Marius Dubnikovas. Dėl savaitgalio įvykių Lietuvoje gali brangti degalai

Pirmadienis pasižymėjo stipriai brangusia nafta. Dėl dronų atakų Saudo Arabija neteko pusės naftos gavybos pajėgumo, kas reiškia, kad pasauliui kasdieninės naftos tiekimas sumažėjo apie 5 proc. arba 5,7 mln. barelių per dieną. Mums aktualios BRENT rūšies naftos kaina šoktelėjo daugiau nei 10 proc. ir 9 val. Lietuvos laiku siekė 66,55 JAV dolerių už barelį.

Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Lietuvoje šis naftos kainos pokytis atsilieps visiems transportą vairuojantiems žmonėms. Žaliavinė nafta sudaro apie 40 proc. degalinių švieslentėse matomose kainose už degalus, todėl 10 proc. šuolis per dieną turėtų kilstelėti degalų kainas apie 4–5 proc., įvertinus mokesčių įtaką, todėl kiekvienas litras degalų, priklausomai nuo rūšies turėtų pabrangti apie 5–6 euro centus. Kaip vienos dienos pokyčiui tai nėra mažas pokytis, tačiau čia nebus pabaiga. Greičiausiai matysime nuosekliai brangstantį kurą artimiausiu metu.

Nepaisant Lietuvoje brangstančių degalų, nemažus nuostolius patirs pati Saudo Arabija. 5,7 mln. barelių per sieną netekimas reiškia 380 mln. dolerių praradimas kasdien tol, kol gavyba vėl bus atstatyta, o tai gali užtrukti net kelias savaites.

REKLAMA

Tokie nuostoliai yra išskirtiniai, kaip ir naftos kainos šuolis, nes pirmadienį prasidėjus naftos prekybai biržoje naftos šuolis sudarė beveik 20 proc. ir vėliau šiek tiek aprimo Jungtinėms Amerikos Valstijoms pareiškus, kad bus naudojami rezervuose sukaupta nafta. Bet kokiu atveju tokio naftos šuolio nebuvo nuo pat 1990 metų, kai kilo Irako ir Kuveito konfliktas. Tokie pokyčiai rodo rimtas galimas pasekmes ateityje.

Pasaulio finansų sektorius baiminasi , kad gali kilti rimtesnių karinių konfliktų regione. JAV akys dėl išpuolių prieš jos sąjungininkę Saudo Arabiją krypsta į Irano pusę, kuris turi galimybę kontroliuoti Hormūzo sąsiaurį, pro kurį kasdien plaukia naftą transportuojantys laivai.

Per Hormūzo sąsiaurį keliauja maždaug 30 proc. pasaulio naftos ir šis skaičius daug grėsmingesnis nei savaitgalį apstojusios Saudo Arabijos naftos verslovės. Kilus rimtam kariniui konfliktui šiame regione galima sulaukti daug didesnių pasekmių nei Sirijos nestabilumas, kurį stebėjome paskutiniais metais, nes tai gali įtraukti naftą eksportuojančias šalis, JAV ir netgi Izraelį į karštą konfliktą.

Tuo pat metu naftos kainos augimas darys poveikį prekių ir paslaugų kainoms. Kol kas didelės įtakos infliacijai neturėsime, nes prieš metus nafta kainavo apie 79 dolerius už barelį, tad santykinis pokytis yra netgi neigiamas, tačiau reikia suvokti, kad tai ką stebime nėra vienadienis veiksnys. Galime laukti kad naftos kaina stiprės metams baigiantis, o tai galiausiais atguls į lentynose esančiose prekių kainas.


Rašyti komentarą...
S
Siknasdraskau
2019-09-16 12:47:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geriau ir būt negali, taip reiškia reikės įsigyti tešlą automobilį arba pradėti vaikščioti pėsčiomis ar važinėti dviračiu, didesnius atstumus
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų