• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisija (EK) siūlo Europos Sąjungoje (ES) iš esmės stiprinti ekonomikos valdymą – stiprinti Stabilumo ir augimo pakto veikimą ir labiau kontroliuoti makroekonominius svyravimus.

REKLAMA
REKLAMA

Siūloma derinti nacionalinių biudžetų ir politikos planavimą įsteigiant ekonominės politikos koordinavimui skirtą „Europos semestrą“, iš esmės valstybės narės rengdamos nacionalinį biudžetą jį turės derinti su ES institucijomis.

REKLAMA

Anot EK, pastarojo meto krizės ir pavojus euro zonos stabilumui atskleidė, kokios pažeidžiamos yra euro zonos valstybės ir kaip visos valstybės narės tarpusavyje susijusios.

„Europa negaišo laiko. Šiandien Komisija nurodo, ko reikia Europos ekonomikos valdymui sustiprinti. Tvirtindami Stabilumo ir augimo paktą, spręsdami makroekonominio nestabilumo problemas, sukurdami patikimą krizių valdymo sistemą, mes padedame tvirtus Europos ūkio konsolidavimo pamatus. Tikiu, kad valstybės narės yra nusiteikusios laikytis mūsų pasiūlymuose duotos krypties: piliečių labui sumažinti šalių tarpusavio priklausomybės riziką ir stengtis išsaugoti eurą kaip vieną svarbiausių ES turtų," - sakė Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

REKLAMA
REKLAMA

„Fiskalinė politika turi būti koordinuojama iš anksto, kad šalių biudžetai derėtų tarpusavyje ir nekeltų pavojaus kitų valstybių narių stabilumui. Tai įmanoma laikantis Europos ekonomikos semestro sistemos," - sakė komisijos narys O. Renas. "Euro zonai tai reiškia toliau ir plačiau aprėpiančią priežiūrą, ypač atidžiai vertinant makroekonominį disbalansą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komisijos siūlo griežčiau reikalauti atitikimo Stabilumo ir augimo paktui ir labiau koordinuoti fiskalinę politiką. Bus griežčiau reikalaujama atitikimo Pakto taisyklėms ir reikliau vertinama valstybės skolą, kad viešieji finansai būtų tvaresni.

REKLAMA

ES vykdys ne tik fiskalinę, bet ir ekonominę priežiūrą norint išvengti makroekonominio ir konkurencingumo disbalanso, kurį 2008 m. ataskaitoje ir 2009 m. pranešime apie euro zoną Komisija aiškiai nurodė kaip svarbią didžiulio einamosios sąskaitos deficito ir perviršio priežastį. Visos ES valstybės narės, laikydamosi 2020 m. Europos strategijoje numatytos priežiūros, turės spręsti makroekonominio disbalanso problemas.

REKLAMA

Valstybėms narėms bus suteikta galimybė iš anksto, dar rengiant nacionalinį biudžetą ir reformų programas, koordinuotis europiniu lygmeniu. Kiekvienų metų pradžioje Europos Vadovų Taryba teiktų ekonominės politikos gaires, kurios palengvintų stabilumo ir konvergencijos programų ir nacionalinių reformų programų rengimo darbą. Valstybėms iš anksto tikrinant viena kitos fiskalinę politiką, anot EK,  išryškėtų ES ir euro zonos kaip visumos fiskalinė padėtis.

Pirmasis Europos semestras turėtų prasidėti 2011 m. pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų