tačiau tik individualiais atvejais ir dokumentais pagrindžiant reikšmingą pajamų sumažėjimą.

„Šilumos tiekimo įmonės supranta gyventojų nerimą, kad koronaviruso pandemija ir šalyje įvestas karantinas gali laikinai atsiliepti šeimos pajamoms. Todėl įmonės yra pasirengusios ieškoti bendrų sprendimo būdų su gyventojais, kurie iki karantino tvarkingai mokėjo už paslaugas, bet karantino metu susidūrė su sudėtinga finansine būkle.

REKLAMA

Todėl karantino metu pajamų netekusius gyventojus kviečiame iš anksto su savo miestu šilumos tiekėju pasidalinti nuogąstavimais dėl ateities mokėjimų bei geranoriškai susitarti dėl individualaus mokėjimų grafiko“, – tvirtina Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Valdas Lukoševičius.

Vanduo

Vanduo

Lengvatos automatiškai netaikomos

Pasak asociacijos vadovo, kiekvieną pajamų netekusį klientą įmonės vertina individualiai, todėl kviečia nesudaryti paraiškų eilių ir į šilumos tiekėjus kreiptis tik tuos asmenis, kuriems pagalba iš tiesų reikalinga.

„Tai netekę darbo, išėję neapmokamų atostogų žmonės, taip pat tie, kuriems dėl karantino paskelbta prastova, negali užsiimti individualia veikla ir dėl to negauna pajamų.

Gyventojams priminsiu, kad lengvatos nėra taikomos automatiškai, o jas pritaikyti reikalingi dokumentai apie darbo ar didžiosios dalies pajamų netekimą. Mokėjimų išskaidymai ar atidėjimai galimi tik mokėjimams už karantino laikotarpiu suvartotą šilumą ar karštą vandenį.

Norėdami palengvinti naštą darbą praradusiems gyventojams, tikimės ir jų sąmoningumo. Valstybės nustatytos šilumos tiekimui vykdyti būtinos lėšos gaunamos tik iš vartotojų, o juk laikotarpiu, kai asmeninei higienai skiriamas keliskart didesnis dėmesys, nepertraukiamas aprūpinimas karštu vandeniu ir šiluma ypatingai svarbus uždavinys“, – prašo gyventojų supratingumo V. Lukoševičius.

Anot jo, veikdami reguliuojamoje rinkoje šilumos tiekėjai neturi galimybės užsidirbti iš kitos veiklos nei karšto vandens ir šilumos tiekimas ir – skirtingai nei tradiciniame versle – sukaupti „finansinių lašinių“ sunkmečiui.

REKLAMA

Įmonės, negavusios pinigų, negalės tiekti geriamo vandens

Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos prezidentas Bronius Miežutavičius teigia, kad geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų valymo įmonės tikrai neskriaus gyventojų, atsidūrusioje finansinėje duobėje.

„Tačiau gyventojai turi individualiai susitarti su aptarnaujančia įmone dėl mokesčių atidėjimo. Jeigu bus savavališkai nemokama ir nesilaikoma sutartyje numatytų taisyklių, gyventojams grės sutartyje numatytos sankcijos, pavyzdžiui, delspinigių skaičiavimas“, – perspėja asociacijos prezidentas.

Anot B. Miežutavičiaus, vandens tiekimo įmonės yra ypatingos svarbos, o šiuo tikrai sudėtingu laikotarpiu negali sutrikti vandens ir nuotekų valymas.

„Jeigu dabar bus visuotinis nemokėjimas, kurio įmonėms niekas finansiškai nekompensuos sutriks jų veikla. Tad tokių dalykų būti negali. Tačiau dar kartą primenu, kad gyventojams tikrai turintiems finansinių sunkumų, darysime išlygas“, – žadėjo asociacijos prezidentas.

„Vilniaus vandenys“ atstovė Jūratė Rupšienė teigia, kad įmonė mokėjimus už paslaugas atidės tiems, kas kreipsis, praneš apie savo pasikeitusią finansinę situaciją, telefonu ar elektroniniu paštu.

