Sukurti patys balčiausi dažai – juos naudojant galima kovoti su klimato atšilimu

Mokslininkai paskelbė sukūrę ultra-baltus dažus, kurie dėl savo įspūdingos savybės atspindėti šviesą gali būti naudojami paviršių ir negi pastatų vėsinimui. Ši inovacija turėjo potencialo tapti priemone kovoti su globaliniu atšilimu. Dabar jie sukūrė dar baltesnius dažus.

Ultra-balti dažai yra laikomi „vantablack“ dažų, sugeriančių 99,9 proc. šviesos, priešingybe. Ultra-balti dažai atspindi tiek daug šviesos, kad jais nudažytas paviršius tampa vėsesnis už jį supančią aplinką.

Spalio mėnesį pristatytų dažų pagrindas buvo kalcio karbonatas – mineralas, sudarantis kreidą. Ši medžiaga atspindi maždaug 95,5 proc. šviesos. Tai reiškia, kad mažiau nei 5 proc. ją apšviečiančių saulės spindulių yra sugeriami kaip šiluma.

Naujieji dažai, aprašyti žurnale „ACS Applied Materials & Interfaces“, yra sukurti naudojant bario sulfatą, kurio galima rasti popieriuje ir kosmetikoje. Komandos skaičiavimais, naujieji dažai atspindi 98,1 proc. saulės šviesos, taigi jie sugeria tik 1,9 proc. šilumos.

„Atlikome eksperimentą, kuris parodė, kad naujųjų dažų vėsinimo galia yra dvigubai stipresnė už senesniųjų“, – „IFLScience“ teigė pagrindinis tyrimo autorius, Purdue universiteto profesorius Xiulinas Ruanas.

Bandymai parodė, kad vidurdienį, kai saulės šviesa būna pati stipriausia, naujaisiais dažais padengti paviršiai buvo 4,4℃ vėsesni, nei juos supanti aplinka. Naktį paviršių temperatūra buvo 10,5℃ mažesnė už aplinką.

Ypatinga medžiagos vėsinimo savybė gali padėti kovoti su globaliniu atšilimu. Vietoje oro kondicionierių, pastatų vėsinimui galėtų būti naudojami šie dažai.

„Įprasti oro kondicionieriai naudoja energiją, kuri yra gaunama deginant iškastinį kurą. Pernešant šiltą orą iš namo vidaus į jo išorę, kondicionieriai paverčia elektrą į šilumą, o tai dar labiau šildo aplinką ir žemę, o svarbiausia – blogina klimato situaciją, – „IFLScience“ aiškino profesorius X. Ruanas. – Mūsų dažams nereikia jokios energijos, ir jie atspindi visą šią šilumą atgal į kosmosą, taip atvėsindami žemę. Remiantis sukurtu modeliu, mūsų dažais nudažius 0,5–1 proc. Žemės paviršiaus (stogų, kelių, mašinų, nenaudojamos žemės ir pan.), būtų įmanoma sustabdyti šilimą.“

REKLAMA

Ir nors baltai nudažyti tokį mūsų planetos paviršiaus plotą gali būti labai sunku, šių dažų naudojimas ant žmogaus sukurtų struktūrų galėtų turėti milžinišką poveikį. Komanda parodė, kad bario sulfato dažai puikiai išsilaiko lauko sąlygomis ir yra suderinami su standartiniais komercinių dažų gamybos procesais.

Dažų formulė buvo užpatentuota. Jeigu šie dažai atsiras prekyboje, jie galėtų tapti paprastu sprendimu globalinio atšilimo problemai mažinti.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2021-05-03 10:16:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Parasyk ant s*do , kad padeda kovoti su klimato atsilimu ir pardavinek debilams.
Atsakyti
0

S
S
2021-05-03 21:22:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nudažyti pasaulį...tie balti paviršiai labai akins ir galbūt vargins
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų