• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

(papildyta 15.51 val.) Buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, kuris sulaukė Rusijos prezidento Vladimiro Putino malonės ir po daugiau kaip 10 metų kalėjimo išėjo į laisvę, sekmadienį pareiškė, kad užsiims visuomenine veikla, bet į Rusijos politiką nesivels.

(papildyta 15.51 val.) Buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, kuris sulaukė Rusijos prezidento Vladimiro Putino malonės ir po daugiau kaip 10 metų kalėjimo išėjo į laisvę, sekmadienį pareiškė, kad užsiims visuomenine veikla, bet į Rusijos politiką nesivels.

REKLAMA

"Kova už valdžią ne man", - sakė M.Chodorkovskis spaudos konferencijoje Berlyne, į kurį jis atvyko tą pačią dieną, kai išėjo į laisvę.

"Politikos klausimas, politiką suprantant kaip kovą už valdžią man nekyla. Man neįdomu ir nesinori, kaip tenka politikams Rusijoje, užimti ne visai atvirą poziciją. Manau, kad išsikovojau sau vieną teisę, kuri brangiai kainuoja, teisę nekalbėti to, ko nemanau", - sakė jis.

M.Chodorkovskis pridūrė, kad žmonėms reikia aiškinti, kodėl būtina keisti sistemą.

"Manau, kad Rusijoje problema yra ta, jog mūsų piliečiai didžia dalimi visiškai nesupranta, kad už savo likimą jie turi asmeniškai atsakyti", - sakė M.Chodorkovskis.

REKLAMA
REKLAMA

"Pasisakydavau už tai, kad Rusija turi tapti ne tik tikrai demokratine, bet ir parlamentine respublika, arba pradžiai bent jau parlamentine-prezidentine", - pridūrė jis.

REKLAMA

M.Chodorkovskis taip pat pareiškė, jog viliasi, kad V.Putinas neliks valdžioje iki mirties ir paragino Ukrainos vadovą Viktorą Janukovyčių pasekti V.Putino pavyzdžiu ir paleisti į laisvę opozicijos lyderę Juliją Tymošenko.

Buvęs naftos magnatas sakė, kad jo finansinė padėtis gera ir jis neketinąs vėl užsiimti verslu.

"Klausimas dėl verslo man uždarytas, taip pat ir atžvilgiu kovos už mano buvusius aktyvus. Tame aš nedalyvausiu tiesiog todėl, kad man nesinori gaišti tam laiko", - pridūrė jis.

(papildyta 15.27 val.) Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis sekmadienį padėkojo Vokietijos kanclerei Angelai Merkel už darbą dėl jo paleidimo.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat atskleidė, kad, be Vokietijos, neturėjo kito pasirinkimo dėl savo kelionės tikslo, kai buvo paleistas iš kalėjimo.

„Paleidimo etapu neturėjau pasirinkimo“, - sakė jis pirmojoje savo atviroje spaudos konferencijoje Berlyne.

Jis pridūrė, jog tik paties pervežimo metu sužinojo, kad vyksta į Vokietiją.

Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis sekmadienį sakė, kad nepritaria 2014 metų vasarį įvyksiančios Sočio olimpiados boikotui ir kad „sporto šventės nereikėtų gadinti“.

Spaudos konferencijoje Berlyne M.Chodorkovskis leido suprasti, kad neragina boikotuoti Sočio olimpiados.

Tačiau jis taip pat sakė, kad šis renginys „neturėtų tapti dideliu vakarėliu prezidentui (Vladimirui) Putinui“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijoje liko daug politinių kalinių

 Buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis sekmadienį sakė, kad Rusijoje už grotų dar yra daug politinių kalinių, ir paragino Vakarų politikus turėti tai omenyje, kai susitinka su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Nereikėtų laikyti manęs simboliu to, kad Rusijoje nebeliko politinių kalinių“, - sakė M.Chodorkovskis spaudos konferencijoje Berlyne, surengtoje dvi dienos po paleidimo iš Rusijos kalėjimo pagal V.Putino suteiktą malonę.

„Norėčiau, kad laikytumėte mane simboliu to, kad pilietinės visuomenės pastangos gali nulemti paleidimą žmonių, kurių paleidimo niekas nesitikėjo“, - sakė M.Chodorkovskis.

REKLAMA

...

Buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, kuris sulaukė Rusijos prezidento Vladimiro Putino malonės ir po daugiau kaip 10 metų kalėjimo išėjo į laisvę, pareiškė, kad prašyme dėl malonės suteikimo jis kaltės dėl jam inkriminuotų nusikaltimų nepripažino.

"Mano advokatai man perdavė, kad sprendimas dėl malonės gali būti priimtas. Ir kad kaltės pripažinimas kaip paleidimo sąlyga man nekeliama“, - sakė jis sekmadienį skelbiamame interviu Rusijos žurnalui „The New Times“.

"Tai buvo esminė problema dar nuo (prezidento Dmitrijaus) Medvedevo laikų. Rašyti man prašymą dėl malonės suteikimo buvo absoliučiai ne kritiška. Teismas (dėl antros bylos) buvo surežisuotas, ir visi tai puikiai suprato, - sakė M.Chodorkovskis. – Atsakant į vieną suklastotą popierėlį parašyti kitą suklastotą popierėlį – jokio moralinio diskomforto aš nuo to nebūčiau jautęs... Bet tame suklastotame popierėlyje buvo tik viena nesuklastota problema – kaltės pripažinimas.“

REKLAMA

„Kai tik parašysiu, jog pripažįstu kaltę, daug mano gerbiamų žmonių pateks į labai sunkią padėtį, faktiškai kiekvienas žmogus, anksčiau dirbęs „Jukos“, tampa pažeidžiamu“, - pažymėjo jis.

Pasak jo, "oficialus prašymas dėl malonės suteikimo – tai faktiškai viena eilutė: prašau atleisti mane nuo tolesnio bausmės atlikimo, nes iš 10 metų ir 10 mėnesių aš laisvės atėmimo vietose jau praleidau daugiau kaip 10 metų. Viskas, taškas".

M.Chodorkovskis pridūrė, kad prie prašymo dar buvo pridėtas jo asmeniškas laiškas Vladimirui Putinui apie „situaciją su mama“.

Į klausimą, ar jam buvo keliamos sąlygos, "tarkim, neužsiimi politika, nefinansuoji opozicijos, apie (aktyvų antiputiniškų protesto akcijų organizatorių Aleksejų) Navalną nė vieno gero žodžio ir tai toliau", jis atsakė: "Ne, nebuvo. Parašiau savo rašte tai, apie ką anksčiau ne kartą kalbėjau viešai: aš neketinu užsiimti politika ir neketinu kovoti už („Jukos“) aktyvų susigrąžinimą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie malonės suteikimą M.Chodorkovskis sužinojęs iš žiniasklaidos.

"Iš pradžių išgirdau per radiją tai, ką Putinas pasakė apie trečiąją bylą. Mane tai, suprantama, labai nudžiugino... Kai išgirdau, kad trečiosios bylos nebus, man tarsi akmuo nuo širdies nukrito. To, ką jis pasakė pabaigoje (apie tai, kad pasirengęs suteikti malonę M.Chodorkovskiui), per radiją nesakė. Po to televizorių įjungė apie šeštą valandą, ir tada mes visi tai išgirdome".

M.Chodorkovskis papasakojo apie tai, kaip paliko koloniją ir per Sankt Peterburgą išskrido į Berlyną.

Pasą, kurį buvusiam magnatui darė kolonijoje, jis pamiršo: "Mes atskrendame į Sankt Peterburgą, jie kalba, tie vaikinai, kurie su manimi skrido: štai jums pasas. Ir duoda man užsienio pasą. Reikia pasirašyti. Aš pasirašau tame pase. Tiesiog lėktuve. Paskui paėmė pasą, nuėjo, padėjo išvykimo žymą, grąžino man pasą su išvykimo žyma iš Rusijos. Aš sėdėjau tame lėktuve, laukiau".

Į klausimą, ar žinojo jis, kad jį išsiunčia į užsienį, M.Chodorkovskis atsakė: "Per dešimt metų aš puikiausiai išmokau suprasti, kokius kas turi įgaliojimus ir kas priima sprendimus. Mano nuomone, sprendimus priima vienas žmogus. Visu tuos dešimt metų. Vienas žmogus. Visi kiti šių globalių sprendimų ribose gali pridėti penkias kapeikas ar atimti".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų