Tyrėjai atpažino paslaptingą Sovietų Sąjungos laikų biologinį ginklą

Rusijos Jekaterinburgo miestas turi tamsią istoriją. 1918 m. paskutinįjį carą ir jo šeimą sušaudė bolševikų sukilėliai, galiausiai užvaldę šalį. 1991 m. Rusijos prezidentas šį miestą pasirinko kaip atsarginę sostinę tuo atveju, jei Maskvoje būtų pavykęs valstybinis perversmas.

Kaip rašė „Ars Technica“, 1979 m. miestas buvo ir didelio juodligės protrūkio vieta. Dėl avarijos iš metropolyje paslėptų biologinių ginklų patalpų, tada vadinamų Sverdlovsku, iškilo mirtinas kamuolys.

Dabar, kruopščiai išanalizavę keletą gerai išsilaikiusių bakterijų sporų, rastų toje vietoje, mokslininkai pagaliau iššifravo visą išsiliejusio Bacillus anthracis genomą. Rašydama žurnale „mBio“, komanda, vadovaujama Šiaurės Arizonos universiteto, praneša, kad šią informaciją panaudojo tiksliai juodligės atmainai nustatyti – ir tai nebuvo tai, ką jie tikėjosi rasti.

Žvalgybos agentūros anksčiau tvirtino, kad sovietai kūrė vakcinoms atsparias juodligės atmainas, kurios būtų naudojamos biologinės atakos metu. Tačiau panašu, kad iš vadinamosios 19-osios teritorijos („Compound 19“) išsiskyrusi ligos atmaina sutampa su gamtoje randamu tipu ir neparodo jokių genetinės manipuliacijos ženklų.

Tačiau, anot tyrėjų, manoma, kad ši atmaina atspindi „pirminių ląstelių atsargą“ – pavojingos, mirtinos juodligės resursus, kuriuos vėliau galima išskirti ir jais manipuliuoti eksperimentuojant.

Nerimą kelia tai, kad yra didelė tikimybė, jog ši atmaina buvo tiriama ir kitur visame pasaulyje. Tačiau šio tyrimo dėka tai bus galima susekti.

„Ši genominė tapatybė dabar gali būti naudojama šios ginkluotės medžiagos kriminalistiniam stebėjimui pasauliniu mastu ir būsimiems juodligės tyrimams“, – pažymi tyrėjai savo darbe, rašo iflscience.com.

Manoma, kad sugedęs oro filtras išpumpavo sporas į vietinę aplinką, kur jos buvo nešamos pavėjui. Jei jie būtų papūtę link miesto centro, tuo metu būtų mirę dar tūkstančiai žmonių. Tada įkvėpę sporas mirė 66 žmonės.

Kadangi nelaimė buvo rimtas biologinių ginklų konvencijos pažeidimas, valstybės pareigūnai greitai ėmėsi ją slėpti. Užsikrėtusiųjų medicininiai įrašai buvo išvalyti, o atstovai spaudai apkaltino blogą maistą, įsigytą juodojoje rinkoje.

REKLAMA

Keista, tačiau Rusijos juodligės istorija tuo nesibaigė. Šių metų pradžioje didelės mirtinų bakterijų atsargos, kurios 75 metus tūnojo po amžinuoju įšalu, ištrūko į Sibiro dykumą.

Jos buvo užkonservuotos seniai mirusių elnių gaišenose, tačiau greitai šylantis regionas sugebėjo atitirpinti šias talpyklas, todėl užkratas ėmė plisti iš naujo. Dėl to žuvo daugybė klajojančių vietinių gyventojų, o dar daugiau žmonių evakuoti.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų