Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nutupdžius „Ryanair“ lėktuvą Baltarusijoje, teigiama, kad po dviejų parų sulaikytas žurnalistas Romanas Pratasevičius atsidūrė Minsko ligoninėje, o jo būklė yra kritinė. Visgi pirmadienį vakare Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos įraše pats žurnalistas paliudijo, kad jo sveikata gera.

Nutupdžius „Ryanair“ lėktuvą Baltarusijoje, teigiama, kad po dviejų parų sulaikytas žurnalistas Romanas Pratasevičius atsidūrė Minsko ligoninėje, o jo būklė yra kritinė. Visgi pirmadienį vakare Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos įraše pats žurnalistas paliudijo, kad jo sveikata gera.

REKLAMA

Baltarusijos valstybinė televizija pirmadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame sulaikytas opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius sako bendradarbiaujantis su teisėsaugos pareigūnais ir duodantis „prisipažįstamuosius parodymus“ dėl kaltinimų organizavus protestus.

„Laba diena, aš vardu Ramanas Pratasevičius. Vakar buvau sulaikytas VRM darbuotojų Nacionaliniame oro uoste Minske. Šiuo metu esu Minsko miesto 1-ajame tardymo izoliatoriuje. Galiu pareikšti, kad jokių sveikatos problemų, taip pat dėl širdies ar kokių nors kitų organų, man neiškilo. Darbuotojų elgesys su manimi – maksimaliai korektiškas ir atitinkantis įstatymus. Šiuo metu toliau bendradarbiauju su tyrimu ir duodu prisipažįstamuosius parodymus dėl masinių neramumų organizavimo Minsko mieste“, – vaizdo įraše sakė 26 metų disidentas žurnalistas.

Jis kalbėjo sėdėdamas kambaryje prie stalo dėvėdamas juodą džemperį su gobtuvu, o ant jo veido buvo matyti, regis, šviežių nubrozdinimų žymės. Ant stalo gulėjo cigarečių pakelis ir degtukų dėžutė.

REKLAMA

Skelbė, kad yra „kritinės“ būklės 

Šią žinią paskelbė „Nexta“ redaktorius, R. Pratasevičiaus bendražygis, kuris rėmėsi žurnalisto motinos citata.

Tuo metu žinią, kad R. Protasevičius galimai atsidūrė Minsko ligoninėje, socialiniame tinkle „Telegram“ paskelbė opozicinė paskyra, pasisakanti prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą.

REKLAMA
REKLAMA

Oficialių, nepriklausomų šaltinių duomenų kol kas neturima.

Minske sulaikyto opozicijos kanalo NEXTA įkūrėjo ir disidento žurnalisto Ramano Pratasevičiaus sveikata gali būti smarkiai pašlijusi, pirmadienį sakė Lenkijos užsienio reikalų viceministras Pavelas Jablonskis, remdamasis aktyvisto motinos pateikta informacija.

Tuo metu Baltarusijos vidaus reikalų ministerija patvirtino, kad R. Pratasevičius yra sulaikytas Minske, bet paneigė nepatvirtinus pranešimus, kad jis buvo paguldytas į ligoninę.

Komentuodamas baltarusių opozicijos pranešimus apie galimą R. Pratasevičiaus sveikatos pablogėjimą P. Jablonskis lenkų naujienų televizijai TVN24 sakė, kad „mes irgi gavome tokį signalą... Tai labai neramina, ypač atsižvelgiant į faktą, kad Baltaruzijos opozicionieriai neaiškiomis aplinkybėmis taip pat miršta kalėjimuose“.

„Gavome signalą iš pono Ramano Pratasevičiaus motinos, kad [jo] sveikatos būklė labai rimta. Tiek tegaliu pasakyti šia tema“, – pridūrė užsienio reikalų viceministras.

REKLAMA
REKLAMA

Baltarusijos VRM savo ruožtu nurodė, kad R. Pratasevičius, kuris buvo sulaikytas ankstesnę dieną Minske priverstinai nutupdžius oro bendrovės „Ryanair“ lėktuvą, skridusį iš Atėnų į Vilnių, yra laikomas sostinėje.

„Šiuo metu sulaikytasis laikomas  VRM Bausmių atlikimo departamento Minsko ir Minsko srities valdybos 1-ajame tardymo izoliatoriuje, – sakė VRM atstovė Volha Čamadanava. – Institucijos administracija skundų dėl jo sveikatos negavo.“

Veiklą pradėjo dar būdamas paauglys

Baltarusių žurnalistas Ramanas Pratasevičius, sulaikytas sekmadienį Baltarusijoje priverstinai nutupdžius „Ryanair“ keleivinį lėktuvą, kuriuo jis skrido iš Atėnų į Vilnių, aktyvisto veiklą internete pradėjo dar būdamas paauglys.

2012 metais, būdamas vos 17-os, jis buvo areštuotas už vadovavimą dviem grupėms populiariame rusiškame socialiniame tinkle „VKontakte“, nukreiptoms prieš Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

Viena grupių vadinosi „Mums bloga nuo šito Lukašenkos“ – buvusio kolūkio vadovo, Baltarusiją geležiniu kumščiu valdančio nuo 1994 metų, kai R. Pratasevičius dar nebuvo gimęs.

REKLAMA
REKLAMA

„Jie daužė man inkstus ir kepenis, – tuomet sakė R. Pratasevičius. – Paskui tris dienas šlapinausi krauju. Jie grasino apkaltinti mane neišaiškintomis žmogžudystėmis.“

Per tardymą, pasak jo, Baltarusijos saugumo tarnybos, vis dar tebesivadinančios KGB, pareigūnai reikalavo jo slaptažodžių interneto grupėse.

Vėliau jis dirbo kaip fotografas Baltarusijos žiniasklaidai, 2017–2018 metais gavo velionio čekų disidento Vaclavo Havelo, vėliau tapusio prezidentu, vardu pavadintą žurnalistikos stipendiją, skiriamą karjeros siekiantiems nepriklausomiems žurnalistams.

R. Pratasevičius iš Baltarusijos išvyko 2019-aisiais, pradėjęs dirbti įtakingam, opoziciją remiančiam susirašinėjimo programėlės „Telegram“ kanalui „Nexta“, kurio pavadinimas baltarusiškai reiškia „kažkas“.

Vėliau R. Pratasevičius tapo kanalo, šiuo metu turinčio per 1,2 mln. prenumeratorių, vyriausiuoju redaktoriumi.

Šis kanalas suvaidino svarbų vaidmenį organizuojant Baltarusijoje protestus prieš A. Lukašenką: juo sekėjams būdavo pranešami akcijų datos ir laikas.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmasis žurnalistas teroristas“

Gyvendamas tarp Lenkijos ir Lietuvos, kuriose yra didelės baltarusių išeivių bendruomenės, jis tapo „Telegram“ kanalo BGM, turinčio 260 tūkst. prenumeratorių, redaktoriumi. Kanalo pavadinimas rusiškai reiškia „Galvos smegenų Baltarusiją“ ir yra aliuzija į „galvos smegenų auglį“.

26 metų R. Pratasevičiaus draugė Sofija Sapega, kuri buvo sulaikyta drauge su juo, yra Europos humanitarinio universiteto (EHU) teisės studentė, jai – 23 metai.

EHU – privatus 1992 metais Minske įsteigtas ir vėliau Baltarusijos valdžios uždarytas universitetas. 2004 metais universitetas priėmė Lietuvos Vyriausybės kvietimą ir persikėlė į Vilnių. 

R. Pratasevičius informuodavo apie 2020 metų prezidento rinkimų kampaniją, kai su A. Lukašenka varžėsi opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja.

A. Lukašenką paskelbus rinkimų nugalėtoju, Baltarusijoje kilo beprecedenčiai masiniai protestai, o valdžia juos ėmė slopinti smurtu.

Lapkritį Baltarusijos pareigūnai išdavė R. Pratasevičiaus arešto orderį dėl jo darbo „Nexta“ ir pareiškė, kad jis „dalyvavo teroristinėje veikloje“.

REKLAMA
REKLAMA

Savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“ jis pašaipiai rašo, kad yra „pirmasis per istoriją žurnalistas teroristas“.

Dėl kaltinimų terorizmu Baltarusijoje gali būti skiriama mirties bausmė.

Iš Atėnų į Vilnių sekmadienį skridusį „Ryanair“ lėktuvą priverstinai nukreipus į Minską, keleiviai nugirdo R. Pratasevičių sakant, kad jam dabar „gresia mirties bausmė“.

Vėliausiame jo tviterio įraše gegužės 16 dieną buvo pasakojama apie S. Cichanouskajos vizito Atėnuose fotografavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų