Iranas žada laikytis branduolinės sutarties mainais į pinigus už naftą

Iranas trečiadienį pareiškė, kad vėl visiškai laikytųsi 2015 metų daugiašalio susitarimo dėl jo branduolinės programos, jei galėtų parduoti savo naftos arba gautų 15 mlrd. dolerių (13,7 mlrd. eurų) kredito liniją, už kurią laiduotų būsimu naftos pardavimu.

Iranas (nuotr. SCANPIX)

Tačiau užsienio reikalų ministro pavaduotojas Abbasas Araghchi išreiškė abejonę, kad dėl tokio plano galėtų būti sutarta iki Irano nustatyto penktadienio termino, po kurio jis dar labiau sumažins savo įsipareigojimus pagal minimą susitarimą su pasaulio galiomis.

Susitarimas, oficialiai vadinamas Bendruoju išsamių veiksmų planu (JCPOA), atsidūrė prie žlugimo slenksčio, kai pernai iš jo vienašališkai pasitraukė Jungtinės Valstijos.

Prancūzija bando įtikinti Vašingtoną pasiūlyti Iranui tam tikrą palengvinimą dėl sankcijų, kurias JAV vėl įvedė Teheranui pasitraukusios iš JCPOA.

„Iranas... vėl visiškai laikysis JCPOA tik tuo atveju, jei galės pardavinėti savo naftą ir gauti visą naudą iš pajamų už šį pardavimą“, – sakė A. Araghchi.

„Prancūzų pasiūlymu einama ta kryptimi“, – sakė viceministras, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra IRNA.

A. Araghchi, kuris prieš kelias dienas vadovavo Prancūzijoje apsilankiusiai ekonominei delegacijai, atmetė bet kokias naujas derybas dėl JCPOA, bet sakė, kad Iranas neprieštarautų deryboms dėl to, kaip geriau įgyvendinti susitarimą.

„Grįžimas prie visiško JCPOA įgyvendinimo priklauso nuo 15 mlrd. dolerių gavimo per keturis mėnesius, antraip Irano įsipareigojimų mažinimo procesas tęsis“, – sakė jis.

Tačiau A. Araghchi pridūrė: „Nemanau, kad Europos šalys galės žengti veiksmingą žingsnį iki penktadienio,... tad mes žengsime trečią žingsnį [mažindami įsipareigojimus pagal JCPOA].“

REKLAMA

Atsakomųjų veiksmų Iranas ėmėsi reaguodamas į JAV pasitraukimą JCPOA, pagal kurį Iranui buvo sušvelnintos sankcijos mainais į jo branduolinės programos apribojimus.

Liepos mėnesį Iranas paskelbė, kad padidino savo sodrinto urano atsargas labiau nei leidžiama pagal susitarimą.

Vėliau Teheranas paskelbė viršijęs urano sodrinimo laipsnio limitą ir grasino penktadienį žengti trečią žingsnį, jei kitos susitarimo šalys neatsvers JAV sankcijų poveikio mainais į tolesnį įsipareigojimų laikymąsi.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų