Kodėl žvaigždės galia ne visuomet dera su užsienio politika

 Aktorė Scarlett Johansson (Skarlet Johanson) vadinama Izraelio apartheido plakatų mergina, iš Šiaurės Korėjos grįžęs Dennisas Rodmanas (Denisas Rodmanas) patenka į reabilitacijos kliniką, Kim Kardashian (Kim Kardašian) tampa pašaipų objektu už „Twitter“ reiškiamą meilę Bahreinui.

Kai įžymybės nuklysta į sudėtingus užsienio politikos klausimus, joms tai gali tapti minų lauku, kur diplomatams ir kovotojams už žmogaus teises tenka stengtis suvaldyti padarytą žalą.

Žinoma, reikia pripažinti, kad daugelis žvaigždžių, tokių kaip Bobas Geldofas, Bono (Bonas), George'as Clooney (Džordžas Klunis) ar Angelina Jolie (Andželina Džoli), naudoja savo šlovę, – ir, dažnai, asmeninį turtą – kad sėkmingai atkreiptų dėmesį į žiaurius nusikaltimus ar pažeidimus.

„Šie žmonės tikrai įsigilino ir supranta šiuos klausimus taip, kaip daugelis žmogaus teisių ar humanitarinės (pagalbos) profesionalų, ar net geriau“, – sakė Brianas Dooley (Brajenas Dulis), organizacijos „Human Rights First“ direktorius.

„Jie gali palaikyti nuovokų pokalbį ir labai veiksmingai užsiimti lobizmu, efektyviau už nevyriausybines organizacijas esant tam tikriems kontekstams“, – sakė jis.

REKLAMA

Tačiau problemų atsiranda, kai kai kurios žvaigždės galbūt naiviai prisiima gerai apmokamus įsipareigojimus, kuriais galima pasinaudoti palankiau nušviečiant prieštaringai vertinamas kompanijas ar despotiškus režimus.

Drauge su žvaigždės galia eina didelė atsakomybė ir savo stabukams taikome aukštesnius standartus nei daugumai kitų žmonių, sakė B.Dooley.

„Man jų truputėlį gaila. Jei esi įžymybė ir nori panaudoti savo prekės ženklo galią geram reikalui, tai yra minų laukas“, – sakė jis AFP.

„Tad tiems, kas tai daro, ir daro tinkamai, reiktų paploti“, – sakė jis.

Tačiau viskas labai lengvai gali pasisukti nepageidaujama linkme.

Taip kilo sambrūzdis dėl S.Johansson, kuri praėjusį mėnesį pasitraukė iš kovos su skurdu organizacijos „Oxfam“, kilus ginčui dėl jos reklamos per amerikietiškojo futbolo lygos finalą. Tai buvo reklama firmai, kuri veikia vienoje izraeliečių gyvenvietėje okupuotame Vakarų Krante.

Buvusi krepšinio žvaigždė D.Rodmanas taip pat sulaukė kritikos dėl savo ryšių su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jung-unu (Kim Čen Unu), kurį vadina „savo draugu“.

JAV valstybės departamento, kuris aktyviai siekia, kad būtų paleistas Šiaurės Korėjoje kalinamas korėjiečių kilmės amerikiečių krikščionis, nusivylimui, D.Rodmanas išsakė komentarų, kad Kennethas Bae (Kenetas Baė) gali būti pats kaltas. Vėliau tuos komentarus D.Rodmanas atsiėmė.

2012 metais realybės televizijos žvaigždė K.Kardashian buvo smarkiai kritikuojama už „Twitter“ žinutes apie savo apsilankymą Bahreine.

„Kiekvienas iš Valstijų turi atvykti ir aplankyti (Bahreiną)“, – rašė ji, turbūt pamiršusi apie tos monarchijos vykdytą brutalų opozicijos slopinimą.

Sirakjuso universiteto popkultūros profesorius Robertas Thompsonas (Robertas Tompsonas) sakė: „Galiu suprasti, kaip žmones Valstybės departamente tokie dalykai varo iš proto. Jie turi politiką, jie turi kontroliuoti visą grupę skirtingų dalykų labai sudėtingame pasaulyje.“

Darbas tolimose vietose su egzotiškais pavadinimais jau turėtų būti aliarmo skambutis įžymybėms, verčiantis atlikti „namų darbus“.

REKLAMA

Pernai popmuzikos deivei Jennifer Lopez (Dženifer Lopes) teko raudonuoti sudainavus „Laimingo gimtadienio“ Turkmėnistaną tvirta ranka valdančiam Gurbanguly Berdymuchamedovui, per koncertą toje izoliuotoje valstybėje.

Ji būtų to nedariusi, jeigu būtų žinojusi apie „kokius nors žmogaus teisių klausimus“, tada sakė jos atstovė.

„Kardashianai ir Paris Hilton kraunasi labai gražius turtus, apsimesdami kvailiais. Niekada nė minutės netikėjau, kad jie tokie yra“, – sakė R.Thompsonas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų