Tyrėjai: rusiškos vakcinos nuo koronaviruso „Sputnik V“ veiksmingumas – 91,6 procentų papildyta: 18.27 val.

Rusijoje sukurtos vakcinos nuo COVID-19  „Sputnik V“ veiksmingumas siekia 91,6 procento, rodo ketvirtadienį žurnale „The Lancet“ paskelbtos išvados, anot nepriklausomų ekspertų, sklaidančios nerimą dėl Maskvos masiniam skiepijimui jau naudojamos vakcinos kūrimo nepakankamo skaidrumo. 

Vakciną nuo koronaviruso „Sputnik V“, pavadintą pagal Sovietų Sąjungos paleistą pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą, Rusija patvirtino likus keliems mėnesiams iki paskutinio klinikinių bandymų etapo pabaigos, todėl sulaukė gana skeptiško kai kurių ekspertų įvertinimo.

Tačiau trečiojo klinikinių tyrimų etapo su 20 tūkst. savanorių naujausi duomenys rodo, kad suleidus dvi vakcinos dozes jos veiksmingumas siekia daugiau nei 90 procentų.

„Sputnik V“ vakcinos kūrėjai buvo kritikuojami dėl netinkamo skubėjimo, bandymo nukirsti kampus ir skaidrumo trūkumo“, – sakoma žurnale publikuotame nepriklausomame komentare, kurį parašė Redingo universiteto virusologas Ianas Jonesas ir Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos profesorė Polly Roy.

„Tačiau čia paskelbti rezultatai yra aiškūs, pademonstruotas mokslinis vakcinavimo principas, o tai reiškia, kad į kovą už COVID-19 atvejų mažinimą gali stoti dar viena vakcina“, – rašoma komentare. 

Remiantis paskelbtais rezultatais, „Sputnik V“ yra viena veiksmingiausių vakcinų nuo pandeminio koronaviruso. Jos, „Pfizer/BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinų veiksmingumas viršija 90 procentų.

Rusija pradėjo masinį gyventojų nuo 18 metų skiepijimą „Sputnik V“, nesulaukusi trečiojo klinikinių tyrimų etapo rezultatų.

Rusišką vakciną jau registravo kelios pasaulio valstybės, tarp jų Baltarusija, Venesuela, Bolivija ir Alžyras, skelbia prie preparato kūrimo prisidėjęs Rusijos tiesioginių investicijų fondas (RDIF). 

Sausio mėnesį, Rusijai pranešus, kad sieks registruoti savo vakciną ir Europos Sąjungoje, Vokietijos kanclerė Angela Merkel pranešė, kad Vokietija pasiūlė Rusijai savo pagalbą kuriant „Sputnik V“. 

REKLAMA

„Visuotinis atsakas“

Tyrime dalyvavę 14 964 vakcinos grupės savanoriai gavo po dvi vakcinos dozes su 21 dienos pertrauka, o kitos grupės 4 902 tyrimo dalyviams buvo dukart suleistas placebas.

Visiems tyrimo dalyviams COVID-19 testai buvo atliekami prieš pradedant skiepijimą, po pirmosios skiepo dozės ir po antrosios dozės, jeigu savanoriams pasireikšdavo kokių nors koronavirusinės infekcijos simptomų.

Suleidus antrąją dozę, vakcinos grupėje buvo patvirtinta 16 simptominių COVID-19 atvejų, o placebo grupėje tokių atvejų buvo 62, todėl vakcinos veiksmingumas buvo įvertintas 91,6 procento.

Tačiau, pasak autorių, vakcinos veiksmingumas buvo vertinamas tik skaičiuojant simptominius užsikrėtimo atvejus, todėl reikėtų atlikti daugiau tyrimų siekiant įvertinti vakcinos veiksmingumą, nepasireiškiant užsikrėtimo simptomams.

Taip pat priduriama, kad tyrime dalyvavusių savanorių stebėjimas truko maždaug 48 dienas po pirmosios injekcijos dozės, todėl vakcinos užtikrinamos apsaugos nuo COVID- 19 laikas lieka neištirtas. Vakcinos bandymai vyksta toliau, į juos planuojama įtraukti iš viso 40 tūkst. žmonių.

„Sputnik V“ sukurta naudojant du skirtingus nesireplikuojančius žmogaus adenoviruso vektorius vakcinai įterpti.

Pasak vakcinos kūrėjų, dviejų skirtingų adenoviruso vektorių panaudojimas sumažina riziką, kad organizmo imuninė sistema išsiugdys atsparumą pirminiam vektoriui, o tai gali padėti sukurti stipresnį imuninį atsaką.

Pasak Redingo universiteto biomedicininių technologijų docento Aleksandro Edwardso, tyrimas gali padėti įrodyti šią imuninio atsako teoriją. 

„Pandemija reiškia „visi“ [žmonės] – vienintelis būdas išspręsti šią pasaulinę problemą yra visuotinis atsakas – dalijimasis duomenimis, mokslu, technologijomis ir vaistais“, – sakė jis.

Vakcinos „Sputnik V“ privalumas – kad ji gali būti laikoma įprastuose šaldytuvuose ir kad jos saugojimui nereikia ypatingai žemos temperatūros, kitaip nei kai kurioms kitoms vakcinoms.


Rašyti komentarą...
A
Ale va
2021-02-02 21:33:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vargu ar kas nors šiuo metu žino kuri vakcina nuo COVID -19 yra efektyviausia ir turinti mažiausiai šalutinio poveiki .Laikas parodys. Kyšo ilgos politikos ir pelno ausys...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų