REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjunga pirmadienį perspėjo Kiniją, jog jai gresia „labai neigiamos pasekmės“, jeigu bus toliau stengiamasi prastumti naująjį Honkongo saugumo įstatymą, didindama spaudimą Pekinui dėl šio prieštaringai vertinamo teisės akto.

Europos Sąjunga pirmadienį perspėjo Kiniją, jog jai gresia „labai neigiamos pasekmės“, jeigu bus toliau stengiamasi prastumti naująjį Honkongo saugumo įstatymą, didindama spaudimą Pekinui dėl šio prieštaringai vertinamo teisės akto.

REKLAMA

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis aukščiausio rango Kinijos lyderiams išreiškė savo „itin gilų susirūpinimą“ dėl naujojo įstatymo, anot kritikų, suvaržysianti vieno iš pasaulio finansų centrų autonomiją ir laisvę.

Ši griežto tono žinia, perduota per vaizdo konferenciją su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu ir premjeru Li Keqiangu, papildė dėl padėties Honkonge sunerimusių tarptautinių balsų chorą, nors Pekinas iki šiol neparodė jokių ženklų, kad ketina nusileisti dėl įstatymo, anot jo, būtino tvarkai autonominėje srityje palaikyti.

„Išreiškėme itin gilų susirūpinimą dėl Honkongui pasiūlyto nacionalinio saugumo įstatymo“, – po derybų sakė Ch. Michelis.

REKLAMA
REKLAMA

„Paraginome Kiniją vykdyti pažadus, duotus Honkongo žmonėms ir tarptautinei bendrijai dėl Honkongo didelės autonomijos ir užtikrintų laisvių“, – pridūrė jis.

REKLAMA

Praeitą savaitė Didžiojo septyneto (G-7) šalių užsienio reikalų ministrai paragino Pekiną iš naujo apsvarstyti siūlomą įstatymą, sukėlusį nerimą, kad jį priėmus bus nutraukta šiuo metu Honkongo turima didesnė laisvė ir atverta galimybė imtis represijų, kokios yra vykdomos žemyninėje Kinijoje.

Atkartodama G-7 pareiškimo toną U. von der Leyen sakė, kad ES aiškiai pasakė Kinijai esanti įsitikinusi, jog nacionalinio saugumo įstatymo įvedimas pažeidžia Pekino tarptautinius įsipareigojimus.

„Nacionalinio saugumo įstatymas galia sukelti rimtą pavojų principui „viena šalis, dvi sistemos“ ir Honkongo didelei autonomijai. Norėtume, kad ir viena, ir kita išliktų“, – pabrėžė ji.

REKLAMA
REKLAMA

U. von der Leyen sakė perspėjusi Kinijos lyderius, kad Honkongo ekonomikos sėkmę lėmė jo turėta dalinė autonomija nuo Pekino.

„Taigi, taip pat perdavėme, kad Kinijai gresia labai neigiamos pasekmės, jeigu ji toliau primetinės šį įstatymą“, – kalbėjo Europos Komisijos vadovė.

Pekinas įsipareigojo laikytis principo „viena šalis, dvi sistemos“ prieš Jungtinei Karalystei grąžinant Kinijai teritoriją, kuri iki tol buvo britų kolonija. Centrinė vyriausybė leido Honkonge iki 2047 metų išlaikyti tam tikras laisves ir dalinę autonomiją, įskaitant teisėkūros ir teisimų nepriklausomybę bei žodžio laisvę.

Pastaraisiais metais Honkonge vyko didžiulio masto demokratijos ir policijos atskaitingumo šalininkų demonstracijos, per kurias neretai prasiverždavo smurtas. Pekinas sako, kad naujasis įstatymas yra būtinas neramumams nutraukti ir stabilumui atkurti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų