Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV senatoriai antradienį pristatė įstatymo projektą, skirtą pažaboti šalį kamuojantį smurtą, susijusį su šaunamaisiais ginklais.

JAV senatoriai antradienį pristatė įstatymo projektą, skirtą pažaboti šalį kamuojantį smurtą, susijusį su šaunamaisiais ginklais.

REKLAMA

Senatas preliminariai patvirtino siaurą reformų rinkinį, kuris vis dėlto sveikinamas kaip pirmoji reikšminga ginklų kontrolės priemonė per pastarąją kartą.

Ne vieną savaitę prie teisės akto formuluočių dirbę įstatymų leidėjai iš abiejų pagrindinių partijų neabejoja, kad Senate pakaks paramos šiai iniciatyvai priimti. Tokiu atvejų įstatymą jau kitą savaitę galėtų pasirašyti prezidentas Joe Bidenas.

Pateiktais ribotais siūlymais nesiekiama tokių didelių reformų, kokių reikalauja J. Bidenas – pavyzdžiui, nebus visiškai uždrausta įsigyti automatų.

Tačiau demokratams per derybas vadovavęs senatorius Chrisas Murphy pasveikino įstatymo projektą kaip „svarbiausią per beveik 30 pastarųjų metų teisės aktą, skirtą pažaboti su ginklais susijusį smurtą“.

REKLAMA

„Šis įstatymo projektas išgelbės tūkstančius gyvybių“, – parašė jis tviteryje.

Įstatymų leidėjai lenktyniavo su laiku, žinodami, kad dėl delsimo gali dingti skubos jausmas, kurį sukėlė 19 vaikų gyvybių pareikalavusios šaudynės Teksaso Juvaldyje, taip pat 10 juodaodžių nušovimas prekybos centre Niujorko valstijos Bafale. Abu išpuoliai buvo įvykdyti praėjusį mėnesį.

Pastarąjį kartą reikšmingas ginklų kontrolės federalinis įstatymas buvo priimtas 1994 metais. Tuomet buvo uždrausta civiliniam naudojimui gaminti automatus ir didelės talpos dėtuves.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau po dešimtmečio šio teisės akto galiojimas baigėsi ir nuo to laiko rimtesnių reformų nebuvo imtasi, nepaisant augančio smurto panaudojant ginklus.

Birželio 12-ąją abiejų partijų senatorių grupė susitarė dėl modelio, kuriuo numatoma griežčiau tikrinti jaunesnių nei 21 metų pirkėjų biografiją, taip pat išskirti 11 mlrd. dolerių (10,5 mlrd. eurų) psichinės sveikatos priežiūrai, o dar 2 mlrd. dolerių (1,9 mrld. eurų) – mokyklų saugumo programoms.

Projekto autoriai taip pat ragina išskirti lėšų valstijoms, siekiant paskatinti jas įgyvendinti „raudonosios vėliavos“ įstatymus, kad iš grėsme visuomenei laikomų asmenų būtų atimti šaunamieji ginklai.

Senato demokratų lyderiai tikisi, kad įstatymo projektą pavyks priimti iki savaitgalio – prieš dviejų savaičių trukmės aukštųjų rūmų darbo pertrauką.

Atstovų Rūmai, kurie kitą savaitę taip pat atostogaus, tikriausiai posėdžiaus iki savaitgalio, arba kongresmenai sugrįš iš atostogų, kad patvirtinę perduotų teisės aktą pasirašyti prezidentui.

REKLAMA
REKLAMA

J. Bidenas siekė platesnių reformų, įskaitant draudimą įsigyti automatinius šautuvus, kurie buvo panaudoti per šaudynes Teksase ir Niujorke, taip pat didelės talpos dėtuves.

Tačiau politiniai teisėkūros iššūkiai Senate, kur šiuo metu yra po lygiai demokratų ir respublikonų ir kur dauguma įstatymų projektų priimami 60 balsų dauguma, reiškia, kad platesnio masto reformos yra nerealistiškos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų