Lenkija neatsisakys savo ketinimų nutiesti automagistralės "Via Baltica" apylanką aplink Šiaurės rytų Lenkijoje esantį kurortinį Augustavo miestą, kuris jau daugiau nei dešimtmetį dūsta nuo tranzitinio transporto išmetamųjų dujų.
Kaip pranešė Lenkijos naujienų agentūra PAP, ketvirtadienį Lenkijos vyriausybė nusiuntė Europos Komisijai savo atsakymą dėl Augustavo apylankos tiesimo. Dokumente pabrėžiama, jog apylanka buvo suprojektuota dar prieš Lenkijai įstojant į Europos Sąjungą.
Tuo motyvuodama, Lenkijos vyriausybė laikosi pozicijos, jog šiuo atveju negalioja jokie ES nurodymai šiuo klausimu ir Lenkija, neatsisakys savo plano tiesti Augustavo apylanką.
Kaip rašoma dienraščio "Dziennik" interneto portale "dziennik.pl", Lenkija "pradėjo karą su ES, nes tuo atveju, jeigu Lenkijos vyriausybės atsakymas nepatenkins ES, byla bus perduota svarstyti teismui Liuksemburge, o šis Lenkijai gali paskirti kelių milijonų eurų baudą".
ES aplinkos komisaro Stavroso Dimas atstovė spaudai dienraščiui pareiškė, kad Lenkijos vyriausybės laiško analizė užims kelias dienas.
Oficialiais duomenimis, kasmet per Augustavą pravažiuoja maždaug 1,5 milijono sunkvežimių ir 700 tūkstančių lengvųjų automobilių, per ketverius metus po ratais žuvo 11 žmonių. Lenkijos aplinkos apsaugos ministerija neseniai nusprendė pradėti apylankos aplink 40 tūkstančių gyventojų miestą statybą.
Tam pasipriešino lenkų ekologai ir Europos Komisija, kurių nuomone, per Europos Sąjungos saugomą Rospudos slėnį planuojamas nutiesti greitkelis pakenks augmenijai ir gyvūnijai.
Lenkijos vyriausybė remia apylankos, kuri būtų tarptautinės magistralės "Via Baltica" dalis, tiesimą, tačiau EK komisija pagrasino statybas sustabdyti teismo keliu.
Apylankos tiesimas prasidėjo prieš dvi savaites. Kol kas statybvietėje dirba tik geodezininkai, kiti darbai kovo-rugsėjo mėnesiais nevyks dėl paukščių poravimosi ir perėjimo.
Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra suinteresuotos "Via Baltica" infrastruktūros vystymu, nes tai yra vienintelis automobilių kelias, per Lenkiją jungiantis jas su Vakarų Europa.