Protesto akcijos Rusijoje organizatoriai: Putinui galutinai nučiuožė stogas Rusijoje prasidėjo Navalno sąjungininkų medžioklė

Trečiadienio vakarą visoje Rusijoje vyksta, tikėtina, paskutinės Aleksejaus Navalno protesto akcijos iki jų pripažinimo ekstremistais. Prieš protestų pradžią opozicijos lyderiams teko rinktis: išvykimas į užsienį arba maksimalus atsiribojimas nuo viešos politinės veiklos. Tačiau ir tai nepadėjo, mat visoje Rusijoje prasidėjo masinis visuomenės veikėjų, žurnalistų sulaikymas.

Dauguma Navalno komandos lyderių – jau užsienyje

A. Navalno štabo vadovai Leonidas Volkovas ir Ivanas Ždanovas skubiai suorganizavo mitingą kalinamo A. Navalno palaikymui po to, kai šiam suprastėjo sveikata, rašoma BBC.

Balandžio 21-ąją visoje Rusijoje prasidėjo masinės eitynės A. Navalno palaikymui. Daugelyje šiaurinių ir rytinių didžiųjų miestų tokia eisena jau įvyko, o Maskvoje ir Sankt Peterburge nuo 18 val. gatvėse tikimasi išvysti šimtų tūkstančių žmonių.

L. Volkovas „Current Time“ pasakojo, kad panašios įvykių eigos ir valdžios reakcijos į Rusiją grįžus A. Navalnui tikėtasi, tačiau Kremliaus savivalė vis tiek stebina. „Putinas parodė, kad jis nejaučia jokių ribų, jokių raudonių vėliavėlių nemato, kad jam paprasčiausiai nučiuožė stogas“, – aiškino jis, pridūręs, kad kartu su tarptautiniu spaudimu ir organizuojamomis protesto akcijomis bandoma tas vėliavėles kažkaip išdėlioti.

Pats L. Volkovas į Europą išvyko dar 2019-aisiais dėl jam iškeltos baudžiamosios bylos Rusijoje. Marija Pevčich daugelį metų dirbo FBK, pati gyvendama Londone.

Pastarosiomis savaitėmis į užsienį išvyko FBK direktorius Ivanas Ždanovas, tyrėjas Georgijus Alburovas, „YouTube“ laidos vedėjas Vladimiras Milovas.

Iš žymių A. Navalno sąjungininkų, be teisininkės Liubov Sobol ir namų arešte atsidūrusius Kiros Jarmyš bei paties A. Navalno, kuris atsidūręs kalėjime paskelbė bado streiką, Rusijoje neliko.

Pripažinus ekstremistais – faktinis sunaikinimas

Tiesa, valdžia daro viską, kad protestuojančių būtų kuo mažiau: jau iš vakaro buvo statomos užkardos, sutelkiamos jėgos struktūrų pajėgos, vandens patrankos ir kita technika, o jau balandžio 21-ąją prasidėjo masiniai aktyvesnių protesto akcijų dalyvių sulaikymai, daugeliui jų protestas baigėsi dar net neprasidėjęs. Pavyzdžiui, A. Navalno komandos narė Liubov Sobol buvo sulaikyta šios dienos rytą važiuodama taksi.

REKLAMA

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad A. Navalno kovos su korupcija fondas (FBK) gali netrukus jau būti pripažintas „ekstremistiniu“. Maskvos prokuratūra kreipėsi į teismą su ieškiniu, argumentuodama tuo, kad FBK užsiima antivalstybine veikla.

Jeigu teismo sprendimas bus priimtas ne FBK labui, o tuo beveik niekas neabejoja, tai gresia visišku politinės ir visuomeninės veiklos įšaldymu. Maža to, visiems „ekstremistinės organizacijos“ nariams gresia baudžiamoji atsakomybė vien už darbą joje ar viename iš regioninių štabų. Rizikuoja į kalėjimą patekti net savanoriai, prisidedantys prie štabų veiklos ar asmenys, kurie aukos A. Navalno sukurtoms organizacijoms lėšas.

Sulaikymų banga prasidėjo metų pradžioje

Būsimas FBK pripažinimas ekstremistine organizacija – paskutinis ir radikaliausias daugiametės valdžios kovos su A. Navalno organizuojamomis veiklomis žingsnis.

Viso FBK turi 37 štabus regionuose – jų darbuotojai ir iki prokuratūros ieškinio susidūrė su nuolatiniu, kartais net ir fizinėmis valdžios susidorojimo apraiškomis.

Tačiau po A. Navalno sugrįžimo ir protesto akcijų šių metų sausį valdžios spaudimas sustiprėjo: policija reguliariai sulaiko štabų darbuotojus. Juos sodina porai parų arba skiria namų areštą ir tampo po teismus su baudžiamuoju kodeksu paremtomis bylomis.

Dalies didžiųjų miestų štabų vadai jau nuo sausio mėnesio yra arba teisti už protesto akcijas lygtine tvarka, arba iki šiol laikomi namų arešte.

Tarp regionų koordinatorių yra tokių, kuriems, kaip ir A. Navalno struktūrų vadovams, teko skubos tvarka palikti Rusiją.

Opozicija – apsiaustyje

Pastarosiomis dienomis spaudimas dar labiau išaugo: vien per praėjusią savaitę štabuose buvo atliktos keturios kratos, du štabai sulaukė vandalų išpuolių, Sankt Peterburgo štabo vadovą suėmė 10 parų, du Machačkalos štabo darbuotojai tiesiog dingo – vėliau atsirado policijos nuovadoje.

Netrukus po pranešimo apie „neeilinį mitingą“ štabai faktiškai užsidarė nuo išorinio pasaulio. Daugelis koordinatorių buvo nepasiekiami žiniasklaidai, kai kurie net deaktyvavo savo socialinių tinklų paskyras. Taip bandyta išvengti nepageidaujamo teisėsaugos dėmesio iki prasidedant akcijai. Tačiau protesto dieną vis tiek pasipylė opozicijos atstovų sulaikymo operacija „Perechvat“ (liet. „Perėmimas“). Viena iš ryškiausių sulaikytų figūrų – A. Navalno štabo narė, teisininkė Liubov Sobol buvo sulaikyta trečiadienio rytą važiuojanti taksi automobiliu.

Naujausiais duomenimis, vien per šią dieną, didžiuosiuose miestuose dar neprasidėjus eitynėms, buvo sulaikyta daugiau nei 100 žmonių, praneša „Telegram“ naujienų kanalas „Podjom“.


Rašyti komentarą...
T
Tu teisus
2021-04-21 19:25:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žinoma! Tai ne pats putinas davė sau leidimą būti prezidentu iki gyvenimo pabaigos! Tai paprasti rusijos žmonės keliais ėjo ir prašė putino tapti caru!
Atsakyti
-5

?
?
2021-04-21 18:31:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai gal iš Putino visi mokosi?
Atsakyti
-4

P
Parodija
2021-04-24 07:19:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jus matete sito veikejo kalba suvaziavime? Atrode labai prastai, kosejo ir krenkste, kalbejo tyliai ir neisraiskingai. Panasu, kad jis jau tapo Breznevu nr1. Anas buvo Breznevu nr2.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (28)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų