Ugnikalnio viduje Rusijoje rastas naujas mineralas

Pačiuose Rusijos rytuose, Kamčiatkos pusiasalyje esančio Tolbačiko ugnikalnio viršūnėje, Sankt Peterburgo universiteto mokslininkai atrado keistą naują mineralą. Mineralas, pavadintas petrovitu, buvo aprašytas žurnale „Mineralogical Magazine“.

Mėlynas mineralas buvo rastas daugiau kaip prieš du dešimtmečius, tačiau tik neseniai atlikta mineralo struktūros analizė atskleidė, kad jo atomai yra išsidėstę neįprasta tvarka. Petrovitas yra sudarytas iš deguonies, kalcio, natrio, sieros ir vario. Jo cheminė formulė – Na10CaCu2(SO4)8.

„Vario atomas petrovito kristalinėje sandaroje turi neįprastą ir labai retą septynių deguonies atomų išdėstymą. Toks jų išsidėstymas yra būdingas tik porai junginių, taip pat ir saranchinaitui, kuris buvo aptiktas mūsų kolegų iš Sankt Peterburgo universiteto – komandos, vadovaujamos profesoriaus Olego Siidros“, – sakė projekto vadovas Stanislavas Filatovas.

Mineralas, vertas tyrinėjimo

Saranchinaitas turi ir kitų panašumų su petrovitu. Saranchinaitas taip pat buvo atrastas Tolbačike, taigi tyrėjai spėja, kad petrovitas susiformuoja po reakcijos tarp saranchinaito, kalcio sulfato ir natrio sulfato.

Komanda pabrėžia, kad šiuo metu pasiūlytas kristalo susidarymo mechanizmas tėra hipotezė, tačiau ją verta patyrinėti. Supratus, kaip tokie mineralai susiformuoja, šią medžiagą būtų galima panaudoti įvairiais būdais.

Kristalo sandara yra porėta, todėl natrio atomai gali laisvai judėti po tuščią erdvę. Dėl šios savybės, ši medžiaga būtų tobulas katodas natrio jonų baterijose. Deja, ši medžiaga turi savų trūkumų, bet nežymiai pakeičiant jos sudėtį, ji gali būti naudinga.

„Dabar didžiausia jo pritaikymo problema yra minerale esantis nedidelis kiekis elektros laidininko – vario. Tai galima išspręsti laboratorijoje sukuriant naują junginį, kurio sudėtis būtų kitokia, bet struktūra tokia pat, kaip petrovito“, – sakė S. Filatovas.

Tolbačiko ugnikalnis nenustoja stebinti mokslininkų. Čia buvo atrasta daugiau nei 130 mineralų, tarp jų ir alarsitas ir tolbačitas.

Šioje vietovėje yra du ugnikalniai: Plokščiasis Tobalčikas ir Smailusis Tobalčikas, kurių aukštis yra atitinkamai 3,085 m ir 3,682 m. 1975-aisiais čia įvyko didelis išsiveržimas, o kiek mažesnis tęsėsi nuo 2012 m. lapkričio mėnesio iki 2013 m. gruodžio. Po paskutiniojo išsiveržimo čia susiformavo keletas lavos urvų.


Rašyti komentarą...
B
Brjedi
2021-02-27 19:56:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rado vis tik paieškoti Lietuvoje irgi rastu
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų