Nuo pirmadienio Lietuvoje gydomas 35 metų Dmitrijus Bulatovas žinomas kaip "Automaidano" judėjimo lyderis organizuojant protestus transporto priemonėmis prie Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus prabangaus būsto Kijevo pakraštyje.
(papildyta 13.01) D.Bulatovas: tai galėjo būti rusų spec. pajėgos
Ukrainos Automaidano lyderis norėjo papasakojo kas atsitiko, primename, kad tai tik antrasis jo oficialus interviu. Vyras prisipažino neskaitąs naujienų dėl sveikatos sutrikimų ir vis dar silpnai jaučiasi. Vyras sausio 22 d. sužinojo, kad valdžia ėmėsi sankcijų prieš jį, jo sąskaitos yra areštuojamos.
"Aš nuvykau prie bankomato, norėjau išsiimti pinigų. Tačiau pamačiau ten apie dešimt sportiškai atrodančių asmenų, panašių į taip vadinamus "tituškas", - pasakojo vyras.
Automaidanietį kažkas stipriu smūgiu pargriovė tiesiog viduryje gatvės, įsodino į mašiną ir ten sumušę, kažkur valandą vežė nežinoma kryptimi. "Nuo pat pirmos dienos mane mane kankino ir mušė. Kaip buvęs sportininkas, galiu pasakyti, kad mane mušė profesionalai", - teigė D. Bulatovas. Po šių kankinimų jis buvo priverstas prisipažinti "viską ką žino". Kankintojus labiausiai domino, kas finansuoja Automaidaną. D. Bulatovo klausė, ar už viską moka JAV ambasadorius. Jie taip pat domėjosi jo kelionėmis pas ministrą Viktorą Medvedčuką (Ukrainos oligarchas ir politikas). Kankinimas buvo filmuojamas.
"Į kankinimų pabaigą, jie sustiprėjo. Mane vertė prisipažinti, kad aš CŽV šnipas. Maidanas yra visas apmokėtas JAV", - pasakojo Lietuvoje gydomas D. Bulatovas.
Kankintojai žadėjo išdurti jam akį, perpjovė skruostą. D. Bulatovas kankinamas "prisipažino", kad JAV ambasadorius jam davė 50 tūkst. dolerių. "Aš pasakiau jiems viską, ką jie norėjo, kad tik manęs nebekankintų. Man atpjovė gabalą ausies, aš iš skausmo net nejutau, tačiau jie vedė man ja per veido odą. Tai buvo siaubinga". Tačiau tuo kankinimai nesibaigė, kažkurią dieną jam liepė stotis ant kelių ir jam pasakė, kad jį dabar nukryžiuos. "Aš nežinau, ar tai buvo tikri vinys, tačiau jie sakė, kad moka nukryžiuoti taip, kad nepažeistų raumenų. Mane prikalė prie durų ir daužė lazda taip skausmingai, kad aš prašiau jų mane nužudyti. Aš nebegalėjau pakęsti skausmo", - siaubingą istoriją tęsė D. Bulatovas. "Aš manau, kad tai galėjo būti rusų spec. pajėgos", - atsakydamas į klausimą, kas jo nuomone galėjo vykdyti šiuos kankinimus.
D. Bulatovą kankino norėdami sužinoti Automaidano finansavimo šaltinius
Sausio pabaigoje jis buvo dingęs šešias dienas. Vieninteliame interviu Ukrainoje jis teigė, kad pagrobėjai jam užrišo akis, jį kankino, o paskui išmetė miške.
Atvykęs į Lietuvą D. Bulatovas, kuris teigė patyręs žiaurių kankinimų, įskaitant plaštakų prikalimą bei veido supjaustymą, prašė kelių dienų ramybės, kad galėtų pailsėti.
Bulatovas pasakojo, kad jį kankino, netgi nukryžiavo. Atsakydamas žurnalistams kaip jis jaučiasi D. Bulatovas atsakė: „Man rankos... Mane nukryžiavo, va čia įkalė (rodo į skylių žymes rankose, red.) O taip... Veidą supjaustė, ausį nupjovė, ant kūno – nėra gyvos vietos. O taip viską patys matote. Gyvas ir ačiū Dievui“.
Pasak D. Bulatovo draugų, nežinomi asmenys savaitę jį kankino ir nedavė valgyti. Sergejus Poriakovas, taip pat vienas iš Automaidano lyderių ir nukentėjusiojo draugas, pažymėjo, kad nusikaltėliai norėjo išgauti iš jo informaciją, kas finansuoja judėjimą.
D. Bulatovo kankinimai meta šešėlį ant V. Janukovyčiaus
Pranešimai apie D.Bulatovo kankinimą sukėlė didžiulį prezidento V.Janukovyčiaus kritikų ir tarptautinės bendruomenės nepasitenkinimą. Ukrainos valdžią jį patį apkaltino neramumų kurstymu, tačiau po diplomatinio spaudimo galiausiai išleido iš šalies.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija teigia, kad vyro būklė kelia įtarimų dėl galimo kankinimo ir žiauraus elgesio, kuriuos reikia ištirti.
„Aš tęsiu pradėtą kovą, toliau eisiu į priekį ir sieksiu demokratijos Ukrainoje. Aš nesitrauksiu“, – teigė D. Bulatovas pareiškime, kurį išplatino Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė.
Lietuva šiuo metu gydo tris per protestus sužeistus Ukrainos aktyvistus, o pagalbą iš viso planuoja suteikti iki 10 nukentėjusiųjų. Jų gydymui ir reabilitacijai Vyriausybė skyrė 150 tūkst. litų.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.