Sergate sloga? Gali būti, kad tai apsaugo nuo koronaviruso

Škotų mokslininkai nustatė, kad rinovirusai – vieni iš pagrindinių peršalimo sukėlėjų – geba neutralizuoti COVID-19 ir apsaugoti žmogaus organizmą nuo koronaviruso. Mokslininkai pažymi, kad tai nėra tas pats, kas įgytas imunitetas, tačiau tam tikrą laikotarpį, kol rinovirusai yra žmogaus organizme, jis tampa atsparesnis pandemiją sukėlusiam „kovidui“.

Nosies, gerklės ir plaučių ląsteles siūloma įsivaizduoti kaip eilę namų. Kai tik virusas patenka į šių namų vidų, jis gali palikti duris praviras, kad įleistų kitus virusus, o gali užsidaryti po savęs ir mėgautis vienatve. Pavyzdžiui, būtent taip elgiasi gripo virusas, vienas iš egoistiškiausių ir labiausiai paplitusių virusų pasaulyje.

Glazgo universiteto mokslininkai mano, kad rinovirusas, kuris sukelia paprasčiausią slogą, gali apsaugoti žmogaus organizmą nuo užsikrėtimo koronavirusu. Kalbama ne apie nuolatinį imunitetą, tačiau apie konkretų laikotarpį, kuomet rinovirusas yra žmogaus organizmo ląstelėse.

Mokslininkai atliko tyrimą su žmonių kvėpavimo takų gleivinės ląstelių kopijomis, užkrėtę jas vienu metu koronavirusu ir rinovirusu. Paaiškėjo, kad į organizmą patekus abiem virusams, rinovirusas „ima viršų“ ir neleidžia naujajam koronavirusui patekti į ląsteles. Tyrimas netgi parodė, kad taip vyksta visais tirtais atvejais: jeigu koronavirusas patenka į organizmą 24 valandomis anksčiau už SARS-CoV-2; jeigu abu virusai patenka į ląsteles vienu metu; ir jeigu koronavirusas patenka į ląsteles 24 valandomis anksčiau už rinovirusą.

„Taip išeina, kad rinovirusas užgožia koronavirusą, o įprastų peršalimo ligų sezonu susirgusiųjų koronavirusu bus gerokai mažiau“, – BBC cituojamas gydytojas Pablo Murcia.

Tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, kad į organizmą patekęs rinovirusas aktyvuoja imuninį organizmo atsaką, kuris neleidžia koronavirusui plisti.

REKLAMA

Dėl nusilpusio imuniteto gali smogti anksčiau nepastebėti virusai

Panašūs atvejai buvo užfiksuoti ir anksčiau. Pavyzdžiui, rinovirusų protrūkis 2009-aisiais Europoje galėjo prisidėti prie kiaulių gripo pandemijos suvaldymo kai kuriose žemyno dalyse.

Tačiau mokslininkai perspėja, kad nereiktų pernelyg džiūgauti – žmogus gali lengvai užsikrėsti koronavirusu jau po to, kai peršalimas praeis ir rinovirusas paliks organizmą.

Gydytojo P. Murcia teigimu, higienos normų laikymasis ir virusų tarpusavio sąveika gali gerokai sumažinti sergamumą koronavirusu, tačiau maksimalų efektą gali suteikti tik vakcinacija.

BBC kalbinti mokslininkai sutinka, kad gerokai labiau užkrečiami rinovirusai gali prisidėti prie koronaviruso slopinimo, tačiau kol kas nėra aišku, kaip pandemija vystysis artimiausių „peršalimo sezonų“ metu.

Tikėtina, kad koronavirusas niekur nedings, tačiau kitos infekcijos, kurios pastaruoju metu faktiškai neplinta dėl visame pasaulyje įvestų ribojimo priemonių, ne tik sugrįš, bet dar ir su stipresniu efektu žmonėms, kurie prasėdėjo visus metus faktiškai ne socialinių kontaktų ir tuo nusilpninto imuniteto.

Pasaulis 2021-aisiais susidurs su precedento neturinčia humanitarine krize. Šalims visą dėmesį koncentravus į kova su Covid-19 pandemiją, valstybės, kuriose vystosi konfliktai ir kurios susiduria su didelėmis krizėmis, yra priverstos verstis pačios – labiausiai pažeidžiami žmonės Žemėje už tai moka didžiulę kainą, perspėja Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) atstovai.


Rašyti komentarą...
D
Diedukas
2021-03-26 14:34:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mano kelnėse ir kartais būna sloga, kai kaimynė nesutinka, negi ir čia korona jau uzpuale?
Atsakyti
-4

G
Geicas
2021-03-26 14:53:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Per gripą slogos nebuva gal jaunimui puskit migla man kožna diena byrka slogo gal jau bybkoronis
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų