Tarptautinė teisių gynimo organizacija "Freedom House" savo naujame metiniame pranešime "Apie laisvės būklę pasaulyje" pagal pilietinių laisvių lygį Rusiją prilygino stalinistinei Šiaurės Korėjai, remdamasi laikraščiu "Kommersant", rašo naujienų svetainė "NEWSru.com".
JAV vyriausybės finansuojamų teisių gynėjų nuomone, 2006 metais Rusija buvo dar mažiau laisva šalis. Be Šiaurės Korėjos, tokio įvertinimo dar susilaukė komunistinė Kuba ir autoritarinė Libija, rašo "Kommersant".
Vašingtone įsikūrusios "Freedom House" pranešime visos šalys suskirstytos į tris grupes: laisvas, iš dalies laisvas ir nelaisvas. Rusija dar labiau sustiprino savo padėtį trečiojoje grupėje, kurioje ji yra nuo 2004 metų.
Politinės laisvės Rusijoje buvo įvertintos 6 balais, o už pilietines laisves Rusija pirmą kartą nuo dalyvavimo vertinime gavo mažiausią įvertinimą - 7 balus (laisvomis pripažįstamos šalys, gavusios nuo 1 iki 2,5 balo įvertinimą).
Tad pagal politinių laisvių lygį Rusija atsidūrė vienoje gretoje su Angola, Gabonu ir Pakistanu. O pilietinių laisvių lygis Rusijoje, "Freedom House" nuomone, toks pats kaip Kuboje, Libijoje ir Šiaurės Korėjoje.
"Freedom House" pranešime sakoma, kad Rusijoje "vis labiau nuošalėje atsiduria nepriklausomos žiniasklaidos priemonės ir opozicijos atstovai", apribojama opozicinių partijų veikla ir daromas spaudimas nekomercinėms organizacijoms.
Be to, dokumente pažymima, kad plinta ksenofobijos nuotaikos ir "piliečiai skatinami neapkęsti kitų tautybių atstovų, pirmiausia gruzinų".
Atskirai kalbama ir apie kol kas neišaiškintą laikraščio "Novaja gazeta" apžvalgininkės Anos Politkovskajos nužudymą.
"Autoritarinis režimas Rusijoje gali būti pavyzdys kitoms posovietinėms valstybėms", - mano šio pranešimo autoriai.
Per pranešimo pristatymą kalbėjo buvęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėjas, Katono (Cato) instituto Vašingtone vyresnysis mokslinis bendradarbis Andrejus Ilarionovas. Jis mano, kad "buvusios SSRS zona" pripažinta politiniu požiūriu pačiu nestabiliausiu pasaulio regionu.
A.Ilarionovas pareiškė, kad "Rusija eksportuoja nelaisvę į visą pasaulį, plėtodama dvišalius santykius su autoritariniais ir diktatoriniais režimais. Dedamos pastangos įkurti naują autoritarinių režimų ir diktatūrų internacionalą".
"Freedom House" - tai beveik prieš 60 metų amerikiečių, susirūpinusių dėl grėsmių demokratijai, įsteigta organizacija. Politinių ir pilietinių teisių būklės tyrimus "Freedom House" atlieka nuo 1978 metų.
Ją finansuoja JAV tarptautinės plėtros agentūra ir JAV valstybės departamento Demokratijos, žmogaus teisių ir darbo biuras.
"Freedom House" vertina valdžios elgesį visame pasaulyje pagal du kriterijus. Pirmasis - politinės teisės, galimybė laisvai dalyvauti renkant lyderius ir rengiant svarbius visuomenei sprendimus (nebūtinai kaip tai būna Vakarų demokratinėse šalyse).
Antrasis kriterijus - pilietinės laisvės: "laisvė plėtoti nuomones, institutus ir asmeninę autonomiją", praktiškai reiškianti žiniasklaidos priemonių laisvę ir patikimą tautinių mažumų teisių gynimą. Kiekvienas šių kriterijų vertinamas pagal skalę nuo 1 (daugiausia) iki 7 (mažiausia).