Katalikiškos Portugalijos gyventojai sekmadienį dalyvauja antrame per mažiau nei dešimtmetį referendume dėl abortus įteisinančio įstatymo, kuris šiandien yra vienas griežčiausių Europoje, o visuomenės nuomonių apklausos yra palankios reformai.
Penktadienį šalies laikraščiuose paskelbti penkių apklausų rezultatai rodo, kad nuo 52 iki 62 proc. rinkėjų pritaria vyriausybės siūlymui legalizuoti abortą visoms moterims iki dešimties savaičių nėštumo.
Tačiau apžvalgininkai mano, kad 45 proc. rinkėjų gali neateiti balsuoti, todėl referendumo rezultatus sunku prognozuoti.
Kad rezultatai būtų pripažinti galiojančiais, balsuoti turi daugiau kaip pusė 8,7 mln. balso teisę turinčių Portugalijos gyventojų.
Nacionalinė meteorologijos tarnyba referendumo dieną prognozuoja lietų visoje šalyje, o tai gali neigiamai įtakoti rinkėjų aktyvumą.
Jeigu rinkėjų aktyvumas bus per mažas, kad rezultatai būtų pripažinti galiojančiais, bet dauguma atėjusiųjų balsuoti pasisakys už reformą, socialistų vadovaujama vyriausybė žada pasinaudoti turima dauguma parlamente ir pakeisti abortų įstatymą.
Dabar šioje Romos katalikų dominuojamoje šalyje abortai leidžiami iki dvylikos savaičių nėštumo tik išžaginimo, vaisiaus apsigimimo atveju arba jeigu dėl to kyla pavojus moters sveikatai.
Tarp 27 Europos Sąjungos (ES) valstybių tik Airija, Malta ir Lenkija turi tokius pat griežtus arba dar griežtesnius aborto įstatymus.
Rinkimų apylinkės darbą pradėjo 8 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku ir baigs 19 val. (21 val. Lietuvos laiku), o pirmieji rinkėjų apklausų rezultatai per televiziją bus paskelbti maždaug dar po valandos.
Ministras pirmininkas socialistas Jose Socrates (Žozė Sokratesas) paragino rinkėjus palaikyti pokyčius ir padaryti galą "nacionalinei gėdai" - nelegaliems abortams.
"Portugalija turi pasirinkti ar ji ir toliau nori būti tarp pačių konservatyviausių šalių, ar ji tampa moderni ir stoja greta labiausiai išsivysčiusių valstybių", - pareiškė jis.
1998 metais vykusiame referendume 51 proc. rinkėjų prieš 49 proc. parėmė egzistuojantį abortų įstatymą, bet rezultatai buvo paskelbti negaliojančiais, kadangti septyni iš 10 rinkėjų nedalyvavo balsavime.
Įtakinga šalyje Katalikų bažnyčia priešinasi įstatymo pakeitimams ir tvirtina, kad vyriausybė turėti labiau stengtis padėti moterims auginti vaikus, o ne lengvinti apribojimus abortams.
Virš 90 proc. Portugalijos gyventojų laiko save katalikais.
Tačiau keli pastaraisiais metais įvykę teismai, kuriuose buvo teisiamos moterys dėl nelegaliai nutraukto nėštumo, sukėlė visuotinę užuojautą, kuri, kaip tikisi abortų legalizavimo šalininkai, ir turėtų virsti parama liberalizavimui.
Moterys Portugalijoje gali būti įkalintos iki trejų metų už tai, kad pasidarė nelegalų abortą, o tie, kurie jį atliko - iki aštuonerių metų.
Nuo 1997 metų buvo teisiamos 37 moterys, nelegaliai nutraukusios nėštumą. 17 buvo pripažintos kaltomis, tačiau jos nebuvo įkalintos, o gavo lygtines bausmes arba baudas.