Lietuva nori gerų santykių su kitomis šalimis, tačiau tai nėra tikslas, dėl kurio būtų galima aukoti tautos ir valstybės orumą. Tai akcentavo Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas, šeštadienį sakydamas kalbą iškilmingame Laisvės gynėjų dienai skirtame posėdyje.
"Gerbiamieji, mes norime gerų santykių su visomis šalimis. Tik man atrodo, kad mes neturime teisės tam norui aukoti savo tautos ir valstybės orumo. Niekur ir niekada jo aukoti neturime teisės. Taip elgtis mus įpareigoja mūsų atmintis, kasmet pažadinama sausio 13-osios", - kalbėjo Seimo pirmininkas.
Seimo pirmininkas pažymėjo, jog prieš šešiolika metų tauta nugalėjo prieš sovietų tankus, nes buvo vieninga, tuo tarpu šiuo metu tos vienybės dažnai pritrūksta.
"Ir apie pergalę mąstykime. Ją tada iškovojome todėl, kad buvome vieningi. Paskui tos vienybės, deja, dažnai pritrūkdavo. Net šiomis dienomis, artėjant sausio 13-ajai, mes vis dar ginčijamės. Kad ir dėl mūsų santykių su Rusija, dėl požiūrio į dideles nuoskaudas, kurias mažai valstybei padarė didelė valstybė", - sakė Seimo pirmininkas.
Seimo posėdyje sausio 13-osios išvakarėse kilo ginčas dėl rezoliucijos, kuria Vyriausybei buvo siūloma oficialiai kreiptis į Rusiją, kad ši atlygintų sovietų agresijos 1991-ųjų sausį aukų artimiesiems bei nukentėjusiems.
Konservatorių iniciatyvą rezoliuciją norėta įtraukti į penktadienio posėdžio darbotvarkę, tačiau parlamentarai tam pasipriešino.
Komentuodami konservatorių siūlymą, šalies vadovai suabejojo, ar dabartinė Rusijos valdžia išgirstų tokį reikalavimą.
Lietuva jau yra pateikusi Rusijai reikalavimą atlyginti per okupaciją patirtą žalą, tačiau Rusija iki šiol atsisako šiuo klausimu derėtis.
Praėjus beveik metams nuo Lietuvos valstybingumo atkūrimo paskelbimo 1990 metų kovą, 1991 metų sausio 13-osios naktį 14 žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeisti per sovietų komunistų partijos, okupacinės kariuomenės ir KGB mėginimą įvykdyti perversmą.
Nors sovietų kariškiams tuomet pavyko užimti televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių beginklių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pastato.
Paminint šių tragiškų įvykių aukų atminimą, sausio 13-oji Lietuvoje tradiciškai minima kaip Laisvės gynėjų diena.