tv3.lt sokiu laida tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kolorado valstijoje penktadienį siautėjo galingos pūgos, praėjus vos dienai po šimtus namų suniokojusių ir dešimtis tūkstančių gyventojų evakuotis privertusių gamtinių gaisrų, kuriuos kurstė uraganiniai vėjai.

Kolorado valstijoje penktadienį siautėjo galingos pūgos, praėjus vos dienai po šimtus namų suniokojusių ir dešimtis tūkstančių gyventojų evakuotis privertusių gamtinių gaisrų, kuriuos kurstė uraganiniai vėjai.

REKLAMA

Pasak JAV Nacionalinės meteorologijos tarnybos (NWS), kai kuriose valstijos dalyse gali prisnigti iki 30 centimetrų, o pūgos, nors ir galinčios padėti užgesinti gaisrus, tuo pačiu sukels naujų „gyvybei pavojingų“ iššūkių keliaujant kai kuriose vietovėse.

Penktadienį NWS biuras Boulderyje įspėjo gyventojus dėl ateinančios šalčio balgos ir laukiamo snygio.

Mažiausiai 33 tūkst. žmonių Supirioro ir Luisvilio miestuose ketvirtadienį buvo priversti ieškotis prieglobsčio, gaisrams apėmus vietoves, nukentėjusias nuo rekordinės sausros, pranešė pareigūnai. Vietos tarnybos apskaičiavo, kad sudegė beveik 600 namų.

„Tai baisi nelaimė... Matėme, kaip namai tiesiog sproginėjo mūsų akyse“, – penktadienį kanalui CNN kalbėjo Supirioro meras Clintas Folsomas.

REKLAMA

Tačiau penktadienį atėjus vėsesniems orams ir bent laikinai susilpnėjus vėjui gaisrai prislopo, todėl vietos institucijos atšaukė evakuacijos nurodymus už Boulderio apygardos ribų, pranešė „The Denver Post“.

REKLAMA

Anksti penktadienį keliose vietovėse Supiriore vis dar kilo dūmai, kai vėjo gūsiai keliose atskirose vietose įžiebė gaisrus. Tarp kalėdiškai papuoštų namų buvo matyti tokių, kurie neišvengė ugnies.

Mažiausiai 650 hektarų išdegė daugiausia priemiestinėje Boulderio apygardoje į šiaurės vakarus nuo Denverio.

Supiriore, kuriame penktadienio toliau galiojo privalomas evakuacijos nurodymas, per gaisrus sudegė viešbutis, prekybos centras ir butų kompleksas.

REKLAMA

„Žinome, kad maždaug 370 namų Sagamoro rajone <...> sudegė. Gali būti, kad Supirioro senamiestyje prarasta 210 namų“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją kalbėjo Boulderio apygardos šerifas Joe Pelle.

Kolorado žiniasklaidos priemonės pranešė, kad mažiausiai šeši žmonės buvo paguldyti į ligoninę dėl sužeidimų, tačiau pranešimų apie žūtis nebuvo gauta.

Gyventoja Patti Holtz ketvirtadienį papasakojo, kokį siaubą patyrė palikdama savo namus Boulderio apygardoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Visur žarijos. Dėl šios priežasties, žinoma, labai bijau, kad vėjas ir toliau neš ugnį į kitus namus“, – teigė ji.

„Nieko nesimato. Tamsu lyg naktį“, – pridūrė P. Holtz.

Sausros poveikis

Manoma, kad sparčiai plitę gaisrai kilo gūsingiems vėjams nuvertus elektros tiekimo linijų stulpų.

Kai kuriose vietose vėjo greitis buvo didesnis kaip 160 km per valandą. Dėl to liepsnos žaibiškai plito, o priešgaisriniai orlaiviai negalėjo pakilti.

Regiono infrastruktūra buvo smarkiai apkrauta: kai kuriose vietose buvo nutrūkęs elektros tiekimas, o kai kuriems gyventojams liepta vartoti buteliuose išpilstytą vandenį, vandentiekio pajėgumus nukreipus gaisrams gesinti.

REKLAMA

Kolorado gubernatorius Jaredas Polisas ketvirtadienį paskelbė ekstremaliąją padėtį ir atkreipė dėmesį, kad gaisrai, kitaip nei ankstesniais atvejais, nusiaubė priemiesčius.

„Tai panašu į bendruomenę, kurioje gyvename bet kuris iš mūsų", - kalbėjo jis.

Kaip ir kitose didelėse Amerikos Vakarų dalyse, Kolorade ne vienus metus tęsėsi sausros, todėl yra susidariusius puikios sąlygos gamtiniams gaisrams.

 „Vienas iš daugelio veiksnių, atvedusių prie šių dienų niokojančio gamtinio gaisro, yra pastarojo meto rekordinė sausra", - sakoma NWS biuro Boulderyje "Twitter" žinutėje.

REKLAMA

Gamtiniai gaisrai yra klimato ciklo natūrali dalis, padedanti išvalyti nunykusių augalų liekanas ir palaikyti gerą augalijos būklę, tačiau jų mastas ir intensyvumas didėja.

Pasak mokslininkų, orų ypatumus keičia klimato šiltėjimas, daugiausiai lemiamas žmogaus veiklos, pavyzdžiui, iškastinio kuro deginimo.

Dėl šios priežasties kai kuriuos regionus apima neįprastai ilgos sausros arba ne sezono metu kyla smarkių audrų. Manoma, kad šie pokyčiai tik stiprės, pasaulio temperatūrai toliau kylant.

REKLAMA
REKLAMA

Kalifornijos universiteto meteorologas Danielis Swainas tviteryje sakė, jog „sunku patikėti“, kad tokie gaisrai siaučia gruodį, kai jų turėtų būti mažiau.

„Tačiau sudėjus rekordiškai šiltą ir sausą rudenį, kol kas tik 1 colį (2,5 cm) sniego šį sezoną ir ekstremalią vėtrą... rezultatas yra itin greit plintantys pavojingi gaisrai“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų