Kroatija priėmė naujausius Europos Sąjungos (ES) siūlymus, kurie turėtų išspręsti Kroatijos ir Slovėnijos pasienio ginčą dėl kurio sustojo tolesnės stojimo į ES derybos.
Kaip pranešė Kroatijos prezidentas Stjepanas Mesičius, šalis per ateinančias 24 val. praneš už ES plėtrą atsakingam komisarui Olli Renui, kad priima pastarojo pasiūlytą susitarimo variantą.
18 metų trukęs pasienio ginčas naują pagreitį įgavo praėjusių metų gruodžio mėnesį, kai Slovėnija blokavo tolesnes Kroatijos derybas. Dėl to Kroatijai, kuri tikisi iki 2010 m. prisijungti prie ES, iškilo reali grėsmė šiais metais neužbaigti derybų proceso.
Sausio mėnesį Europos Komisija ėmėsi tarpininko vaidmens bandydama rasti išeitį iš susidariusios padėties. O. Rehnas buvo pateikęs kelis galimus sprendimo variantus.
Naujausias siūlymas numato, kad abiejų šalių sienos ginčą spręs penkių ES valstybių narių sudarytas arbitražinis teismas. Tokiam siūlymui pritaria Kroatija.
„Aš tikiuosi, kad abi pusės sutiks su šiuo siūlymu, nes tiek aš, tiek Europos Komisijos teisininkai nemato kitų galimybių,“ – sakė komisaras.
Kroatija sutinka su šiuo pasiūlymu, tačiau Slovėnijos reakcija yra kur kas atsargesnė. Liubliana (Slovėnijos sostinė) pareiškė, kad ji apsvarstys ES siūlymą ir savo atsakymą pateiks gegužės 10 d.
Kaip teigė neįvardinti šaltiniai, Slovėnija bandys, kai kurias papildomas nuostatas. Slovėnijos ir Kroatijos pasienio ginčas trunka nuo 1991 metų, kai subyrėjo buvusioji Jugoslavijos respublika.
Liubliana kaltina Kroatiją neteisėtai prisijungus Adrijos jūros dalį, esančią netoli Slovėnijos Pirano miesto, taip pat neleidžiant Slovėnijos laivams tiesiogiai išplaukti į tarptautinius vandenis. Šalys taip pat nesutaria dėl vienos pasienio teritorijos netoli Vengrijos.