Dar vasarą Europos Komisija (EK) parengė reglamento projektą, kuriuo siekiama sukurti ir įgyvendinti vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programą. Šis dokumentas sulaukė didelio europarlamentarų pritarimo.
„Svarbiausia, kad šiuo reglamentu ES narės ne tik įpareigojamos pasirūpinti, kad kuo daugiau vaisių ir daržovių patektų į kasdienį moksleivių valgiaraštį, nurodymą lydi ir konkrečios lėšos“, - sakė europarlamentaras Šarūnas Birutis.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas yra labai svarbūs veiksniai, dėl kurių kyla įvairių sveikatos sutrikimų. Sėkmingai įgyvendinus ES programą, moksleiviai daugiau suvartotų vaisių bei daržovių, keistųsi jų mitybos įpročiai, jie rinktųsi sveikesnį maistą ir mažiau būtų nutukusių mokinių.
Reglamentu siekiama, kad vaisiai ir daržovės 6-10 metų amžiaus moksleiviams būtų dalijami mokyklose nemokamai. ES padengtų pusę šių išlaidų, o skurdžiuose regionuose - net 75 procentais. Tam numatyta skirti apie 90 mln. eurų. Būtų kompensuojamos išlaidos logistikai, paskirstymui, įrengimams, ryšio priemonėms, stebėsenai ir programai vertinti.
„Valstybės, pasitelkusios visuomenės sveikatos, švietimo institucijas ir į bendrą veiklą įtraukusios pramonės atstovus, turėtų sukurti nacionalinę strategiją, kurioje pirmiausia būtų atsižvelgiama į pačios valstybės prioritetus“, - sakė Š.Birutis ir siūlė kiek įmanoma sumažinti programos administravimo kaštus. „Šios programos administravimas turi būti kuo paprastesnis, todėl siūlyčiau ES nuostatos - rengti strategiją nacionaliniu lygiu - atsisakyti, nes tai per griežtas reikalavimas vienai programai, kai biudžetas palyginti mažas, įgyvendinti. Vietoje to būtų galima tiesiog parengti nacionalines administravimo taisykles, į jas įtraukti kai kurias nuostatas, numatytas Komisijos pateiktose strategijos įgyvendinimo taisyklėse. Taip pat būtų skatinamas žemės ūkio produktų vartojimas. Šiam tikslui numatyta 6 mln. eurų skirti gamintojų organizacijoms, dalyvaujančioms programoje“, - aiškino parlamentaras.
Š.Birutis neneigė, kad minėtos programos įgyvendinimas pareikalautų lėšų iš nacionalinio biudžeto, tačiau ragino net ir finansinės krizės akivaizdoje žvelgti į ilgalaikę perspektyvą ir suvokti, kad bet kokiomis ekonominėmis sąlygomis vienu svarbiausių uždavinių išlieka rūpestis vaikų ir jaunimo sveikata. „Nenusimeskime atsakomybės naštos nuo savo pečių“, - pabrėžė Š.Birutis.
Programa turėtų būti pradėta įgyvendinti nuo 2009-2010 mokslo metų.