• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pakistano policija sulaikė kelis įtariamuosius po to, kai pora buvo nužudyta vidury baltos dienos pagal genties vyresniojo nurodymą dėl „neteisėtų“ santykius. Tai naujausia vadinamoji „garbės žmožudystė“ šalyje, praneša CNN.

Pakistano policija sulaikė kelis įtariamuosius po to, kai pora buvo nužudyta vidury baltos dienos pagal genties vyresniojo nurodymą dėl „neteisėtų“ santykius. Tai naujausia vadinamoji „garbės žmožudystė“ šalyje, praneša CNN.

REKLAMA

Praėjusį mėnesį pietvakarių Balochistano provincijoje įvykdyti nužudymai pabrėžia šokiruojantį ir nuolatinį tokių nusikaltimų pobūdį Centrinėje ir Pietų Azijoje, kur šeimos ir bendruomenės nariai tiki, kad kraujo praliejimu galima atkurti „garbę“.

Balochistano ministras pirmininkas Safrazas Bugtis sakė, kad nuo tada, kai vaizdo įrašas, kuriame incidentas buvo užfiksuotas, sprogo internete, suimta mažiausiai 11 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Vaizdo įraše matyti, kaip keliolika vyrų apsupo kelis automobilius dykumoje.

Moteris, kurios galva apvyniota skara, lėtai eina priešais vieną iš automobilių, o vyras ją seka, stebimas grupės.

REKLAMA

Šovė ne vieną kartą

„Jūs galite šaudyti tik į mane, niekur kitur“, – girdimas jos balsas vietine kalba, prieš vyrui pakeliant pistoletą ir šaunant į ją iš arti.

Vaizdo įraše matyti, kad moteris po dviejų šūvių lieka stovėti ir tik po trečiojo šūvio nugriūna. Po to vaizdo įraše girdimi dar keli šūviai.

Kitas vaizdo įrašas rodo kraujuotus vyro ir moters kūnus, gulinčius greta.

CNN negali savarankiškai patikrinti vaizdo įrašų autentiškumo. Policija CNN teigė mananti, kad vaizdo įraše tikrai užfiksuotas tiriamas nužudymas.

REKLAMA
REKLAMA

Palaikė „neteisėtus“ santykius

CNN matytame policijos pranešime teigiama, kad vyras ir moteris buvo nužudyti, nes, kaip įtariama, jie palaikė santykius, kuriuos vietos genties vadas laikė „neteisėtais“.

Policijos pranešime teigiama, kad vadas buvo paskelbęs nuosprendį juos nužudyti.

„Garbės žmogžudystės“ Pakistane tebėra nerimą keliančiai paplitę – kasmet pranešama apie šimtus tokių atvejų, tačiau ekspertai mano, kad tikrasis skaičius yra kur kas didesnis, nes apie daugelį atvejų nepranešama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuos nužudymus paprastai įvykdo šeimos nariai arba kaimo lyderiai, manantys, kad giminaitis, dažniausiai moteris, „sugėdino“ šeimą, kartais dėl tokių, atrodytų, nekaltų priežasčių kaip savanoriškas santuokos sudarymas, noras išsiskirti arba tradicinių lyčių vaidmenų nepaisymas.

Giliai įsišaknijusios patriarchalinės normos, pagal kurias šeimos garbė prilyginama moterų elgesiui. Kultūrinis tolerantiškumas ir silpna teisėsauga leidžia nusikaltėliams veikti beveik nebaudžiamai.

REKLAMA

Garsiausios „garbės žmogžudystės“

Pastaraisiais metais Pakistane įvyko keletas garsių vadinamųjų „garbės žmogžudysčių“, kurios sulaukė nacionalinio ir tarptautinio pasmerkimo ir pabrėžė šios praktikos išlikimą.

2016 m. socialinių tinklų žvaigždė Qandeel Baloch buvo nužudyta savo brolio vadinamajame „garbės žmogžudystės“ nusikaltime.

Q. Baloch išgarsėjo ir tapo žinoma konservatyviame ir patriarchališkame Pakistane dėl savo drąsių, įžūlių ir vis labiau politinių socialinių tinklų įrašų.

REKLAMA

Jos nužudymas sukėlė nacionalinį pasipiktinimą ir paskatino pokyčius šalies vadinamosiose „garbės žmogžudystės“ įstatymuose. Dabar už „garbės žmogžudystę“ skiriama laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė, tačiau teisės aktų pakeitimai nepadėjo išnaikinti šių nusikaltimų.

Pakistano žmogaus teisių komisijos (HRCP) duomenimis, vien pernai metais vadinamaisiais „garbės nužudymais“ buvo nužudyta mažiausiai 335 moterys ir 119 vyrai.

Balochistano ministras pirmininkas S. Bugti pavadino paskutinį įtariamą nužudymą „netoleruotinu“ ir „akivaizdžiu socialinių vertybių ir žmogaus orumo pažeidimu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų