Kopenhagoje pirmadienį pradėtas griauti Jaunimo centras, dėl kurio Danijos sostinėje praėjusį savaitgalį vyko didelės riaušės.
Socialinis eksperimentas, prasidėjęs prieš 25 metus, baigėsi trijų dienų neramumais ir ginčijamo pastato nugriovimu, rašo naujienų svetainė "NEWSru.com".
Tačiau Kopenhagoje vis dar jaučiama įtampa. Nors sostinės gatvėse sutelkta šimtai policininkų, riaušininkai nesiskirsto. Protestai, prasidėję praėjusį savaitgalį centriniuose Niorebro ir Kristianshavno kvartaluose, apima vis naujus ir naujus sostinės rajonus.
Kaip primena "NEWSru.com", prieš ketvirtį amžiaus Kopenhagos valdžia nupirko sostinėje tuščia namą ir neatlygintinai perdavė jį vaikinams ir merginoms, nusprendusiems pradėti savarankišką gyvenimą. Po to Kopenhagos jaunimui padovanotą namą iš miesto už didelius pinigus nusipirko viena religinė organizacija, kuri savo ruožtu atsisakė jį perparduoti.
Jaunimas nesutiko pasinaudoti kitais siūlymais ir išsikelti iš ten, paskelbdamas, kad gins savo prieglobstį. Todėl miesto valdžia nusprendė atlaisvinti Jaunimo centrą pasitelkus į pagalbą policiją.
"Mūšis už Kopenhagą" prasidėjo ketvirtadienį septintą valandą ryto, kai Danijos specialiosios paskirties policijos būrys šturmavo Jaunimo centrą sostinės centre. Iš sraigtasparnio ant stogo išsilaipino kovos su terorizmu būrys, tuo pat metu į langus buvo paleistos suslėgtos putos. Nugalėti tvirtovės gynėjai - keliasdešimt juodais drabužiais apsirengusių jaunuolių - buvo suimti ir išvežti policijos automobiliais. Visa operacija truko pusę valandos.
Tačiau ji išprovokavo masines protesto akcijas ir pastūmėjo jaunimą masiniams susirėmimams su policija. Gatvėse buvo pradėtos statyti barikados iš dviračių ir šiukšlių konteinerių, į policiją pasipylė grindinio akmenys ir padegamosios bombos.
Tvarkos saugotojai atsakė ašarinėmis dujomis ir stipriomis vandens čiurkšlėmis. Policijos padaliniai buvo sutelkti į sostinę iš visos Danijos; pritrūkus šarvuotų automobilių, teko jų išsinuomoti iš kaimyninės Švedijos. Ketvirtadienį ir penktadienį intensyvių susirėmimų rajonuose buvo uždarytos mokyklos, bankai ir parduotuvės.
Nors buvo imtasi sustiprintų saugumo priemonių, protestuojantis jaunimas miestui padarė nemažai žalos. Miniai užgrobus mokyklą ir gimnaziją Kristianshavno rajone, vandalai sunaikino visus kompiuterius pastatuose ir nusiaubė bibliotekas. Pirminiais duomenimis, vien šis mokyklos nusiaubimas Kopenhagos valdžiai kainavo daugiau kaip 80 tūkst. eurų.
Danijos vyriausybės vadovas Andersas Foghas Rasmussenas (Andresas Fouhas Rasmusenas) įvykius sostinėje pavadino neregėtų vandalizmo aktu.
Per tris riaušių dienas buvo sulaikyti 643 žmonės, tarp jų 140 užsieniečių iš Vokietijos, Norvegijos, Švedijos ir JAV. Tačiau Jaunimo centro šalininkų vis daugėja. Į pagalbą Danijos radikalams jau atvyko gana daug bendraminčių iš gretimų Euiropos šalių.
Kaip pažymi "NEWSru.com", tai buvo įnirtingiausi susirėmimai Kopenhagos gatvėse nuo 1993 metų gegužės, kai teisėtvarkos sargai atidengė ugnį į demonstrantus, protestavusius prieš referendumą dėl Danijos stojimo į Europos Sąjungą.
Tuo tarpu žurnalistai, stebėję riaušes Kopenhagoje, pažymi dar vieną ypatumą: tarp visiškai jaunučių Jaunimo centro gynėjų yra ūsuotų ir barzdotų
30-40 metų dėdulių su metaliniais strypais. Šie kovotojai labai panašūs į motociklininkų gaujų narius, nusivilkusius tradicines odines striukes.
Pasak "NEWSru.com", pastaroji aplinkybė leidžia kalbėti apie naują įnirtingų susirėmimų Kopenhagos gatvėse priežastį: mūšis už Jaunimo centrą iš tikrųjų buvo susirėmimas už kitą objektą: Kristianiją, visą sostinės rajoną, kuriame neteisėtai gyveno neformalių jaunimo organizacijų atstovai.
Kristianija - Šiaurės Europos narkotikų prekybos centras, kurį kontroliuoja motociklininkų gaujos. Kopenhagos valdžia jau kelerius metus mėgina paversti jį paprastu gyvenamuoju miesto rajonu, išvijusi iš ten "savavališkai apsigyvenusiuosius". Tačiau jeigu pavyks iškeldinti "laisvo miesto" gyventojus iš buvusių kareivinių ir jų pačių susiręstų namų, narkotikų mafija patirs didžiulius nuostolius. Mūšis už Jaunimo centrą turėjo parodyti valdžiai, kas jos laukia, jeigu mėgins jėga sunaikinti Kristianiją, rašo "NEWSru.com".