Birželio 28 d. Europos Parlamento užsienio reikalų komitetui diskutuojant dėl NATO kuriamo priešraketinio gynybos skydo Europoje Lietuvos atstovas Vytautas Landsbergis pabrėžė, kad grėsmė kyla ne tik iš Irano, todėl tokio skydo sukūrimas yra tikrai reikalingas siekiant užtikrinti saugumą Europoje.
"Prieš diskutuodami apie Euroatlantinio saugumo ir priešraketinio gynybos skydo poreikius su Rusija, kuri turi raketų verslą su Iranu, Sirija ir Hezbollah, turėtumėme paklausti mažiausiai du klausimus: pirmas - koks yra Rusijos poreikis dislokuojant puolamąsias raketas su branduolinėmis galvutėmis Kaliningrado srityje, vieno kilometro atstumu nuo Lietuvos, tai yra Europos, sienos reguliariai rengiant karines pratybas su artimo ir vidutinio nuotolio raketomis?" - sakė Europos Parlamento narys, sakoma pranešime spaudai.
"Antrasis klausimas būtų - kokių turime žvalgybos ir strateginių įžvalgų dėl padėties nutiesus Rusijos - Vokietijos dujotiekį Baltijos jūros dugnu, kuriuo išilgai patruliuos Rusijos laivynas su įvairiomis raketomis? Taip trys ES Baltijos narės ir dalis Lenkijos pateks į dvigubą strateginę apsuptį energetine ir karine prasme," - kalbėjo V.Landsbergis.
Pasak Lietuvos atstovo, prieš gaunant šiuos atsakymus, svarstomą klausimą "Ar Europai reikia priešraketinio gynybos skydo", reikėtų patikslinti, kadangi esama dviejų skirtingų Europų. "Vienos Europos, kuri patyrė Rytų diktatūrų keliamas grėsmes, ir kitos, kuri stokoja tokios patirties. Todėl šiek tiek išmintingesnė Europa linkusi palaikyti Euroatlantinio karinio solidarumo skydo idėją, o mažiau išmintinga Europa - ne," - sakė V.Landsbergis.
Europos Parlamento narys pabrėžė, kad reikia galvoti ne tik apie ataką, bet ir apie akivaizdžią grėsmę tokią ataką surengti, kad neginamuosius dvasiškai nusilpnintų. "Kuo efektyviau šiuo klausimu šantažuojamos JAV, tuo Europa tampa mažiau silpnesnė, bet ne saugesnė", - sakė V.Landsbergis.