„Kol kas į mus kreipėsi keliolika įmonių ir 10 privačių klientų. Vidutinė šeimos, gyvenančios bute Vilniuje, sąskaita už šaltą vandenį yra 5-7 eurai per mėnesį, todėl prognozuojame, kad ilgesnių mokėjimo atidėjimo terminų nei 1-3 mėnesiai neprireiks.

Tačiau kiekvieną atvejį nagrinėsime individualiai, nes situacijos gali būti labai skirtingos. Suprantame klientus ir darysime viską, kad susitartume.

REKLAMA

Ši savaitė yra kaip tik toks piko, atsiskaitymų už paslaugas, metas ir matome, kad dauguma klientų saugiai susimoka nuotoliniu būdu. Senjorai, kurie yra įpratę mokėti gyvai mokesčių surinkimo vietose, galbūt pasitelkia į pagalbą savo jaunesnius artimuosius. Nes išties stebime beveik įprastinius atsiskaitymus“, – teigia įmonės atstovė.

Susimokėti už dujas ir elektrą privaloma laikantis sutarčių

Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacijos, kuri apima elektros ir dujų tiekimo ir paskirstymo įmones, ekspertas Rytas Staselis tvirtina, kad kol kas nėra numatyta išlygų, kurios nurašytų mokėjimus už elektrą ar dujas.

„Įmonės yra numačiusios tam tikrus atidėjimus gyventojams, kurie patiria finansinių sunkumų. Tačiau energetikos sektorius yra labai reguliuojamas. Todėl nurašyti mokėjimus gali tik valdžios sprendimai, o ne pačios įmonės.

Gyventojai privalo šiuo metu laikytis pasirašytų sutarčių ir už dujas ir elektrą susimokėti, o klientai kurie turi sunkumų turėtų tartis individualiai su įmonėmis“, – sako ekspertas.

Elektros skaitiklis

Elektros skaitiklis

Atliekų išvežimo mokesčių klausimus sprendžia savivaldybės

Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos direktorė Asta Kuckaitė teigia, kad mokesčių tvarką už šiukšlių išvežimą nustato savivaldybės.

„Tad gyventojai, kurie norėtų šį mokestį atidėti turėtų kreiptis į savo savivaldybę“, – pastebi asociacijos direktorė.

Vilniaus savivaldybės teigimu, jeigu gyventojai karantino metu patiria finansinių sunkumų ir dėl to negali laiku sumokėti rinkliavos, kviečia juos informuoti savivaldybę.

REKLAMA

„Tada galėsime individualiai įvertinti situaciją ir sudaryti susitarimus dėl skolų išdėstymo dalimis per ilgesnį laikotarpį.

Vietinę rinkliavą galima sumokėti pasirinktinai – visą metinį rinkliavos dydį sumokėti iki kovo 31 dienos arba mokėti dalimis kas ketvirtį iki ketvirčio paskutinės dienos.

Rinkliavos mokėjimo tvarka nustatyta rinkliavos nuostatuose, kuriuos patvirtino Vilniaus miesto savivaldybės taryba. Savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ negali keisti nustatytos mokėjimo tvarkos.

Tačiau atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją, karantino laikotarpiu bus laikomasi mokėjimų tolerancijos. Nebus skaičiuojami delspinigiai už karantino laikotarpį ir nevykdomi aktyvūs skolų administravimo veiksmai, t. y. skolininkai nebus perduodami skolų administravimo įmonėms“, – teigiama savivaldybės komentare.

Dėl būsto administravimo mokesčių susitarti būtina individualiai

Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis tikina, kad daugiabučių gyvenamųjų namų butų ir kitų patalpų savininkai, paskelbus karantiną neturėdami galimybės ar pajamų sumokėti mokesčius, turi galimybę individualiai kreiptis į administratorius su prašymais atidėti mokėjimus už suteiktas paslaugas. Privaloma nurodyti priežastis, dėl kurių negali būti vykdomi mokėjimai.

„Sprendimą atidėti arba neatidėti mokėjimus administratorius priima išnagrinėjęs gyventojo prašymą. Karantino sąlygomis, apribojus socialinius kontaktus su administratoriumi būtų galima susisiekti telefonu, elektroninių paštu, per elektronines administratorių platformas.

REKLAMA

Mokesčių už suteiktas paslaugas, pavyzdžiui, nemokėti įmokų už remonto darbus, mokėjimo atidėjimo terminai aptariami ir dėl jų susitariama individualiai“, – tvirtina J. Antanaitis.

Lietuvos būsto rūmų nuomone, gyventojams karantino laikotarpiu vėluojant mokėti mokesčiu už paslaugas, daugiabučių namų administratoriai turėtų svarstyti galimybę delspinigių netaikyti, jei būtų kreiptasi į juos su tokiu prašymu.

„Administratoriai stengiasi užtikrinti tinkamą paslaugų teikimą, ypač karantino ir viruso plitimo sąlygomis, o tam reikalingos apyvartinės lėšos, todėl atsiskaitymas su jais yra svarbūs“, – sako būsto rūmų prezidentas.

„Mano būstas“ atstovas Paulius Ugianskis teigia, kad įmonė šiuo sudėtingu laikotarpiu investuoja daug lėšų ir turimų resursų kovoje su koronaviruso pandemija.

„Kaip jau ir skelbėme anksčiau, visas daugiabučių namų laiptines, kurios yra užsisakiusios periodinį valymą, papildomai ir nemokamai dezinfekuojame. O tas laiptines, kuriose gyvena virusu užsikrėtę asmenys, neatlygintinai dezinfekuojame pramoniniu būdu.

Tad norėdami ir toliau prisidėti prie viruso plitimo mažinimo, o taip pat užtikrinti aukščiausią daugiabučių namų priežiūros kokybę, prašome klientų atsiskaityti už mūsų suteiktas paslaugas nurodytais terminais.

Žinoma, esame socialiai atsakingas verslas, suprantame, kad dalis mūsų klientų gali susidurti su trumpalaikėmis mokumo problemomis, todėl karantino laikotarpiu kiekvieną tokį atvejį vertinsime individualiai“, – žada įmonės atstovas.

Siūlo tartis, nelaukti, kol susikaups skola už internetą ar mobiliojo telefono ryšį

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Tinklų reguliavimo departamento direktorė Indrė Jurgelionienė sako, kad šiuo visiems laikotarpiu tiek verslas, tiek gyventojai gali susidurti su sunkumais apmokant už prekes ir teikiamas paslaugas.

REKLAMA

Ne išimtis ir elektroninių ryšių paslaugos, tokios kaip namų ar mobilusis telefono ryšys, internetas, kurios šiuo laikotarpiu tampa itin svarbios dėl galimybės palaikyti ryšį. Taip pat ryšio paslaugos užtikrina galimybę dirbti nuotoliniu būdu.

„Teisės aktai, reglamentuojantys elektroninių ryšių paslaugų teikimą, pareigos atidėti mokėjimus už paslaugas nenumato. Tačiau tai gali būti aptariama tarp paslaugų teikėjo ir paslaugų gavėjo sudaromoje paslaugų teikimo sutartyje.

Todėl vartotojams visų pirma rekomenduojame atidžiai peržiūrėti sutartinius dokumentus ir jų sąlygas dėl mokėjimo už paslaugas. Nesant sutartyse nuostatų dėl galimybės atidėti mokėjimus už paslaugas susiklosčius tam tikroms nenumatytoms aplinkybėms, šiuo atveju, šalyje paskelbus karantiną, siūlome kreiptis į savo paslaugų teikėjus. O kilusius klausimus spręsti individualiai, derybų būdu atrandant abiem pusėms geriausią situacijos sprendimą“, – pataria I. Jurgelionienė.

Anot specialistės, paslaugų teikėjai dažnu atveju bando rasti abiem pusėms tinkamą sprendimą, geranoriškai pasiūlo priimtinus variantus.

„Tačiau pats vartotojas, nelaukdamas kol susidarys skola, turėtų susisiekti su paslaugų teikėju. O tada objektyviai pagrįsti, kad susiduria su sunkumais.

Tačiau, suprantant, kad ir paslaugų teikėjams privalu vykdyti prisiimtus įsipareigojimus, karantino faktas neturėtų būti būdas piktnaudžiauti ir (ar) išvengti mokėjimų“, – teigia specialistė.

Š.tinklams
2020-03-30 08:49:53
Šilumos tinklai tai net maro metu,per tas šilčiausias dienas praėjusios savaitės,nesidrovejo pleškinti radiatorius,tai teko nuogam vaikščioti bute,tie tai kraujas iš nosies,bet savo išplėš
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ne ir ta vo ir reiklas 2020-04-01 14:27:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bulvarine spauda skundziasi kad neisgyvena, o reklamu po kiekviena pastraipa.   ATSAKYTI
lietuvis 2020-03-30 20:27:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prieš 30 metų vanduo gyventojams buvo teikiamas nemokamai (ir daugelių kitų mokesčių nebuvo), tai iš kur tuomet valstybė ėmė tą vandenį.   ATSAKYTI
Pensininkė 2020-03-30 20:01:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ką daryti pensininkams, neturintiems interneto? Vieni rėkia-tik niekur neikite iš namų, o kiti - tik nebandykite nesumokėti, tai jūs ir varote visus pensininkus iš namų
   ATSAKYTI
Mama 2020-03-30 16:32:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Absurdas Lietuvoje. Sakom Rusija neturtinga šalis! Bet net ten prezidentas Putinas įsakė visoms institucijoms griežtai neskaičiuoti delspinigių už suteiktas komunalinės paslaugas ir atleisti 3mėn visus gyventojus kurie nesugebės to padaryti.    ATSAKYTI
Kas meluoja 2020-03-30 16:31:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar praeita savaite rase,kol karantinas kas negali,tas nemoka,o dabar nauja giesme?   ATSAKYTI
Kas meluoja 2020-03-30 16:30:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar praeita savaite rase,kol karantinas kas negali,tas nemoka,o dabar nauja giesme?   ATSAKYTI
Ryta 2020-03-30 15:42:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na tai šis tas atides, bet lietuvo taip nebus, bet kad už tą atidėta laiką vistiek teks atmoketi. Nebus taip kai pas kaimynus nedirbs gaus algas ir uz viską susimokes, o lietuvo kaip visada patyčios viena ranka duoda o kita ranka skolom apkrauna.ner žodžių žmogus čia tik balsuotojas☹️☹️☹️☹️   ATSAKYTI
LT piliečiai 2020-03-30 15:23:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip gražiai valdžia kalbėjo per visas žinias, kad "Mes tai jau tikrai padėsime ir verslui, ir gyventojams!" Bet realybė visai kitokia... Štai kokius atsakymus gauni, kai "kreipiesi individualiai ir tau padės" (paprašai ne nutraukti mokėjimus, o tik šiek tiek juos atidėti, kol bus geresnė situacija):
- "Vyriausybės nutarimai dėl verslo sričių veiklos ribojimų savaime nėra laikomi nenugalimos jėgos aplinkybėmis. Taip pat primename, kad LR įstatymai numato, jog nenugalima jėga (force majeure) nelaikoma tai, kad sutarties šalis neturi reikiamų finansinių išteklių savo įsipareigojimams įvykdyti"
- "Norime pabrėžti, kad pats karantino paskelbimas nėra pagrindas sustabdyti sutarčių vykdymą."
- "Neteisinga politika būtų, jei įsiskolinimą kaupti iki reikšmingos sumos, kurios apmokėjimas būtų sunkesnis. Laukiame apmokėjimo."
ir t.t. ir panašiai...
Kitais žodžiais tariant - komunalinės ir panašių paslaugų įmonėms nusispjauti, kad tu dabar neturi pinigų sumokėti ir jos nesiruošia solidarizuotis ir padėti vieni kitiems šiuo sudėtingu laikotarpiu, o žiūri tik naudos sau.   ATSAKYTI
Liuks 2020-03-30 11:19:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Puikus biznis visoms įmonėms ir Lietuvos valdžiai ir kaip visada žmonės padaro asilais . Dėl šilumos tai debilizmas kai oras vėsus beveik nešildo kai šiltas oras tai ir pleskina   ATSAKYTI
Jeigu 2020-03-30 18:07:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nešildys, tai negaus planuotų pajamų, pvz., kaip prie - 20 laipsnių. Jeigu galėtų, tai ir liepos mėn. jie radiatorius pleškintų.
.   
Gintaras 2020-03-30 11:15:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kol dar yra nemažai dirbančių žmonių, kol gamyba vyksta- tikimės bus ir atsiskaitoma už darbą. Jei ne, tai tuomet kas žmogui lieka, jei jam įmonė skolinga? Likti skolingam už mokesčius. Viskaa čia sukasi ratu. Ir šilumos tinklai tegul neįsijaučia į uzurpatorių vaidmenį. Tyčia nei vienas mokėti neatsisakys, tuo labiau kai vis vieną teks vėliau susimokėti. Masinis nemokumas bus tada, kai bus masinis pajamų negavimas.    ATSAKYTI
Močiute 2020-03-30 10:51:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras,iš kur "Mano būstas "žino ,kur gyvena apsikrėtę asmenys ? Kaimynai nežino .   ATSAKYTI
Bedarbis. 2020-03-30 10:25:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai blamba nedirbu atleido iš darbo kaip aš sumokesiu,gal eit vokti?Patarkit žmones protingi!!!!   ATSAKYTI
Bacila 19 2020-03-30 09:57:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jei mūsų asilai nepriima kitokiu įstatymo ,tai prasiskoline lietuviai po karantino tiksliai išruks laimės ieškoti kitur, palikdami skolų kriūvas .Kentės pensininkai, nes dirbančiųjų nebebus.   ATSAKYTI
Uk 2020-03-30 09:42:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu algos nemokės, tai tada nėra ko už dyką ponams turtus krauti, arba lazdų darbdaviams duoti, kad nemoka pinigu   ATSAKYTI
Demo+kratija 2020-03-30 08:59:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Savivaldybių merai, susiprichvatizavę buvusias valstybines komunalines įmones ir tapę komunalinių paslaugu monopolių savininkais, gražino miestų visuomenes į feodalizmo - baudžiavos laikus.Ypač tai matosi energetikos ir šiukšlių - antikonstituciniuose monopoliniiuose savivaldybių valdomuose ūkiuose - akcinėse bendrovėse.   ATSAKYTI
Š.tinklams 2020-03-30 08:49:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šilumos tinklai tai net maro metu,per tas šilčiausias dienas praėjusios savaitės,nesidrovejo pleškinti radiatorius,tai teko nuogam vaikščioti bute,tie tai kraujas iš nosies,bet savo išplėš   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Saugumo priemonės Vilniaus oro uoste (nuotr. organizatorių)
Karantino metu Lietuvos oro uostuose buvo nutraukti visi reguliarūs skrydžiai. Juose leidosi ir kilo tik krovininiai lėktuvai ir keli keleivinių, kurie pargabeno užsienyje ...
Lėktuvai (nuotr. Fotodiena.lt)
Kipro valdžia patvirtino veiksmų planą dėl Larnakos ir Pafoso oro uostų atidarymo, rašo KNEWS portalas. Kipro transporto, ryšių ir viešųjų darbų ministras Yannis Karusos ...
Jau ilgą laiką netyla ginčai dėl pesticidų ir trąšų naudojimo žemės ūkyje. Juos spręsti ėmėsi Europos Komisija (EK), kuri siūlo sumažinti 50 proc. pesticidų ir 20 proc. trąšų ...
(nuotr. Andrius Ufartas/Fotobankas)
Daugybė keliautojų netolimoms kelionėms ieško pigesnių galimybių, pavyzdžiui vyksta autobusu ir perka bilietus akcijų metu. Tačiau dėl kilusios koronaviruso pandemijos ir ...
(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Karantino metu itin išaugo prekių pristatymo į namus poreikis, padidėjo ir šioje srityje dirbančių žmonių krūvis. Visgi elektroninės parduotuvės „Barbora“ darbuotojai ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų