Kanaruose išsiveržusio ugnikalnio lava sunaikino dešimtis namų

Ispanijos Kanarų salose išsiveržęs Kumbre Vjechos ugnikalnis toliau spjaudė lavą, pelenus ir didžiulius dūmų debesis, sunaikino apie dvi dešimtis namų, o iš pavojingų vietovių turėjo evakuotis apie 5 000 gyventojų, pirmadienį pranešė tarnybos.

Vulkanas išsiveržė sekmadienį po kelias dienas trukusios suintensyvėjusios seisminės veiklos.

Vėliausias ankstesnis Kumbre Vjechos išsiveržimas įvyko prieš 50 metų. Šis ugnikalnis stūkso vulkaniniame kalnagūbryje La Palmos salos, turinčios apie 85 tūkst. gyventojų, pietinėje dalyje.

„Išsiveržimas prasidėjo Kabesa de Vakos zonoje, ties El Pasu“, apie 15 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku, sakoma vietos administracijos „Twitter“ pranešime.

Keliolikoje vietovių buvo paskelbtas aukščiausio lygio pavojus ir privaloma evakuacija, taip pat atidaryti laikini evakuacijos centrai.

„Žmonių prašoma būti ypač budriems ir laikytis atokiai nuo išsiveržimo zonos, kad būtų išvengta nebūtinos rizikos“, – pridūrė vietos valdžia.

Kanarų regiono vadovas Angelis Victoras Torresas sakė, kad išsiveržimas vyksta miškingoje ir „retai apgyventoje“ zonoje. Anot jo, jokių pranešimų apie nukentėjusius žmones iki šiol negauta.

Kanarų salų vulkanologijos institutas nurodė, kad lavos srautai teka jūros link apie 700 metrų per valandą greičiu. Paveiktoje vietovėje tarnybos uždarė septynis kelius.

A. V. Torresas radijui SER sakė, kad lava teka dviem srautais per menkai apgyventas teritorijas. SER pranešė, kad buvo sunaikinta apie 20 nuošaliose vietovėse stovėjusių namų.

„Jokio kito išsiveržimo nesitikime“, – pridūrė A. V. Torresas ir nurodė, kad oro susisiekimo ugnikalnis nesutrikdė.

„Materialinė žala bus reikšminga, – sakė vietos administracijos vadovas. – Tikimės, kad nukentėjusių žmonių nebus.“

Dauguma La Palmos gyventojų verčiasi žemės ūkiu.

Per išsiveržimą atsivėrė du plyšiai, esantys maždaug už 200 metrų vienas nuo kito. Pasak pareigūnų, abu lavos srautai prieš pasiekdami jūrą tikriausiai susilies.

Lava pasiekė Los Ljanos de Aridanės miestelį, esantį netoli ugnikalnio. Merė Noelia Garcia  sakė, kad žmonės buvo evakuoti iš virtinės namų iki pat pakrantės.

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas planuoja pirmadienį aplankyti gaivalinės nelaimės paveiktą zoną. Anksčiau jis dėl šio išsiveržimo atšaukė kelionę į Niujorką, kur turėjo dalyvauti Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.

Vulkanologai jau prieš kelias dienas perspėjo apie išsiveržimo pavojų, nustatę, kad netoli paviršiaus susikaupė skystos lavos. Kumbre Vjechos apylinkes taip pat krėtė silpni požeminiai smūgiai.

Dauguma evakuotųjų apsistojo pas artimuosius arba draugus, o kiti įsikūrė evakuacijos centruose, sakė pareigūnai.

REKLAMA

La Palma yra viena iš aštuonių vulkaninių Kanarų salų, esančių netoli Afrikos vakarinės pakrantės. Artimiausia iš jų yra už 100 km nuo Maroko.

Prieš pat ugnikalniui išsiveržiant buvo užfiksuotas 4,2 balo žemės drebėjimas.

Nacionalinio geologijos instituto vadovas Itahiza Dominguezas sakė Kanarų salų televizijai, kad dar per anksti prognozuoti, kiek gali trukti naujausias išsiveržimas, bet ankstesni šioje ir kitose salose vykdavę išsiveržimai tęsdavosi savaites ar mėnesius.

La Palmoje vėliausias išsiveržimas 1971 metais truko kiek ilgiau nei tris savaites. Vėliausias išsiveržimas Kanarų salose vyko 2011 metais po vandeniu netoli El Hiero salos krantų ir tęsėsi penkis mėnesius.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų